Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα συνεχόμενου θορύβου σωληνώσεων (υδραυλικό πλήγμα?)


ggero

Recommended Posts

Καλησπέρα σας .. Είναι το πρώτο μου post εδώ και ζητάω βοήθεια για κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω το τελευταίο 10ήμερο..

Μένω στην επαρχία σε μια πολυκατοικία 25ετίας, στον 4ο όροφο. Το πρόβλημά μου αφορά μεταλικό, συνεχόμενο θόρυβο (σαν να χτυπάει κάποιος μεταλικό κλειδί στους σωλήνες ύδρευσης με σταθερό βήμα) όταν ανοίγω οποιαδήποτε μεικτική βρύση για ζεστό νερό απο τον θερμοσίφωνα στο διαμέρισμα που μένω..

 

Το διαμέρισμά μου, χρησιμοποιεί ζεστό νερό χρήσης απο εναν οριζόντιο 80άρη θερμοσίφωνα ο οποίος βρίσκεται στο πατάρι ακριβώς πάνω απο τον μπάνιο μου και απο εναν ηλιακό θερμοσίφωνα, ο οποίος βρίσκεται στην ταράτσα της 5όροφης οικοδομής.. Η επιλογή του ζεστού νερού απο τον κάθε θερμοσίφωνα, γίνεται με εναν διακόπτη 3 θέσεων (ηλιακόςΟΝ,off,ηλεκτρικόςΟΝ) ο οποίος ουσιαστικά ανοίγει μια ηλεκτρομαγνητική ασφάλεια στην είσοδο νερού του ηλιακού ή μια ηλεκτρομαγνητική ασφάλεια στην έξοδο του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα..Το ζεστό νερό λοιπόν, κατεβαίνει απο όπου επιλέξω μέσω του διακόπτη.

 

Μέσα στο μπάνιο μου, αλλάχθηκε πριν 7-8 μήνες ο κεντρικός διακόπτης νερου :

 

genikinerou.jpg

 

Επίσης, υπάρχει μέσα στο μπάνιο μια βάνα η οποία κλείνει την παροχή του θερμοσίφωνα γενικώς :

kentrikizeston.jpg

 

 

Αρχικά, θεώρησα οτι έφταιγε η βαλβίδα ασφαλείας του ηλ. θερμοσφωνα η οποία βρίσκεται στην είδοδο του κρύου νερού η οποία ήταν στην παρακάτω κατάσταση:

arxiki.jpg

 

Μετά την αλλαγή της η συνολική εικόνα είναι η εξής :

torini.jpg

 

Όπως μπορείτε να δείτε, έχουμε την εισαγωγή νερού, η οποία συνεχίζεται με διακόπτη χειρός,σπυράλ,βαλβίδα ασφαλείας και είδοδο κρύου νερού στον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα..

Αντίστοιχα στην έξοδο του ζεστού του, έχουμε σπιράλ στην ηλεκτρομαγνητική και μετά σύνδεση στην παροχή ζεστού νερού ...

 

Δοκίμασα αρχικά την αλλαγή της βαλβίδας ασφαλείας του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα ..τίποτα

Δοκίμασα να βγάλω την μαγνητική ασφάλεια στην έξοδο του θερμοσίφωνα και να συνδέσω απευθείας το σπιράλ στην γραμμή ζεστού νερού..τίποτα

Άλλαξα και τα 2 σπιράλ ..τίποτα

"Βραχυκύκλωσα" με ενα σπιράλ τους 2 σιδερένιους σωλήνες που ανεβαίνουν στο πατάρι (είσοδος-έξοδος νερού) ώστε να βγάλω εκτός τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα απο το κλειστό κύκλωμα....τίποτα

Με επισκέφθηκαν 3 υδραυλικοί...τίποτα

 

Παρατηρώ δε τα εξής :

Ανοίγοντας οποιαδήποτε βρύση στο ζεστό (όλες μεικτικές), αρχίζει ο παλμικός χτύπος, ακόμη και όταν ανοίξω την βρύση της κουζίνας.

Όταν ανοίγω πάνω απο μια βρύση στο ζεστό, οι παλμοί γίνονται πιο συχνοί.

Το φαινόμενο λαμβάνει χώρα ακόμη και όταν ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας δεν είναι αναμμένος και δεν έχει ζεστό νερό.

Όταν ζητάω νερό απο τον ηλιακό (μέσω του 3πλού διακόπτη) δεν υπάρχει το πρόβλημα..δεν ακούγεται το παραμικρό.

Το πρόβλημα διορθώθηκε ελαφρώς, όταν έκλεισα μισή στροφή την βάνα που κλείνει τα ζεστά νερά (αυτή την κόκκινη μέσα στο μπάνιο που έδειξα παραπάνω).. Ο θόρυβος παραμένει, αλλά έχω την εντύπωση οτι αργεί να βγεί ζεστό νερό απο την βρύση της μπανιέρας..(μάλιστα ενας υδραυλικός μου είπε οτι αυτή η βάνα ευθύνεται για το πρόβλημα που έχω με τους χτύπους)..

 

Μπορείτε να μου δώσετε κάποια κατεύθυνση ? ... δεν είναι και ότι καλύτερο βέβαια απο απόσταση αλλά πραγματικά δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτός ο διακόπτης ο γενικός που αλλάχτηκε πριν από 7 μήνες είναι αυτός ο άσπρος που βλέπουμε κάτω απο την παροχή για το καζανάκι;

Αν ναι..... Είναι διακόπτης καλοριφέρ αυτό που βλέπουμε ή κάνω λάθος;

Αν είναι διακόπτης καλοριφέρ βάλε το χέρι σου πάνω του και βάλε κάποιον να ανοίγω-κλείνει την βρύση μήπως αισθανθείς ότι κοπανάει ο μηχανισμός μέσα του.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια !! :)

@nikmmech : δεν γνωρίζω την πίεση του δικτύου διότι δεν διαθέτω όργανο .. Πάντως την θεωρώ κανονική, όπως πάντα (τουλάχιστον οταν ζητάω κρύο νερό)

@aithilenio : αυτή η βάνα αλλάχθηκε πριν μερικούς μήνες και σωστά παρατήρησες ... μοιάζει πολύ με διακόπτη καλοριφέρ ..αλλάχθηκε απο υδραυλικό.. είναι ο γενικός διακόπτης νερού .. Πριν είχε διαρροή ο παλιός διακόπτης, οποίος ήταν σαν αυτόν που δείχνω στην άλλη φώτο για τα ζεστά μόνο..

Θα δοκιμάσω αύριο αυτό που μου είπες και θα επανέλθω... αντε να δούμε μπας και βγει άκρη :)

Link to comment
Share on other sites

Ο διακόπτης αυτό νομίζω ότι είναι ίσιος διακόπτης με ρακόρ δισωληνίου brass-form.

Μιας και τους δουλεύω αυτούς τους διακόπτες γνωρίζω ότι σε μεγάλες πιέσεις βαράνε, ιδίως με την γωνία μέσα- έξω 1/2 που έχει καπάκι από πάνω του.

Αν βαράει αυτός τότε μπορείς να τον αντικαταστήσεις με έναν σφαιρικό διακόπτη μισή με ρακόρ και την γωνία να την κάνεις ταφ με ένα αντιπληγματικό δοχείο από πάνω του και θα ησυχάσεις. :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν ακούγεται απο τον διακόπτη ο θόρυβος ...

δείχνει να έρχεται απο πιο ψηλά και ο διακόπτης με το ανοιγμα/κλείσιμο της βρύσης δεν χτυπάει ...

Καμμιά άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο, ενδέχεται να έχει αυξηθεί η πίεση δικτύου που σου παρέχεται. Αν κάτι τέτοιο ισχύει, με τοποθέτηση μειωτή πίεσης μετά τον μετρητή της παροχής και ανάλογη ρύθμισή του, θα δοθεί λύση.

 

Άλλη πηγή του προβλήματος, είναι κάτι που αντιμετώπισα πρόσφατα στο σπίτι μου. Με το που χρησιμοποιούσα το καζανάκι, αν άνοιγα και την βρύση του νιπτήρα, έτρεμε ολόκληρο το δίκτυο παράγοντας εκκωφαντικό ήχο. Η πηγή του προβλήματος ήταν μια μούφα μαζί με νίπελ που είχε τοποθετηθεί στην παροχή για το καζανάκι, προκειμένου να μπορεί να συνδεθεί το σπιράλ που ήταν μικρού μήκους, από 20ετίας. Με την πάροδο των ετών, η διατομή τους απομειώθηκε λόγω επικαθίσεων, με αποτέλεσμα δημιουργία συντονισμών λόγω υψηλών ταχυτήτων του νερού.

 

Αφαιρέθηκε ο διακότπης, τοποθετήθηκε νέος μαζί με μεγαλύτερο σπιράλ και τέλος στην συναυλία :D

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Εϊναι πιθανό στα 16 διαμερίσματα της πολυκατοικίας να υπάρχουν διαφορετικές πιέσεις στο κάθε διαμέρισμα ? Νομίζω οτι ο ίδιος αγωγός νερού τροφοδοτεί όλους τους μετρητές παροχής και κατόπιν φεύγουν ξεχωριστά οι σωληνώσεις για το κάθε διαμέρισμα ..

 

Το καζανάκι πάντως δεν πρέπει να ευθύνεται γιατί δοκίμασα να κλείσω το διακοπτάκι παροχής του και συνέχιζε το πρόβλημα ...

Ο μειωτής πίεσης πρέπει να μπει δλδ κάτω στα ρολόγια ? μετά τον μετρητή μου ? ... δεν θα έχω μειωμένη πίεση και στο κρύο νερό τότε ? Υπενθυμίζω οτι τον θόρυβο μου τον κάνει αποκλειστικά και μόνο, όταν ζητάω νερό απο τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.. Απο τον ηλιακό ή οταν ζητάω κρύο νερό δεν το κάνει καθόλου...

 

 

τώρα που το σκέφτομαι ... υπάρχει περίπτωση την δουλειά να την κάνουν ή μια εκ των 2 γωνιών απο τους 2 σιδηροσωλήνες, για την είσοδο-έξοδο νερού του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα? .. φαίνεται στην φώτο πάνω, οτι ο κάθε σωλήνας που ανεβαίνει απο το μπάνιο, έχει επιπλέον κομμάτι για να κάνει γωνία... μπας και μάζεψε τίποτα μέσα, μίκρυνε η διατομή και "σκάει" το νερό που ανεβαίνει πάνω του ?

Edited by ggero
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας .. Είναι το πρώτο μου post εδώ και ζητάω βοήθεια για κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω το τελευταίο 10ήμερο..

Μένω στην επαρχία σε μια πολυκατοικία 25ετίας, στον 4ο όροφο. Το πρόβλημά μου αφορά μεταλικό, συνεχόμενο θόρυβο (σαν να χτυπάει κάποιος μεταλικό κλειδί στους σωλήνες ύδρευσης με σταθερό βήμα) όταν ανοίγω οποιαδήποτε μεικτική βρύση για ζεστό νερό απο τον θερμοσίφωνα στο διαμέρισμα που μένω..

 

Το διαμέρισμά μου, χρησιμοποιεί ζεστό νερό χρήσης απο εναν οριζόντιο 80άρη θερμοσίφωνα ο οποίος βρίσκεται στο πατάρι ακριβώς πάνω απο τον μπάνιο μου και απο εναν ηλιακό θερμοσίφωνα, ο οποίος βρίσκεται στην ταράτσα της 5όροφης οικοδομής.. Η επιλογή του ζεστού νερού απο τον κάθε θερμοσίφωνα, γίνεται με εναν διακόπτη 3 θέσεων (ηλιακόςΟΝ,off,ηλεκτρικόςΟΝ) ο οποίος ουσιαστικά ανοίγει μια ηλεκτρομαγνητική ασφάλεια στην είσοδο νερού του ηλιακού ή μια ηλεκτρομαγνητική ασφάλεια στην έξοδο του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα..Το ζεστό νερό λοιπόν, κατεβαίνει απο όπου επιλέξω μέσω του διακόπτη.

 

Μέσα στο μπάνιο μου, αλλάχθηκε πριν 7-8 μήνες ο κεντρικός διακόπτης νερου :

 

genikinerou.jpg

 

Επίσης, υπάρχει μέσα στο μπάνιο μια βάνα η οποία κλείνει την παροχή του θερμοσίφωνα γενικώς :

kentrikizeston.jpg

 

 

Αρχικά, θεώρησα οτι έφταιγε η βαλβίδα ασφαλείας του ηλ. θερμοσφωνα η οποία βρίσκεται στην είδοδο του κρύου νερού η οποία ήταν στην παρακάτω κατάσταση:

arxiki.jpg

 

Μετά την αλλαγή της η συνολική εικόνα είναι η εξής :

torini.jpg

 

Όπως μπορείτε να δείτε, έχουμε την εισαγωγή νερού, η οποία συνεχίζεται με διακόπτη χειρός,σπυράλ,βαλβίδα ασφαλείας και είδοδο κρύου νερού στον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα..

Αντίστοιχα στην έξοδο του ζεστού του, έχουμε σπιράλ στην ηλεκτρομαγνητική και μετά σύνδεση στην παροχή ζεστού νερού ...

 

Δοκίμασα αρχικά την αλλαγή της βαλβίδας ασφαλείας του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα ..τίποτα

Δοκίμασα να βγάλω την μαγνητική ασφάλεια στην έξοδο του θερμοσίφωνα και να συνδέσω απευθείας το σπιράλ στην γραμμή ζεστού νερού..τίποτα

Άλλαξα και τα 2 σπιράλ ..τίποτα

"Βραχυκύκλωσα" με ενα σπιράλ τους 2 σιδερένιους σωλήνες που ανεβαίνουν στο πατάρι (είσοδος-έξοδος νερού) ώστε να βγάλω εκτός τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα απο το κλειστό κύκλωμα....τίποτα

Με επισκέφθηκαν 3 υδραυλικοί...τίποτα

 

Παρατηρώ δε τα εξής :

Ανοίγοντας οποιαδήποτε βρύση στο ζεστό (όλες μεικτικές), αρχίζει ο παλμικός χτύπος, ακόμη και όταν ανοίξω την βρύση της κουζίνας.

Όταν ανοίγω πάνω απο μια βρύση στο ζεστό, οι παλμοί γίνονται πιο συχνοί.

Το φαινόμενο λαμβάνει χώρα ακόμη και όταν ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας δεν είναι αναμμένος και δεν έχει ζεστό νερό.

Όταν ζητάω νερό απο τον ηλιακό (μέσω του 3πλού διακόπτη) δεν υπάρχει το πρόβλημα..δεν ακούγεται το παραμικρό.

Το πρόβλημα διορθώθηκε ελαφρώς, όταν έκλεισα μισή στροφή την βάνα που κλείνει τα ζεστά νερά (αυτή την κόκκινη μέσα στο μπάνιο που έδειξα παραπάνω).. Ο θόρυβος παραμένει, αλλά έχω την εντύπωση οτι αργεί να βγεί ζεστό νερό απο την βρύση της μπανιέρας..(μάλιστα ενας υδραυλικός μου είπε οτι αυτή η βάνα ευθύνεται για το πρόβλημα που έχω με τους χτύπους)..

 

Μπορείτε να μου δώσετε κάποια κατεύθυνση ? ... δεν είναι και ότι καλύτερο βέβαια απο απόσταση αλλά πραγματικά δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Αγαπητε φιλε το προβλημα σου ειναι οτι χρειαζεσε air champers.!!!δημιουργητε απο το κενο αερος ενα φρενο στις εναλαγες πιεσης.βαλε στο παταρι σου δυο ταυ(Τ)στο ζεστο κρυο και αν δεν ειναι ασχημο και στο νιπτηρα απο κατω.δυστηχως απο οτι βλεπω απο τις φωτογραφιες,δεν εχεις απαιτουμενο χωρο για 50cm air champers.μπες στο you tube βρες ενα σχετικο θεμα με οτι σου προτεινα να το καταλαβεις καλυτερα.απλα εδω στο μοντρεαλ ειναι διαφορετικα τα standards κατασκευων και υποχρεωση μας η κατασκευη τους.καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας .. Είναι το πρώτο μου post εδώ και ζητάω βοήθεια για κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω το τελευταίο 10ήμερο..

Μένω στην επαρχία σε μια πολυκατοικία 25ετίας, στον 4ο όροφο. Το πρόβλημά μου αφορά μεταλικό, συνεχόμενο θόρυβο (σαν να χτυπάει κάποιος μεταλικό κλειδί στους σωλήνες ύδρευσης με σταθερό βήμα) όταν ανοίγω οποιαδήποτε μεικτική βρύση για ζεστό νερό απο τον θερμοσίφωνα στο διαμέρισμα που μένω..

 

Το διαμέρισμά μου, χρησιμοποιεί ζεστό νερό χρήσης απο εναν οριζόντιο 80άρη θερμοσίφωνα ο οποίος βρίσκεται στο πατάρι ακριβώς πάνω απο τον μπάνιο μου και απο εναν ηλιακό θερμοσίφωνα, ο οποίος βρίσκεται στην ταράτσα της 5όροφης οικοδομής.. Η επιλογή του ζεστού νερού απο τον κάθε θερμοσίφωνα, γίνεται με εναν διακόπτη 3 θέσεων (ηλιακόςΟΝ,off,ηλεκτρικόςΟΝ) ο οποίος ουσιαστικά ανοίγει μια ηλεκτρομαγνητική ασφάλεια στην είσοδο νερού του ηλιακού ή μια ηλεκτρομαγνητική ασφάλεια στην έξοδο του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα..Το ζεστό νερό λοιπόν, κατεβαίνει απο όπου επιλέξω μέσω του διακόπτη.

 

Μέσα στο μπάνιο μου, αλλάχθηκε πριν 7-8 μήνες ο κεντρικός διακόπτης νερου :

 

genikinerou.jpg

 

Επίσης, υπάρχει μέσα στο μπάνιο μια βάνα η οποία κλείνει την παροχή του θερμοσίφωνα γενικώς :

kentrikizeston.jpg

 

 

Αρχικά, θεώρησα οτι έφταιγε η βαλβίδα ασφαλείας του ηλ. θερμοσφωνα η οποία βρίσκεται στην είδοδο του κρύου νερού η οποία ήταν στην παρακάτω κατάσταση:

arxiki.jpg

 

Μετά την αλλαγή της η συνολική εικόνα είναι η εξής :

torini.jpg

 

Όπως μπορείτε να δείτε, έχουμε την εισαγωγή νερού, η οποία συνεχίζεται με διακόπτη χειρός,σπυράλ,βαλβίδα ασφαλείας και είδοδο κρύου νερού στον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα..

Αντίστοιχα στην έξοδο του ζεστού του, έχουμε σπιράλ στην ηλεκτρομαγνητική και μετά σύνδεση στην παροχή ζεστού νερού ...

 

Δοκίμασα αρχικά την αλλαγή της βαλβίδας ασφαλείας του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα ..τίποτα

Δοκίμασα να βγάλω την μαγνητική ασφάλεια στην έξοδο του θερμοσίφωνα και να συνδέσω απευθείας το σπιράλ στην γραμμή ζεστού νερού..τίποτα

Άλλαξα και τα 2 σπιράλ ..τίποτα

"Βραχυκύκλωσα" με ενα σπιράλ τους 2 σιδερένιους σωλήνες που ανεβαίνουν στο πατάρι (είσοδος-έξοδος νερού) ώστε να βγάλω εκτός τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα απο το κλειστό κύκλωμα....τίποτα

Με επισκέφθηκαν 3 υδραυλικοί...τίποτα

 

Παρατηρώ δε τα εξής :

Ανοίγοντας οποιαδήποτε βρύση στο ζεστό (όλες μεικτικές), αρχίζει ο παλμικός χτύπος, ακόμη και όταν ανοίξω την βρύση της κουζίνας.

Όταν ανοίγω πάνω απο μια βρύση στο ζεστό, οι παλμοί γίνονται πιο συχνοί.

Το φαινόμενο λαμβάνει χώρα ακόμη και όταν ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας δεν είναι αναμμένος και δεν έχει ζεστό νερό.

Όταν ζητάω νερό απο τον ηλιακό (μέσω του 3πλού διακόπτη) δεν υπάρχει το πρόβλημα..δεν ακούγεται το παραμικρό.

Το πρόβλημα διορθώθηκε ελαφρώς, όταν έκλεισα μισή στροφή την βάνα που κλείνει τα ζεστά νερά (αυτή την κόκκινη μέσα στο μπάνιο που έδειξα παραπάνω).. Ο θόρυβος παραμένει, αλλά έχω την εντύπωση οτι αργεί να βγεί ζεστό νερό απο την βρύση της μπανιέρας..(μάλιστα ενας υδραυλικός μου είπε οτι αυτή η βάνα ευθύνεται για το πρόβλημα που έχω με τους χτύπους)..

 

Μπορείτε να μου δώσετε κάποια κατεύθυνση ? ... δεν είναι και ότι καλύτερο βέβαια απο απόσταση αλλά πραγματικά δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

επισης χρειαζεσε και στο υψηλοτερο σημειο αν δεν ειναι το παταρι σου το υψηλοτερο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.