Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΥ με ημερομηνία '12, ΦΕΜ με ημερομηνία '13. Υπάρχει πρόβλημα;


Recommended Posts

Καλά, μην σου πω ότι από 10 άτομα θα λάβεις 20 απαντήσεις!!! :smile:

 

Επίσης, σε κανένα ΦΕΜ δεν έχω γράψει αριθμό ΑΠΥ και ουδέποτε μου ζητήθηκε. Μάλιστα, μια φορά μια υπάλληλος μου είπε: "Μπράβο, τουλάχιστον εσύ βάζεις υπογραφή και σφραγίδα. Άλλοι δεν βάζουν τίποτα!".

 

Εσύ θα μας σώσεις ρε φίλε... Πληρώνεις ΦΕΜ πριν την ΑΠΥ??? Εγώ με το ζόρι πάω ΑΦΟΥ κόψω ΑΠΥ και πληρωθώ!!! :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση ήταν ότι ΔΕΝ έχει χρονικό περιθώριο, ΑΛΛΑ εφόσον το ΦΕΜ θα αφορά ΑΠΥ του 2012, τότε θα μπει στο οικονομικό έτος 2012 και όχι στο 2013, άσχετα εάν πληρώθηκε μέσα στο 2013.

 

Τα σχόλια δικά σας!!! :smile:

 

Το οικονομικό έτος 2012 είναι το διαχειριστικό έτος 2011 για το οποίο οι προθεσμία υποβολής της δήλωσης έληξε προ αρκετών μηνών, άρα δεν είναι έτσι τα πράγματα όπως τα γράφετε. Με τη λογική αυτή εκδίδεις ΑΠΥ την 27/12/2012 , η μελέτη όμως θα υποβληθεί για θέωρηση πχ την 14/10/2013, οπότε και ο ΦΕΜ εμπρόθεσμα θα αποδοθεί πχ την 13/10/2013 . Η προθεσμία όμως των δηλώσεων για τη χρήση 2012 λήγει τελικά την 31/05/2013, πως τελικά θα συμψηφισθεί ο προκαταβλητέος φόρος με τη λογική αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό που απάντησε ο υπάλληλος της εφορίας στο συνάδελφο είναι μια ακόμα "μπούρδα".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα πήγα στην εφορία να πληρώσω 2 ΦΕΜ που είχα εκκρεμή για το 2012 και ρώτησα αυτό ακριβώς, εάν δλδ έκοβα απόδειξη 30/12/12, έως πότε θα μπορούσα να πληρώσω το ΦΕΜ (πχ 15 ή 20 Ιανουαρίου).

 

Η απάντηση ήταν ότι ΔΕΝ έχει χρονικό περιθώριο, ΑΛΛΑ εφόσον το ΦΕΜ θα αφορά ΑΠΥ του 2012, τότε θα μπει στο οικονομικό έτος 2012 και όχι στο 2013, άσχετα εάν πληρώθηκε μέσα στο 2013.

 

Τα σχόλια δικά σας!!! :smile:

Εμένα μου είπαν τα ακριβώς αντίθετα.

π.χ. απόδειξη έως 31/12/2012 και πληρωμή Φεμ εντός του 2013, ας πούμε Φεβρουάριο 2013, έστω και πριν την δήλωση εισοδήματος του 2012 , δεν είναι μπορεί να συμπεριληφθεί σε αυτήν αλλά πάει στα εισοδήματα του 2013 οικονομικού έτους 2014.

 

http://www.michaniko... SOTHRIS #338 & #342

και Faethon #343

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν τα ακριβώς αντίθετα.

π.χ. απόδειξη έως 31/12/2012 και πληρωμή Φεμ εντός του 2013, ας πούμε Φεβρουάριο 2013, έστω και πριν την δήλωση εισοδήματος του 2012 , δεν είναι μπορεί να συμπεριληφθεί σε αυτήν αλλά πάει στα εισοδήματα του 2013 οικονομικού έτους 2014.

 

http://www.michaniko... SOTHRIS #338 & #342

και Faethon #343

 

Δεν είναι όλοι οι εφοριακοί υπάλληλοι αγράμματοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.