Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή θερμοπομπού για θέρμανση χώρου εξοχικής κατοικίας


michalis9484

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

διαβάζοντας διάφορα posts του forum δεν έβγαλα ακριβές συμπέρασμα. Οι απόψεις διίστανται απ' ότι παρατηρώ.

 

Τελικά έχουν απόδοση οι θερμοπομποί;

 

Έχω μια εξοχική κατοικία στον Ωρωπό (..που σημαίνει υγρασία), με καλά μονωμένο χώρο όμως, χαμηλοτάβανο.

Στο κεντρικό δωμάτιο που δεν υπάρχει μέσο θέρμανσης σκέφτομαι να βάλω ένα θερμοπομπό (άλλωστε τώρα που ακόμα είναι χειμώνας επισκέπτομαι το εξοχικό μου μόνο κάθε πσκ). Είναι περίπου 25 τ.μ. ο χώρος αυτός που θέλω να θερμάνω. Την τελευταία φορά που πήγα είχε μέσα στο χώρο 7 βαθμούς.

 

Είδα σε κάποια μαγαζιά τους Adax και τους Olsberg.

 

Για την ακρίβεια σκέφτομαι τον Adax Standard 2000Watt (παραπάνω watt δεν το σηκώνει).

 

Πιστεύετε θα έχω αποτέλεσμα (δεν εννοώ να κάθομαι με το κοντομάνικο) ή θα είναι κρύος ο χώρος;

 

Από θέμα κόστους δεν πιστεύω θα μου βγαίνουν πολλά αν σκεφτεί κανείς πως θα λειτουργούν ουσιαστικά 10 μέρες το μήνα.

 

Ευχαριστώ

 

Διορθώνω τον τίτλο του θέματος για να ανταποκρίνεται στην ανάρτηση. Αν διαφωνείς με τον τίτλο, στείλε μου pm.

 

Διόρθωσε το προφίλ σου. Δεν ανήκεις στην κατηγορία των ιδιωτών αφού έχεις ειδικότητα μηχανολόγου.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ένας κονβέκτορας ή θερμοπομπός 2kW θα κάνει καλά τη δουλειά του. Από προσωπική μου πείρα, δεν χρειάζεται να ψαχτείς ιδιαίτερα για μάρκα, πολλώ δε μάλλον για δευτερεύουσα κατοικία.

Αν πάλι αισθανθείς κρύο, μπορείς να βάλεις και δεύτερο.

Πάντα μιλάω βάσει δικής μου πείρας στη χρήση τέτοιων σωμάτων. Ένας Μηχανολόγος μπορεί να δώσει πιο "τεχνική" απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, μηχανολόγος δηλώνεις. Κάνε μια μελέτη για τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών σου και ανάλογα θα κρίνεις αν επαρκεί ή όχι.

 

Πώς να κρίνει κάποιος αν επαρκεί, με βάση τα τετραγωνικά μόνο?

 

Επιπλέον, πρέπει να λάβεις υπόψη και την φάση μεταβατικής περιόδου θέρμανσης των χώρων, καθώς αφού δεν κατοικείται μόνιμα ο χώρος, θα απαιτείται αυξημένη ισχύς έως ότου επέπλθει θερμική ισορροπία.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.