Μετάβαση στο περιεχόμενο

φραχτης σε οικοπεδο.Ο διπλα πληρωνει τιποτα?


dalai

Recommended Posts

Θελω να φτιαξω φραχτη που θα χωριζει το δικο μου οικοπεδο απο το διπλανο χωραφι .

Υποχρεουται ο διπλα να συμετεχει στα εξοδα?

Αν μου πει οχι,τοτε που θα χτισω εγω το φραχτη ? Στα ορια και θα το μοιραζομαστε ή στην δικια μου πλευρα και θα του απαγορευω να "ακουμπαει" οτιδηποτε ?

 

Αν υποχρεουτε τι μοχλους πιεσης εχω να τον βαλω να πληρωσει?

 

Υποψιν οτι δεν βιαζομαι ,απλα θα ηθελα να παω προετοιμασμενος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...απλα θα ηθελα να παω προετοιμασμενος

Απλά να πας με χρήματα στην τσέπη σου.

Δικό σου το χωράφι, εσύ θες να βάλεις φράκτη, δικό σου και το κόστος του φράκτη σου.

 

Τα περί θέσης του φράκτη σου και δικαιωμάτων και υποχρεώσεων θα βρεις πολλές απαντήσεις και στο παρόν φόρουμ αν κάνεις καλή αναζήτηση αφού δεν βιάζεσαι.

Εναλλακτικά μπορείς να συνεννοηθείς και με μηχανικό στην περιοχή σου, που πιθανολογώ θα χρειαστείς, για τον επακριβή προσδιορισμό των ορίων σου με βάση τους τίτλους, αν δεν το έχεις κάνει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κοινός φράχτης.

 

Ακόμα κι αν έχετε τώρα την καλή διάθεση να "συνεργαστείτε" τώρα για να φτιάξετε από κοινού ένα φράχτη, μόνο σε μπελάδες θα μπείτε μελλοντικά. Γι΄αυτό πήγαινε να ρωτήσεις σε έναν μηχανικό που ασχολείται με άδειες στην περιοχή για το τι είδους άδεια χρειάζεται και τι είδους σχέδια απαιτούνται και μπορεί να σου τα εξηγήσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικο εχω ενα μακρινο μου συγγενη ,μου εχει κανει και τοπογραφικο ,μαζι και νομιμοποιησεις αυθερετων και ο,τι αλλο χρειαστηκε αφου προσφατα εγινε μεταβιβαση .Γενικα ειμαι κομπλε..

 

didonis μπορεις να δωσεις μια κατευθυντηρια γραμμη για το ψαξιμο ? π.χ. νομοι περι οριοθετισεως χωραφιων...

 

Αδεια δεν χρειαζεται για χαμημο τοιχιο (15εκ) με συρματοπλεγμα για φραχτη απο οτι ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ισχύ του άρθρου 17 του ΝΟΚ (ν.4067/12), παρ. 9 β καταργήθηκε η δυνατότητα της τοποθέτησης των περιφραγμάτων εκατέρωθεν του κοινού ορίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.