Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί πνευματικών δικαιωμάτων


lefakos

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι που με προβληματίζει τις τελευταίες ημέρες...

είμαι νέος αρχιτέκτονας χωρίς μεγάλη εμπειρία και δυστυχώς ήρθε η ώρα να αντιμετωπίσω κάτι

που πάνω κάτω φαντάζομαι έχει τύχει σε αρκετούς...

εγώ μένω Αθήνα και έτυχε να γίνει μια κουβέντα για συνεργασία το καλοκαίρι με μια εταιρεία

που είναι εκτός Αθηνών, σε μια μικρομεσαία επαρχιακή πόλη, οι οποίοι μου ζήτησαν

να σχεδιάσω κάτι super-duper βίλες που (και καλά) θέλουν να σπρώξουν σε αγοραστές του εξωτερικού,

συμφωνήσαμε ότι στην αρχή, λόγω δίαφορων δυσκολιών και προσωπικών λόγων, η συνεργασία θα γίνεται μέσω

internet και από το νέο έτος θα πήγαινα στην επαρχία για ''μόνιμα'' , για πιο άμεση συνεργασία κτλ

και ενώ στην αρχή όλα ήταν ρόδινα και με πλήρωναν κάθε μήνα τα λεφτά που έιχαμε συμφωνήσει

τις τελευταίες μέρες παταρατηρώ μια νοοτροπία από πλευρά τους ''είπαμε - ξείπαμε'' ''δεν θυμάμαι να είχαμε πει κάτι τέτοιο'' και τα σχετικά!

κλασικά πράγματα δηλαδή!

 

και ερωτώ:

 

αν διακόψω την συνεργασία, τι θα γίνει με την πρώτη μελέτη που έχει ολοκληρωθεί κατά 90% ? (και δυστυχώς αποσταλεί)

 

κάποιο συμφωνιτικό δεν υπάρχει γιατί είχαμε ότι αυτά θα τα ρυθμίζαμε όταν θα πήγαινα εκεί ... (κ εδώ είναι το μεγάλο φάουλ)

 

μερικά από τα email τα έχω κρατήσει που έχουμε ανταλλάξει, αλλά αν αυτοί ''πάρουν την μελέτη και εξαφανιστούν'' εγώ τι κάνω ?

 

 

έχω μεγάλο μέρος της εύθυνης το αναγνωρίζω (λόγω απειρίας και ενδεχομένως αφέλειας) αλλά

θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω copyright (ή κάτι παρεμφερές ) στην μελέτη μου

για να διασφαλίσω ότι μπορώ ...

 

πιστεύετε ότι πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο δικηγόρο ή κάτι άλλο?

 

ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

να πας σε δικηγόρο. Τα email σε εξασφαλίζουν αρκετά...

είδες όμως πως έγινες πιόνι στα χέρια τους, χαλώντας την αγορά και στην επαρχεία (που είναι βέβαια διαλυμένη)?

Σε δικηγόρο ή στο τμήμα διεκδίκησης αμοιβών του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.