Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο χωρίς δρόμο


Recommended Posts

Την Καλησπέρα μου και εύχομαι να έχουμε καλές γιορτές σε όλα τα παιδιά του Forum. Με την σειρά μου και εγώ θα ήθελα να υποβάλω το ερωτημά μου, ελπίζοντας σε κάποια συμβουλή - κατεύθυνση. Όπως αναφέρει και ο τίτλος του νήματος πρόκειται για ένα οικόπεδο σε νησί, το οποίο αν και έιναι εντός σχεδίου δεν υπάρχει δρόμος πρόσβασης προς σε αυτό πλέον.

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο δρόμος που προβλεπόταν για την πρόσβαση σε αυτό βάση νόμου και σχεδίου, έχει καταπατηθεί απο ιδιοκτήτη διπλανού οικοπέδου.

Ο οποίος εκτός απο διπλή μεταλλική πόρτα έχει τοποθετήσει και υπόστεγο ώστε να βάζει το αυτοκινητό του. Η πρόσβαση πλέον δεν είναι εφικτή όπως καταλαβαίνεται καθώς επίσης και η συνενόηση με τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη.

 

Σε κάθε μας συνομιλία θεωρεί πως δεν έχει υποχρέωση να αφήσει τα δυο μέτρα που ορίζει ο ίδιος ο νόμος, και μάλιστα προτείνει σαν λύση να ζητήσουμε απο άλλο ιδιοκτήτη να μας αφήσει δρόμο, ενώ εκείνος εχει την υποχρέωση.

 

Σε αυτή την περίπτωση τι μπορέι να γίνει? Αν κινηθούμε νομικά θα δικαιωθούμε? η απλά θα πηγαίνουμε απο αναβολή σε αναβολή?

Θα μπορούσε να επέμβει εισαγγελέας με μια απλή καταγγελία?

Τα ερωτήματα πολλα :) κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη όμως.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Ευχαρίστως να συμβάλλουμε στα ερωτήματα σας υπό τον όρο να υποβάλλονται τα θέματα στην σωστή θεματική κατηγορία, η οποία για την περίπτωση σας είναι το "Θέματα ιδιωτών" . Το παρόν μεταφέρεται. Ευχαριστώ

Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει ...

ο "δρομος προβλεπονταν βασει σχεδιου και νομου"???

 

Αν προκειται για χαρακτηρισμενο δρομο κοινης χρήσης....

...ο δημαρχος ή ο κοινοταρχης ή πώς αλλοιως λεγεται στα καλλικρατιανά,..

οφειλει να ενεργησει "τα δεοντα"

...μετα απο δικη σου απλή αιτηση...

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αν ο δρόμος απλώς προβλέπεται από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο και δεν είναι διανοιγμένος και τμήμα του ανήκει βάσει τίτλων σε κάποιον, τότε ο ιδιοκτήτης δικαιούται να το διατηρεί περιφραγμένο μέχρι τη σύνταξη της πράξης αναλογισμού αποζημίωσης λόγω ρυμοτομίας.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως του αν το σχέδιο είναι πριν ή μετά το 1983, πρέπει να διαπιστωθεί αν έχει κυρωθεί πράξη αναλογισμού ή πράξη εφαρμογής αντίστοιχα η οποία και θα μεταβάλει το ιδιοκτησιακό καθεστώς του κοινόχρηστου χώρου. Αν δεν έχει γίνει, μάλλον δεν μπορείτε να κάνετε και πολλά. Συμβουλευτείτε μηχανικό ή τον αρμόδιο μηχανικό του Δήμου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πρώτον με συγχωρείται που ανάρτησα σε λάθος κατηγορία,

απο ότι καταλαβαίνω πρέπει να διευκρινιστεί εάν πρόκειται για δρόμο κοινής χρήσης ή εάν απλώς προβλέπεται απο το ρυμοτομικό σχέδιο,

και η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω σε ποια απο τις δυο περιπτώσεις ανήκει και η δική μου.

 

Συγχωρείστε την αφελειά μου θεώρησα κάποια πράγματα δεδομένα ενώ προφανώς δεν έπρεπε :)

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε καθώς και για την πολύτιμη βοηθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

το ξαναβλεπεις

 

και διευκρινιζεις τι εννοειες οταν λες "δεν υπαρχει πλεον προσβαση στο οiκοπεδο μου"...αρα "υπηρχε" δρομος και τον "εκλεισε"

 

ή αν απλα προβλεπονταν "στα χαρτια..."

 

καλησπερες σε ΤΟΠΟΓΑΒΡΟ και dsworks

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως του αν το σχέδιο είναι πριν ή μετά το 1983, πρέπει να διαπιστωθεί αν έχει κυρωθεί πράξη αναλογισμού ή πράξη εφαρμογής αντίστοιχα η οποία και θα μεταβάλει το ιδιοκτησιακό καθεστώς του κοινόχρηστου χώρου. Αν δεν έχει γίνει, μάλλον δεν μπορείτε να κάνετε και πολλά. Συμβουλευτείτε μηχανικό ή τον αρμόδιο μηχανικό του Δήμου.

Πιστέυω ναι πρέπει να συμβουλευτούμε κάποιο μηχανικό, απο οτι καταλαβαίνω και απο όσα διάβασα εδώ στο Forum σήμερα μάλλον πρόκειται για ένα "τυφλό" οικόπεδο ή που κινδυνέυει να χαρακτηριστεί ως τυφλό με αποτέλεσμα να μην είναι οικοδομήσιμο. Επομένως η παρέμβαση ενός επαγγελματία ειναι απαραίτητη. Σε ευχαριστώ πολύ dsworks καθώς και τον ΤοποΓαβρος και dimitris GM

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι η ανάθεση της περίπτωσης σε ένα μηχανικό.

Ωστόσο εάν έχεις διάθεση να ξεκινήσεις μια δική σου αναζήτηση, ρίξε μια ματιά στο ρυμοτομικό σχέδιο της περιοχής του οικοπέδου σου. Το βρίσκεις από το Δήμο ή την ΥΔΟΜ (πρώην πολεοδομία) της περιοχή σου.

Εάν σε αυτο το σχέδιο φαίνεται δρόμος ή κοινόχρηστος χώρος στο σημείο που σε ενδιαφέρει, τότε οι κατασκευές του γείτονα είναι παράνομες και άμεσα κατεδαφιστέες δίχως δυνατότητα να τακτοποιηθούν-νομιμοποιηθούν από το νόμο των αυθαιρέτων.

 

Σε κάθε περίπτωση, όπως καταλαβαίνεις και μόνος σου, είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό για να βρεις ευκολότερα λύση στο θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

το ξαναβλεπεις

 

και διευκρινιζεις τι εννοειες οταν λες "δεν υπαρχει πλεον προσβαση στο οiκοπεδο μου"...αρα "υπηρχε" δρομος και τον "εκλεισε"

 

ή αν απλα προβλεπονταν "στα χαρτια..."

 

καλησπερες σε ΤΟΠΟΓΑΒΡΟ και dsworks

 

Αυτη την στιγμη δεν εχω το συμβολαιο ουτε το σχεδιο για να σου πω ακριβώς τι και πως το αναφέρει, αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως στο σχεδιο τουλαχιστον του οικοπέδου υπάρχει δρόμος που περνάει απο το οικόπεδο . Και όντως απο αυτον τον δρόμο περνάγαμε και πηγαιναμε στο οικοπεδο μας καθως επίσης και άλλος ένας ιδιοκτήτης. Είχαμε δυο χρόνια να πάμε και σε αυτό το διάστημα απλά έκλεισε την πρόσβαση. Επομένως δρόμος υπήρχε απλά δεν γνωρίζω εάν όπως προαναφέρθηκε πρόκειται για δρόμο κοινής χρήσης ή εάν απλά προβλέπεται απο το ρυμοτομικό σχέδιο. Ακούγεται κάπως περίεργο αλλά αυτή την στιγμή πραγματικά δεν υπάρχει πρόσβαση στο οικόπεδο γιατί περιτρυγιρίζεται από άλλα οικόπεδα τα οποία είναι περιφραγμένα , και γιαυτό δεν έχω ιδέα απο που να ξεκινήσω και πως να ενεργήσω

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι η ανάθεση της περίπτωσης σε ένα μηχανικό.

Ωστόσο εάν έχεις διάθεση να ξεκινήσεις μια δική σου αναζήτηση, ρίξε μια ματιά στο ρυμοτομικό σχέδιο της περιοχής του οικοπέδου σου. Το βρίσκεις από το Δήμο ή την ΥΔΟΜ (πρώην πολεοδομία) της περιοχή σου.

Εάν σε αυτο το σχέδιο φαίνεται δρόμος ή κοινόχρηστος χώρος στο σημείο που σε ενδιαφέρει, τότε οι κατασκευές του γείτονα είναι παράνομες και άμεσα κατεδαφιστέες δίχως δυνατότητα να τακτοποιηθούν-νομιμοποιηθούν από το νόμο των αυθαιρέτων.

 

Σε κάθε περίπτωση, όπως καταλαβαίνεις και μόνος σου, είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό για να βρεις ευκολότερα λύση στο θέμα σου.

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους για την βοηθειά σας και για τις συμβουλές σας , σε καμία περίπτωση δεν θέλω να καταχραστώ την ευγενειά σας και την καλοσύνη σας . Θα απευθυνθώ σε μηχανικό και πιστεύω κάποια λύση θα βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.