Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση κατοικίας εκτός σχεδίου με 4014/2011 - όροι δόμησης.


Recommended Posts

nik, υπάρχει το θέμα έχει συζητηθεί στο θέμα "Διαφορά εντός σχεδίου και εντός οικισμού", εκεί να σου είμαι ειλικρινής διάβασα ότι τα αγροτεμάχια εντός της ζώνης των 800μ. θεωρούνται ως Εκτός Σχεδίου.

Σε δική μου υπόθεση, που έχω στάσιμο οικισμό< 500 κατοίκων, ο οποίος είναι αχαρακτήριστος και μη οροθετημένος, εγώ βασίστηκα στο ΠΔ/6-12-82, γιατί ο οικισμός μου έχει παραμείνει αχαρακτήριστος, αν είχε χαρακτηρισθεί δε θα ίσχυε το ΠΔ/16-12-82.

άρα διαβάζοντας το ΠΔ/16-12-82, θεώρησα ότι όσο αναφορά το 4014 ( μια και γύρω από το κτίσμα που τακτοποιώ, ακόμη και σήμερα τα σπίτια χτίζονται σύμφωνα με τους όρους δόμησης που ορίζει το ΠΔ/16-12-82)το έβαλα ως εντός οικισμού.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Οικόπεδο εντός ζώνης των 800μ. από το κέντρο οικισμού θεωρείται "Εκτός σχεδίου" για τον υπολογισμό του προστίμου του ν.4014 ? Στο φύλλο καταγραφής αναφέρει μόνο: "Εντός Σχεδίου ή Οικισμού - Ναι ή Όχι "

 

Επίσης για την απαίτηση τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ 87 νομίζω δεν το γλυτώνω καθώς ο νόμος γράφει: "..σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ' 87).."

 

 

Όταν βρίσκεσαι εντός ζώνης, είτε αυτή μετριέται από το όριο εγκεκριμένου ρυμοτομικού ή από το όριο οικισμού ή ό,τι ισχύει στην περίπτωσή σου (αν έχεις κτίριο με οικοδομική άδεια, καλό θα ήταν να ελέγξεις το θέμα του "εντός ζώνης" γιατί πολλά βαπτίζονται έτσι), παραμένεις εκτός σχεδίου. Επομένως στη δήλωση του ν.4014 θα επιλέξεις ΟΧΙ και θα χρειαστείς τοπογραφικό εξαρτημένο από το ΕΓΣΑ87...

Link to comment
Share on other sites

edit: μια διόρθωση στο #11 , το σωστό είναι ΠΔ/6-12-82 και όχι το ΠΔ/16-12-82, και απλά για την ιστορία ( επειδή αντιλαμβάνομαι το μπέρδεμα -και εγώ μπερδεμένος είμαι, σχετικά με τα εντός ζώνης (υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ζωνών) και αν θεωρούνται εκτός σχεδίου όσο αναφορά το 4014, δεν αναφέρομαι στη σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων), η δική μου περίπτωση έχει να κάνει με ορεινό στάσιμο οικισμό χωρίς οριοθέτηση, όπου βάση του ΠΔ/6-12-82 όσα οικόπεδα βρίσκονται σε ακτίνα εντός των 800 μέτρων από τη πλατεία του χωριού για αρτιότητα χρησιμοποιούν τους όρους του ΠΔ/6-12-82. άρα θεώρησα ότι έπρεπε να το βάλω και το έβαλα ως εντός οικισμού.

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Oκ ευχαριστώ. Πάντως τείνω προς τον Tassos_G. Δηλαδή είναι εκτός οικισμού άλλο αν έχουν άλλους συντελεστές δόμησης.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.