Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικο σε Autocad


basilis89

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε με υγεια πανω απο ολα και ολα τα αλλα ερχονται. Εχω ενα τοπογραφικο με τις συντεταγμενες του οικοπεδου και θελω να το αποτυπωσω στο autocad, γνωριζει κανενας που τις καταχωρω?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε την εντολή point και μετά τις συντεταγμένες σε χ και ψ.

 

Αν μετά δεν βλέπεις τα σημεία γράψε ddptype για να αλλάξεις το στυλ απεικόνισης των σημείων και μετά δώσε zoom extents kai λογικά θα τα δεις όλα τα σημεία.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είναι φυσιολογικό να μην σου εμφανίζει όλα τα σημεία επειδή δίνεις την εντολή από το πληκτρολόγιο, επομένως μπορείς να καταχωρήσεις μόνο ένα σημείο.

 

Δοκίμασε να επιλέξεις την εντολή από το μενού του AutoCAD ως εξής: Draw > Point > Multiple Point και με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να καταχωρείς περισσότερα από ένα σημεία.

Edited by XDalas
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα! Όταν βάζω σε layer τα σημεία με πάχος > από το default μου βγαίνουν στην εκτύπωση πολύ αχνά! Τι φταίει και γίνεται αυτό;

Edited by polytelik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε με υγεια πανω απο ολα και ολα τα αλλα ερχονται. Εχω ενα τοπογραφικο με τις συντεταγμενες του οικοπεδου και θελω να το αποτυπωσω στο autocad, γνωριζει κανενας που τις καταχωρω?

 

Βασίλη καλησπέρα και καλή χρονιά .

 

Κοίταξε εδώ . Υπάρχει πρόγραμμα συναδέλφου , μέλους του forum , το οποίο είναι δωρεάν και θα σε βοηθήσει να κάνεις πιο εύκολη την δουλειά σου .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να μεταφέρω ένα τυπωμένο τοπογραφικό στο Autocad (ή σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή της Autodesk);

Το θέλω για να φτιάξω μία μακέτα Τεχνικών Έργων Οδοποιίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.