Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προέκταση καμινάδας


Γ. Δημόπουλος

Recommended Posts

Χαίρεται και καλές γιορτές!

 

Πρόβλημα με το τζάκι μου. Περιγράφω ακριβώς τα δεδομένα:

 

Είμαι στον τελευταίο όροφο 4οροφης πολυκατοικίας. Οι 3 καμινάδες των άλλων διαμερισμάτων περνάνε μέσα από το δικό μου τζάκι (Φ23 μεταλλικές είναι οι σωλήνες όλων, κάπως σαν σπιραλ) και καταλήγουν και οι 4 μαζί στην ταράτσα σε ύψος 1,70μ χωρίς καμία υψομετρική διαφορά μεταξύ τους. Υπάρχουν μεταλλικά καπέλα-χωνιά που υποτίθεται περιστρέφονται (μάλλον έχουν κολλήσει).

 

Στο δικό μου μαντεμένιο τζάκι δεν υπάρχει πουθενά τρύπα για εισαγωγή αέρα. Πίσω από το τζάκι βρίσκεται ελεύθερος βορινός τοίχος.

 

Όταν προσπαθούσα τα προηγούμενα 10 χρόνια να λειτουργήσω το τζάκι μου, συνήθως κάπνιζε υπερβολικά και αναγκαζόμαστε να ανοίξουμε παράθυρο για να πάρει αέρα εισαγωγής. Επειδή όμως δεν το λειτουργούσαμε πάνω από 3-4 φορές το χρόνο δεν είχα ασχοληθεί να το διορθώσω.

 

Τώρα όμως που λόγω της κατάστασης τα τρια άλλα διαμερίσματα χρησιμοποούν πολύ τα τζάκια τους, αν δεν κλείσω ερμητικά το κλαπέτο μου τρώω καπνό από τα δικά τους. Δεν παλεύεται! Που να τολμήσω να το ανάψω κι εγώ...

 

Ο τζακάς που τα είχε φτιάξει προτείνει να προεκτείνει την καμινάδα μου κατά 1,3μ με σωλήνα ανοξείδωτη μόνο και να βάλει και ένα περιστρεφόμενο καπέλο. Βεβαίως το πρόβλημα της έλλειψης οπής εισαγωγής παραμένει.

 

Άλλος προτείνει να την συνεχίσει 1,3μ αλλά χτιστή με τσιμεντόλιθα και σίδερα για στήριξη οπότε καπέλο να μπει κοκοράκι ή σταθερό μεταλλικό.

 

Προβληματίζομαι για το ποιά είναι προτιμότερη κατασκευή (φθηνότερη είναι με σκέτη σωλήνα) από την άποψη ότι δεν ξέρω μήπως η αμόνωτη μεταλλική σωλήνα παγώνει και έτσι δεν φεύγει σωστά ο καπνός προς τα έξω.

Επίσης δεν ξέρω ποιόν τύπο καπέλου να προτιμήσω. Ολοι λένε άλλο!

 

Εκτός από το θέμα με την καμινάδα με βάζει σε σκέψεις και η εκμετάλλευση της θερμότητας των καμινάδων των άλλων διαμερισμάτων. Το τζάκι μου είναι χτισμένο με τούβλο και μέσα σε αυτή την κατασκευή περνάνε οι 3 Φ23 των άλλων. Αν ανοίξω μια τρύπα με περσίδα χαμηλά και μια αντιδιαμετρικά ψηλά, δεν θα πάρω ζεστό αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Ο τζακάς που τα είχε φτιάξει προτείνει να προεκτείνει την καμινάδα μου κατά 1,3μ με σωλήνα ανοξείδωτη μόνο και να βάλει και ένα περιστρεφόμενο καπέλο. Βεβαίως το πρόβλημα της έλλειψης οπής εισαγωγής παραμένει.

 

Σου προτείνω να βάλεις 1 κομμάτι επιπλέον σωλήνα (1-1,5m) αλλα με διπλό τοίχωμα και με μόνωση ενδιάμεσα.

Επίσης να ανοίξεις μια θυρίδα προσαγωγής αέρα 25Χ10 πλησίον και χαμηλά του τζακιού (με μεταλικό δίχτυ μέσα-έξω και σύρτη εσωτερικά)

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να βάλεις 1 κομμάτι επιπλέον σωλήνα (1-1,5m) αλλα με διπλό τοίχωμα και με μόνωση ενδιάμεσα.

Επίσης να ανοίξεις μια θυρίδα προσαγωγής αέρα 25Χ10 πλησίον και χαμηλά του τζακιού (με μεταλικό δίχτυ μέσα-έξω και σύρτη εσωτερικά)

 

ευχαριστώ πολύ.

Νομίζω όμως ότι η σωλήνα που φεύγει από το τζάκι μου φτάνει μόνο μέχρι την πλάκα της ταράτσας. Μετά είναι τσιμεντένια τετράγωνη η καμινάδα χωρίς σωλήνα μέσα. Οπότε δεν έχει νόημα η συνέχεια με μονωμένη ή λάθος τα λέω;

 

Επίσης σχετικά με την θυρίδα προεισαγωγής: Αυτή πρέπει να ανοιχτεί στο εσωτερικό του τζακιού (πίσω και κάτω από τη μαντεμένια πλάτη) ή απλά κάπου πολύ κοντά στο τζάκι; Ο τοίχος είναι εξωτερικός βορινός και δεν "δίνει χέρι" λόγω ύψους για εξωτερικά μερεμέτια. Μήπως να κοιτάξω κάπως να φέρω αέρα με κάποιον αεραγωγό δίπλα στο τζάκι από κάποιο άλλο άνοιγμα του σπιτιού;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάνε 2 σκαριφήματα για να καταλάβουμε :

ένα με κάτοψη του χώρου με το που βρίσκεται το τζάκι και

ένα μια τομή του ορόφου σου με την πλάκα της ταράτσας, με διαστάσεις και ύψη καμινάδας καθως επισης την απόσταση της καμινάδας σου απο τις άλλες

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι η σωλήνα που φεύγει από το τζάκι μου φτάνει μόνο μέχρι την πλάκα της ταράτσας. Μετά είναι τσιμεντένια τετράγωνη η καμινάδα χωρίς σωλήνα μέσα. Οπότε δεν έχει νόημα η συνέχεια με μονωμένη ή λάθος τα λέω;

 

Το κομμάτι της καμινάδας που εξέχει πάνω απο την ταράτσα, εξωτερικά είναι τετράγωνη, ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ είναι κυκλική (υποθετω Φ23),

Συνεπως, βγάζωντας το καπέλο στη δική σου καμινάδα, μπορείς να βάλεις μια προέκταση σωλήνα ~ 1,0m ύψος και διάμετρο Φ22, δηλαδή ένα τμήμα της Φ22 να μπεί 20-30cm μέσα στη Φ23

Πάντως ο τζακάς δεν πρέπει να είναι και τσακάλι γιατί 1η φορά φλέπω καμινάδες δίπλα δόπλα χωρις να υπάρχει διαφορά ύψους της μιας απο την άλλη, για να αποφεύγεται το φαινόμενο αναστροφής της αέριας μάζας απο μια καμινάδα δίπλα στην άλλη, δηλαδή η έξοδος καυσαερίων απο τη μία γίνεται είσοδος στην άλλη καμινάδα (στη περίπτωση που κάποια απο τις διπλανές δεν λειτουργούν).

 

Επίσης σχετικά με την θυρίδα προεισαγωγής: Αυτή πρέπει να ανοιχτεί στο εσωτερικό του τζακιού (πίσω και κάτω από τη μαντεμένια πλάτη) ή απλά κάπου πολύ κοντά στο τζάκι;

 

Όπως δείχνεις στη κάτοψη, ο ανατολικός (?) τοίχος (δεξιά απο το τζάκι) φαίνεται να είναι μακριά απο την εστία του τζακιού και θα δημιουργεί κρύο ρεύμα αέρα μεταξύ της θυρίδας και της εστίας καύσης - καμινάδας και θα δημιουργεί άσχημες συνθήκες θέρμανσης στους παραμένοντες σ’ αυτό το τμήμα.

Αρα δεν μένει απο το να κάνεις τη θυρίδα σε καποιο σημείο μέσα στο τζάκι όπως λες, με πιο πιθανό σημείο τη δεξιά πλευρά του τζακιού (όπως βλέπουμε τη κάτοψη)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

Το "τσακάλι" ο τζακάς μου είπε ότι μέχρι την πλάκα έχει σωλήνα και μετά τίποτα... Εκτός και αν δεν ξέρει καθόλου τι λέει (δεν είναι απίθανο αυτό!)

 

Ο ανατολικός τοίχος απέχει >4 μετρα και πράγματι θα δημιουργεί άσχημες συνθήκες. Σκεφτόμουν μήπως πέρναγα κάπως έναν αεραγωγό που να έφτανε από το ανατολικό μπαλκόνι μέχρι δίπλα στο τζάκι. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω εύκολα να ανοίξω τρύπα πίσω από το τζάκι (διπλός μονωμένος τοίχος και μηδενική πρόσβαση).

 

Ας ξεκινήσω από την καμινάδα πρώτα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.