Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγαση γεωτρησης σε εξ αδιαιρετου αγροτεμαχιο


CHRISTF7

Recommended Posts

γεια σας.συγχαρητηρια για το σαιτ και τη βοηθεια που δινετε.

μια βοηθεια θα ηθελα για την περιπτωση μου.ειμαι κατοχος εξ αδιαιρετου αγροτεμαχιου(45 στρ απο 55στρ συνολικα).εχω στην κατοχη μου την αδεια χρησης νερου για την γεωτρηση που υπαρχει ηδη στο κοματι των 45 στρ που εχω(τη γεωτρηση αναφερει και το συμβολαιο αγορας). θελω να ξεκινησω τη διαδικασια ηλεκτροδοτηςης της γεωτρησης. ξερω πως για την στεγαση γεωτρησης απαιτειται εγκριση μικρης κλιμακας εργασιων. χρειαζεται συναινεση του "γειτονα" κατοχου του υπολοιπου κοματιου????(ο οποιος δεν προκειτε να υπογραψει τιποτα,αφου ειμαστε στα μαχαιρια)

 

ειναι υποχρεωτικη η στεγαση του ηλεκτρομοτερ για την δεη??μηπως θα μπορουσα να μην χτισω καποιον οικισκο για τη στεγαση του μοτερ ,απλα να το παιρνω απ το χωραφι οταν δεν καλλιεργω και να γραψω τον γειτονα μου στα .....παλιοτερα των υποδηματων μου?

 

ευχαριστω

 

 

 

υγ

 

το συμβολαιο μου αναφερει πως ειμαι κατοχος 45στρ του βορειου τμηματος του ολου αγροτεμαχιου.η γεωτρηση βρισκεται στο βορειο τμημα του ολου αγροτεμαχιου.καμια σχεση με τα "συνορα" του "καλου" μου γειτονα

 

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

...τωρα....τι συμβολαιο "εξ αδιαιρέτου" ειναι αυτό με δικαιωμα "χρησης" των πανω τμήματος εμβαδου 45 στρ...

και ποιά ακριβώς χρηση???

...ειναι...υπο εξεταση....

Πότε έγινε?

Πού εγινε?

Υπεγραψε και ο "αλλος" σε αυτο?

Το έχει αποδεχθεί σε καποια συμβ/κη πραξη?

Το ψαχνεις και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δημητρη παραθετω το κοματι του συμβολαιου

οι συμβαλομενοι ταδε δηλωσαν πως εχουν στην κατοχη τους .....ποσοστο που αντοιστοιχει σε 45000 τμ εξ αδιαιρετου ενος αγρου κατα κατοχη και χρηση προς το βορειο τμημα του ολου αγρου(δλδ των 55 στρ) οπως αυτο απεικονιζεται στο ταδε τοπογραφικο διαγραμα.....μπλα μπλα μπλα...βρισκεται στην ταδε τοποθεσια,συνορευει με κτλ κτλ.οι συμβαλομενοι δηλωσαν οτι το παρακατω ακινητο με τα παρακολουθηματα κ τα προσαρτηματα σ αυτο κ μ ολα σ αυτο δικαιωματα πωλουν,παραχωρουν μεταβιβαζουν και παραδιδουν κατα κυριοτητα νομη και κατοχη στον αφετερου συμβαλομενο(σε μενα). το συμβολαιο εγινε τον περασμενο οκτωβριο. .αν εννοεις τον "γειτονα" ως αλλο,δεν εχει καμια σχεση αυτος.απλα εχει τα υπολοιπα 10 στρ του συνολικου αγροτεμαχιου

το χωραφι εχει το ταδε νουμερο αναδασμου και εκταση 55στρ.εγω αγορασα τα 45.τα υπολοιπα 10 ηταν ιδιοκτησια του "καλου μου γειτονα".

 

με ενδιαφερει να μαθω αν ειναι απαραιτητη η συναινεση του κατοχου του υπολοιπου χωραφιου για να παρω εγκριση μικρης κλιμακας εργασιων και να στεγασω μοτερ γεωτρησης.αν ειναι απαραιτητη την κατσαμε την βαρκα,γιατι ειμαστε στα μαχαιρια......

Edited by CHRISTF7
Link to comment
Share on other sites

πρωτα -πρωτα...να αφησετε τα μαχαιρια κατα μέρος...

 

αν θελετε τοσο πολυ...παρτε ..πηρουνια...το πολυ-πολυ να βγαλετε κανα ματι... :mrgreen:

 

Θα μιλησεις με τον μηχανικο σου για την "πιθανη" οριοθετηση του "τμηματος" και με τον δικηγορο σου....

πως ερμηνευει αυτη την αποκλειστικη χρηση...και αν αυτη υφίσταται νομιμα

και ειδικωτερα αν στο παρελθον, ειτε ο γειτονας είτε ο δικαιοπάροχός του "συναινεσαν" σε αυτον τον

"καθορισμό χρησης" μεταξυ τους.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δημητρη σημερα ενημερωθηκα απο μηχανικο ,υπευθυνο τεχνικων εργων στην πολεοδομια της περιοχης πως δεν απαιτειται καν αδεια μικρης κλιμακας για να στεγασεις τη γεωτρηση.χτιζεις αφοβα μεχρι 2 επι 3. αφου λοιπον οι υπευθυνοι δεν εχουν προβλημα,δεν εχω ουτε εγω.αρα ο "γειτονας "ας παει να πνιγει.ειναι μεγαλο το θεμα μαζι του ,αφου να φανταστεις αρπαχτηκαμε γιατι ξεκινησε να φτιαξει κεραια κινητης τηλεφωνιας στο κοματι του,παρανομα φυσικα και χωρις τις απαιτουμενες αδειες. εκανα λοιπον μια καταγγελια στον εεττ και σταματησαν την κατασκευη.εε δε νομιζω λοιπον να μου την εκανε τη χαρη να υπογραψει εαν χρειαζοταν συναινεση...καταλαβαινεις...

 

ευχαριστω και συνεχιστε την καλη δουλεια που κανετε εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.