Μετάβαση στο περιεχόμενο

To επάγγελμα του μηχανικού στην ΕΕ


iovo

Recommended Posts

Η αντίστοιχη Ομάδα Εργασίας παρέδωσε το αποτέλεσμα της εργασίας της με τίτλο "To επάγγελμα του μηχανικού στην ΕΕ".

 

To αντικείμενο της οποίας ήταν η καταγραφή και αξιολόγηση των παρακάτω στοχείων για κάθε χώρα μελέτης:

 

1)Ειδικότητες των μηχανικών και τεχνικών γενικότερα.

2)Θεσμικό πλαίσιο που διέπει την πιστοποίηση των επαγγελματικών προσόντων.

3) Διαδικασία λήψης άδειας ασκήσεως επαγγέλματος.

4)Βαθμίδες Τεχνικών - Επαγγελματικά δικαιώματα και διαδικασία απόκτησής τους.

 

Χώρες μελέτης : Μεγάλη Βρετανία, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Ολλανδία, Σουηδία, Φιλανδία, Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μιλάει και το ΤΕΕ τώρα για την Ε.Ε. και τις σχολές μηχανικών σε αυτή. Αλήθεια, την Ελλάδα γιατί την εξαίρεσε η συγκεκριμένη ομάδα εργασίας ?

Link to comment
Share on other sites

Η Γερμανία που είναι ???

 

Ακυρο, μέσα είναι τώρα που το διαβάζω...Αλλά

 

[...Παρέχουν εξαιρετικά εφαρμοσμένη εκπαίδευση...]

 

[...λαμβάνοντας περισσότερη πρακτική εκπαίδευση...]

 

 

Αυτό δεν ισχύει γιατί παρέχουν και θεωρητική εκπαίδευση. Επίσης η έρευνα αυτή είναι ελλιπείς και χωρίς βάθος. (Για Γερμανία) Και στα γερμανικά πολυτεχνεία έχει πρακτική. Καφενεία όλοι και εκφέρουν και άποψη !!! Αν είναι να κάνει τέτοια προπαγάνδα το ΤΕΕ μπορώ και εγώ να κάνω για το χάλι του Ελλαδιστάν !!!

 

Στα εκεί ΤΕΙ μέχρι και μαθηματικός σπουδάζεις.

Σε δέχονται για διδακτορικό απευθείας. Αυτά γιατί δεν τα αναφέρει ???

Το επίπεδο μηχανικών στα εκεί ΤΕΙ από μερικά πολυτεχνεία της Ελλάδας είναι ανώτερο (ειδικότητες όπως προένταση, θεωρία ΙΙ τάξης στατικές επιλύσεις, Σιδηρές κατασκευές ανέκαθεν εννοείται κ.α.)

 

Εχω πει χίλιες φορές !!!

 

Αυτά να τα λέτε στον περιπτερά, στον μανάβη αλλα όχι σε εμάς !!!

 

Άσε που γίνονται και ρεζίλι και εκτίθονται...

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS ευκαιρία δεν χάνεις έτσι?

Μάλλον γιατί στην Ελλάδα ξέρουμε όλοι οι Έλληνες μηχανικοί τι γίνεται!

Θα περίμενα να διαβάσεις πρώτα τη Μελέτη και μετά να αποφανθείς.

Παρ όλα εγώ έκανα το Post για ενημέρωση, ας μην ξεκινήσουμε την ίδια συζήτηση και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αφού με ξέρετε βρε iono. Μου έκανε εντύπωση βρε παιδί μου αυτή η εργασία, γιατί όλη η επιχειρηματολογία του ΤΕΕ στηρίζεται σε αντιλήψεις, ορολογίες, Προεδρικά Διατάγματα κοκ από την εποχή του Βασιλιά, της Χούντας κλπ. Ξαφνικά ανακάλυψαν ότι βρισκόμαστε την Ε.Ε. ?

Είναι μια αρχή πάντως.

 

Άσε που πιστεύω ότι σκόπιμα δεν βάλανε την Ελλάδα μέσα γιατί τι να γράφανε στο επίμαχο ζήτημα? Θα τους πέρνανε με τις πέτρες. Anyway, όντως ας μην ανοίξουμε θέμα αλλά δεν άντεξα.

 

Ασχέτως προέλευσης και λοιπών θεμάτων, ενδιαφέρουσα δουλειά πάντως, αν και λίγο ασαφής σε κάποια σημεία ειδικά με τα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.