Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάσιμος Οικισμός & Ρύθμιση 4014 - Έκθεση Αυτοψίας


Recommended Posts

Συνάδελφοι ερώτηση:

 

Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου σε στάσιμο οικισμό που δεν είναι στο Νομό μου,αλλά λόγω γνωριμίας επιθυμεί ο πελάτης να το αναλάβω εγω....( 700Κμ μακρυά1?!??!?!?)

 

Τέσπα....το θέμα είναι οτι στην περιοχή μου δεν υπάρχουν στάσιμοι οικισμοί και διαβάζοντας την έκθεση αυτοψίας της οικείας πολεοδομίας,αναφέρεται το εξής για μια κατασκευή προ55 που υφίσταται (πέρα των άλλων αυθαιρεσιών):

 

"Οι προ του 83 κατασκευές εξαιρούνται της κατεδάφισης καθότι το Αμπελόφυτο έχει χαρακτηρισθεί στάσιμος οικισμός με την τάδε απόφαση Νομάρχη (1337/83)"

 

Ισχύει κάτι τέτοιο?.....Δεν πρέπει κανονικά να γίνει διαδικασία πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος για το προ 55? Γνώμη μου είναι οτι πρέπει είτε να νομιμοποιηθεί, είτε να ρυθμιστεί αυτό το τμήμα...

Link to comment
Share on other sites

Ο στάσιμος οικισμός είναι ανάμεσα σε αυτούς του ΦΕΚ 292 Δ 1983?

 

Respect συνάδελφε!!!! Τον αγνοούσα πλήρως αυτό το Νόμο. Ευχαριστώ πολύ!

 

Όντως είναι μέσα στους πίνακες,οπότε εξαιρείται αυτιδικαίως της κατεδάφισης.

 

Φαντάζομαι αυτό με καλύπτει,ώστε να μην κάνω πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος και να θεωρήσω "νόμιμη την κατασκευή".

 

Για τη Β`Φάση του 4014 λογικά δεν θα πρέπει να ετοιμάσω κατόψεις που να περιλαμβάνουν και το προ 55 όμως?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και με ειδική διαγράμμιση θα δείξεις το προ του 55 κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.