Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθεια για ανακαινιση-Θερμανση


Hiiya

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,καλές γιορτές και με υγεία πάνω απ όλα σε όλους σας και τις οικογένειές σας

 

Ο λόγος που γραφω ειναι οτι εχω αποφασισει να κανω το τελειωτικο --και ισως το πιο δυσκολο-- κομματι της ανακαινισης του πατρικου σπιτιου της μητερας μου

Πρωτα να σας αναγερω οτι το σπιτι ειναι πολυ μικρο,γυρω στα 40 τ.μ και το χρησιμοποιω εγω,για ιδιοκατοικηση

Τα θεματα του ειναι τα εξης

 

Βρισκεται σε μια παλια πολυκατοικια κατασκευης του 70 με τα αντιστοιχα μειονεκτηματα που προκυπτουν σε θεματα κατασκευης και μονωσης.μεχρι στιγμης εχω προχωρησει σε επιδιορθωτικες κινησεις, εχω αλλαξει κουφωματα εχω φτιαξει κουζινες και μπανια

Τωρα το κυριο θεμα ειναι

1.το σπιτι δεν εχει θερμανση,ουτε σωληνες ουτε σωματα ουτε τιποτα.

2.η ολη πλευρα οπου βρισκονται τα παραθυρα ειναι βορινη,ακαλυπτη και οπως ειναι λογικο πολυ κρυα.στην φωτο που βαζω με το βελος δειχνοντας το προβλημα ειναι οτι ο τοιχος ειναι τοσο μα τοσο κρυος+πλεον πιανει κ μουχλα και γενικως ολο το δωματιο τοσο κρυο που αντιμετωπιζω προβλημα.

3.το παλιο ac που εχει ζεσταινει το σαλονι, αλλα το δωματιο δεν το ζεσταινει με τιποτα.

 

να αναφερω οτι βρισκομαστε στον 5 οροφο και απο πανω ταρατσα

 

η λυση που σκεφτηκα ειναι η εξης

 

1.εσωτερικη μονωση τουλαχιστον στο δωματιο..δυστυχως εξωτερικα δεν πιστευω οτι μπορει να γινει κατασκευαστικα και λογω οροφου αλλα κ διαμορφωσης πολυκατοικιας...εαν εχετε αποψη γι αυτο ευχαριστως να ακουσω-

2.για θερμανση εχω ακουσει τα παμπολλα.πιστευω ομως οτι τελικα συμφερει να βαλω αεριο+σωληνωσεις εξω απο τον τοιχο--λογω κοστους- που μπορουμε να τις καλυψουμε με γυψοσανικα.

εχω και εναν θερμοσσυσσωρευτη απο το παλιο μας σπιτι αλλα απο οτι διαβασα η εγκατασταση τριφασικου και νυχτερινου κ οοολου του πακετου θα μου βγει ο κουκος αηδονι.

Πολλοι μου προτεινουν να βαλω ενα νεο inverter α/c στο σαλονι το οποιο ομως θα ''στοχευει'' στο δωματιο και θα στελνει την ζεστη εκει--αυτο που υπαρχει κοιταει προς την πλευρα της κουζινας

 

 

Κυριοι οτι αποψη εχετε,ευχαριστως να την ακουσω,ετσι τουλαχιστον να ξεδιαλυνουμε την κατασταση

 

Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας

 

υγ.αν μπορουσαμε να βγαλουμε κ ενα κοστος εστω χοντρικα θα ταν ακομα καλυτερο

post-82198-0-85313900-1356535717_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, για τις προαναφερθείσες "γνώμες" απαραίτητη είναι η εξέταση του ζητήματος από κάποιον υπεύθυνο επαγγελματία αρχιτέκτονα ή μηχανικό. Παρακαλώ απευθυνθείτε σε κάποιο αντίστοιχο τεχνικό γραφείο της περιοχής σας.

Το θέμα κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.