Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση οριζόντιας (διαμέρισμα) με πολλούς συνιδιοκτήτες


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω μια περίπτωση οριζοντιας ιδιοκτησίας (διαμερίσματος) το οποίο έχει αφήσει ο θανών με διαθήκη σε δέκα κληρονόμους. Αποδοχή κληρονομιάς θα γίνει σε μια εβδομάδα, τουλάχιστον από τους οκτώ διότι οι υπόλοιποι δύο είναι κάτοικοι εξωτερικού. Μόλις γίνει η αποδοχή, ο πελάτης μου οι οποίος θα έχει το 1/10, θα αποκτήσει με δωρεά άλλα 5/10. Το πρόβλημά μου είναι ότι για να δηλώσω την αυθαιρεσία (όχι σε κοινόχρηστο) και να δώσω τη βεβαίωση θα πρέπει να δηλώσω στο σύστημα όλους τους συνιδιοκτήτες. Για τους κατοίκους του εξωτερικού όμως το μόνο που έχουμε στα χέρια μας είναι το όνομά τους καθώς μετά από επικοινωνία του πελάτη μου μαζί τους, του γνωστοποιήσανε ότι δεν έχουν ΑΦΜ (!) στη χώρα που μένουν (Αγγλία). Πως προχωράω στη ρύθμιση δίχως να έχω τους ΑΦΜ όλων των συνιδιοκτητών?

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση. Έυχομαι σε όλους τους συναδέλφους και μη καλές γιορτές, υγεία και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

αφου προκειται για διαμερισμα...αυτο αποτελει οριζοντια ιδιοκτησια

αρα θα μπορούσε ο ενας ή οι δυο να προχωρησουν, αναγραφοντας τα στοιχεια των υπολοιπων...

Εδω ομως υπαρχει θεμα ...διοτι ο αρχικος ιδιοκτητης απεβιωσε και απομενουν οι κληρονόμοι του

Αποδοχη θα κανουν οι 8, αλλα λειπουν ο 9ος και ο 10ος...

Αρα, αν δεν εχεις ολους τους συνιδιοκτητες..δεν μπορεις να προχωρησεις.

 

Αυτο που θα κανεις ειναι να στειλεις με μειλ στους κατοικους εξωτερικου ενα υποδειγμα για υπογραφή πληρεξουσιου προς εναν απο τους λοιπους κληρονομους ή σε όποιον αυτοι προτιμησουν,

για εκδοση ΑΦΜ, δηλωση κληρονομιας στην ΔΟΥ, για αποδοχη κληρονομιας και δηλωση και αναθεση για 4014

Τους εξηγει καποιος οτι αυτο το πληρεξουσιο ειναι απαραιτητο...και δεν περιλαμβανει εντολη για πώληση,

και ειναι ενεργειες απαραίτητες προς αποφυγη π ρ ο σ τ ι μ ω ν σε βαρος τους...

Αν δεχτουν...όλα καλά...

 

Θα μιλησεις με τ... συμβ/φο για το ακριβες περιεχομενο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αυτό έκανα: μίλησα με τη συμβολαιογράφο και της είπα να συντάξει ένα πληρεξούσιο και να πάνε στην εκέι Ελληνική πρεσβεία να το υπογράψουν.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.