Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση περί Κτηματολογίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κανω μια ερώτηση,

σε κάποιο τοπογραφικο ένας συνάδελφος μου ανέφερε πως πρέπει να προστεθεί πως "έχει υποχρέωση δήλωσης μεταβολής ιδιοκτησίας στο κτηματολόγιο", αν μπορεί να μου εξηγήσει καποιος περί τίνος πρόκειται...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι προκειται να μεταβιβασθει ακινητο το οποιο δηλωθηκε πριν 3 χρονια στο κτηματολογιο...

Ο πωλητης θα φερει το εγγραφο οτι το δηλωσε...και θα γινει το συμβολαιο...

Ο αγοραστης θα το μεταγραψει και θα υποβαλει δηλωση μεταβολης στο αρμόδιο γραφειο.

Εσυ ,θα κανεις την δηλωση του 651, 1337 και 4014....

 

Δεν γνωριζω αν προκυπτει δικη σου υποχρεωση να υπενθυμισεις στον αγοραστη το τι θα κανει...

Αν καποιος ξερει κατι περισσοτερο....θα μας πει...

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα σε τοπογραφικο που κάνω τώρα μου ανεφεραν πως πρεπει να γράψω κι αυτό, προκειται για καποιον ιδιωτη ο οποιος κανει αλλαγη χρήσης σε ένα διαμέρισμα που εχει σε μια 6οροφη οικοδομη, γι αυτον δηλ. προορίζεται το τοπογραφικο. Το οικόπεδο που βρίσκεται η οικοδομή απλά να αναφέρω πως δεν είναι δικό του, αυτός έχει απλά 1 διαμέρισμα.

Τη δήλωση των Νόμων 651 και 1337 έβαλα στο τοπογραφικο και τωρα μου ανεφεραν κι αυτο αλλα δεν ξέρω για τι προκειται...δεν ξέρω τι να γραψω

Link to comment
Share on other sites

ποιοί σου "ανεφεραν"

και γιατι να παει στο κτηματολογιο η "αλλαγη χρήσης"

και τι αλλαγη κανει ενα διαμερισμα του 6ου οροφου σε οικοδομη κατοικιών...????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

μου το ανεφερε συναδελφος μου...αλλα χωρις να ξέρεικι αυτος...τι να πω...

δεν προκειται για οικοδομη κατοικιων αλλα γραφειων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κανω μια ερώτηση,

σε κάποιο τοπογραφικο ένας συνάδελφος μου ανέφερε πως πρέπει να προστεθεί πως "έχει υποχρέωση δήλωσης μεταβολής ιδιοκτησίας στο κτηματολόγιο", αν μπορεί να μου εξηγήσει καποιος περί τίνος πρόκειται...ευχαριστώ

 

δεν χρειαζεται να κάνεις αυτη τη δήλωση

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης δεν χρειάζεται να ακούς και τον κάθε συνάδελφο που σου λέει ότι κάπου, κάποτε, κάποιος χρειάστηκε μια δήλωση πάνω σε ένα τοπογραφικό που προοριζόταν για μία δουλειά για κάτι που δεν θυμάται να σου πει και δεν είναι σίγουρος......

Και αν δεν είναι του τοπογραφικού αντικειμένου 8-) απλά τον προσπερνάς και πας στην αρμόδια πολεοδομία για λεπτομέρειες.

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.