Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση ρυμοτομικού σχεδίου


theios

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Δεν είμαι σίγουρος αν δημοσιεύω το θέμα στην κατάλληλη κατηγορία, δεν είμαι μηχανικός απλά με απασχολεί πολύ ένα θέμα, το οποίο αναλύω παρακάτω.

 

Σε εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο του 1923 ρυμοτομούνται δύο διατηρητέα παραδοσιακά κτίρια και το δικό μου που βρίσκεται ενδιάμεσα των δύο παραδοσιακών.

 

Σε αίτημα, προτείνεται η τροποποίηση του ρυμοτομικού σχεδίου μόνο για τα δύο διατηρητέα (δηλαδή να μην ρυμοτομούνται) ενώ το δικό μου να παραμείνει στην αρχική ρυμοτομική γραμμή (δηλαδή να ρυμοτομείται). Δηλαδή σ’ εκείνο το σημείο της οδού να σχηματιστεί ένα Π.

 

Υπάρχει δυνατότητα, εκτός από την 2627/1982 απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας η οποία επικαλείται ότι από πολεοδομικής ρύθμισης είναι ορθότερη η ευθύγραμμη χάραξη των ρυμοτομικών γραμμών αντί της τεθλασμένης, να επικαλεστώ και κάτι άλλο ώστε και το δικό μου οικόπεδο να μην ρυμοτομείται.

 

Αν χρειαστεί μπορώ να επισυνάψω και το σχέδιο.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι αναμεσα απο δυο διατηρητεα, όπως το περιγραφεις,

λογικα δεν γινεται Π.....μαλλον ο δρομος κανει 6 γωνίες ...κατι σαν διπλό Π .

Εχεις πολλα θεματα προς ελεγχο.....

Από την -αιτιολογημένη- κριση οτι απαιτειται οπωσδήποτε η τροποποιηση,

μεχρι την δυνατοτητα να προτεινεις να γινει διαφορετικα

και μεχρι την κριση το ποιός ειναι αρμοδιος να κηρυξει- εγκρινει την "τροποποιηση"

και με ποια διαδικασια.

Χρειαζεσαι μηχανικο για το τεχνικο μερος και δικηγορο για το νομικό μερος.

Σου εστειλα ΠΜ....μην προσπαθησεις μονος σου.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.