Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπογειο καταστημα


Recommended Posts

Συναδελφοι οσο και αν εψαξα στο forum δεν βρηκα αντιστοιχη περιπτωση. Εχω Ο.Α. του 2008 στην οποια σε δυοροφη οικοδομη στην κατοψη ισογειου υπαρχει χωρος που εχει μετρησει στη δομηση και τον χαρακτηριζει ημιυπογειο καταστημα . Το παραπανω ημιυπογειο καταστημα στην πισω οψη του κτιριου εχει επεκταθει μετα απο ξεμπαζωμα της μπαζωμενης βεραντας του 1ου οροφου. Το παραπανω ημιυπογειο καταστημα φαινεται στην τομη της Ο.Α. να εξεχει σε σχεση σε σχεση με το διαμορφωμενο εδαφος κατα 1,90 εκ. αλλα στην πραγματικοτητα ειναι μπαζωμενο περισσοτερο και εξεχει μολις 0.90εκ. στην ουσια εξεχει οσο φαινεται στην τομη να εξεχει απο το φυσικο εδαφος

 

Η ερωτηση μου ειναι αν στα επιπλεον τ.μ. θα χρησιμοποιησω μειωτικο 0,50 για τον υπολογισμο προστιμου και αν πρεπει να δηλωσω ως παραβαση το γεγονος οτι ειναι περισσοτερο μπαζωμενο απο οτι φαινεται στην Ο.Α. σε σχεση με το διαμορφωμενο εδαφος ? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα χρησιμοποιήσεις συντΒΧ = 0,5 , αφού ο χώρος είναι υπόγειος.

Για το μη ξεμπάζωμα δεν θα έκανα κάτι περισσότερο από αναφορά στην ΤΕ και στα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

Το καταστημα ομως χαρακτηριζεται στην αδεια ως ημιυπογειο και οχι ως υπογειο παιρνει τον μειωτικο ο,5?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έβαζα το μειωτικό συντελεστή.

Επίσης δεν θα έκανα τίποτα για το μεγαλύτερο μπάζωμα (το πολύ - πολύ να το σημείωνα στην τομή).

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κι εγω αυτο σκεφτομαι Ιασονα ,αλλα το προστιμο εχει μεγαλη διαφορα και ειναι αματρια για τον ιδιωτη , εφοσον κανενα σημειο του δεν εξεχει πανω απο 1.50 μετρο απο το εδαφος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν ο νομοθέτης αντιμετωπίζει με τον ίδιο τρόπο τα "υπόγεια" και τα "ημιυπόγεια" για τον 4014.......

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος είναι αυθαίρετη κατασκευή (δεν προβλεπόταν στην άδεια) και βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη...

Το ότι είναι σε συνέχεια "ημιυπόγειου" (υπάρχει τέτοιος ορισμός στον γοκ; ) καταστήματος και άσχετα αν και αυτό είναι σε υπόγεια στάθμη, γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο (διότι είναι αυθαίρετη προέκταση)!!!!

Άρα, έχει μειωτικό συντελεστή και μάλλον έχει και ξεμπάζωμα (της βεράντας)......

+1 για το καλό του χρόνου!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το ξεμπάζωμα, εφόσον δηλώνουμε τον ξεμπαζωμένο χώρο με ΥΔ, συνεχίζω να πιστέυω ότι μπορούμε να τα αποφύγουμε...

 

+1 Επίσης, με τις ευχές μου για μία καλύτερη νέα χρονιά!!!

Link to comment
Share on other sites

οποτε συναδελφοι απο οτι αντιλαμβανομαι το βγαζω με 0,5 το προστιμο του και ο Θεος βοηθος τις αγιες μερες. Χρονια πολλα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.