Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος ΚΦΑΣ - τελικά τι κόβουμε;


sarcs

Recommended Posts

Ιδιώτης είναι αυτός για τον οποίο κάνεις μια δουλειά άσχετη με το επάγγελμα του.

π.χ. ένα ΠΕΑ για το σπίτι ενός γιατρού, το αντιμετωπίζεις ως υπηρεσία προς ιδιώτη.

Ένα ΠΕΑ για το ιατρείο του ίδιο γιατρού, το αντιμετωπίζεις ως υπηρεσία προς επιτηδευματία.

 

Η εταιρία που θα κόψεις αθεώρητο ΤΠΥ, θα σου κάνει κανονικά παρακράτηση 20%.

 

Το γνωρίζω αυτό συνάδελφε άλλωστε γι'αυτό αναφέρθηκα στο κρίσιμο σημείο που είναι η παρακράτηση του 20% (ακούστηκε ότι θα είναι 25%)...Αλλά και πάλι προκύπτουν ζητήματα, π.χ. παρέχω υπηρεσίες Τεχνικού Ασφαλείας σε ιατρείο...στη ΑΠΥ που κόβω (ο πελάτης δηλώνεται ως ΕΠΕ) η λογίστρια τους μου ανέφερε ότι δεν έχει υποχρέωση να μου κάνει παρακράτηση...άλλωστε είναι δικό τους θέμα και όχι δικό μου στη τελική....καθώς αυτοί την αποδίδουν στην εφορία....Συνεπώς συνοψίζοντας εφόσον θα παραμείνει η παρακράτηση, ποιο το νόημα της θεώρησης ή μη...δλδ τι κερδίζουμε πρακτικά, μόνο το γεγονός ότι δεν θα επισκεφτούμε την εφορία μας ?

 

 

Επίσης εγώ εντός 2013 έχω ήδη κόψει ΑΠΥ θεωρημένες τόσο προς την εταιρεία που συνεργάζομαι όσο και προς άλλους πελάτες αλλά πότε κανείς δε μου είπε ότι το συγκεκριμένο φορολογικό στοιχείο δεν το δεχόμαστε.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η λογίστρια σου λέει αυτό γιατί προφανώς αμοίβεσαι με κάτω των 300€ προ του ΦΠΑ.

Επίσης η παρακράτηση είναι 20% και όχι 25%.

Η μη επίσκεψη στην εφορία για τη θεώρηση βιβλίου, δίνει τη δυνατότητα στους "κόκκινους" να μπορέσουν να κόψουν παραστατικά.

Κόκκινοι είναι όσοι δεν έχουν ενημερότητες φορολογικές, ασφαλιστικές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως κόβω κάτω από 300 οπότε πιθανόν να είναι έτσι όπως τα λές όμως υπάρχει και ο αντίλογος διότι αθροιστικά το ποσόν υπερβαίνει τα 300ευρώ το χρόνο οπότε λένε άλλοι συνάδελφοι πως η υπηρεσία είναι εκαξολουθητική και όχι αυτοτελής και απλά μοιράζεις το συνολικό ποσόν αμοιβής σου σε 12 ισόποσες δόσεις...σε κάθε περίπτωση αρμόδια είναι η λογίστρια να μου απαντήσει τεκμηριωμένα οπότε βασίστηκα στα λεγόμενα της. Συνεπώς εφόσον εγώ δεν είμαι "κόκκινος" γιατί να μη συνεχίζω να κόβω θεωρημένη ΑΠΥ παντού...έστω μέχρι να τελειώσει το μπλοκάκι....Δλδ είναι λίγο παράλογο να σου επιτρέπει να διατηρείς το Βιβλίο ΕΕ αλλά σε υποχρεώνει να πάρεις αθεώρητο μπλοκάκι ΤΠΥ....τι θα ακούσω ακόμα...

 

Τι προσπαθούν να καταφέρουν με όλα αυτά δλδ για εκείνους που δεν είχαν μπλοκάκια λόγω χρεών...να τους δοθεί η δυνατότητα να δουλέψουν κανονικά έστω και εάν χρωστούν ? Αυτό είναι ο ορισμός της φοροδιαφυγής....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

maximos75, γιατί να τελειώσεις το θεωρημένο μπλοκάκι σου ενώ μπορείς να το κρατήσεις για δύσκολες ημέρες; (που μακάρι να μην σου έλθουν ποτέ)

 

Επίσης σκέψου πως οι εταιρείες όπου απευθύνονται τα αθεώρητα ΤΠΥ, ελέγχονται ενώ ο ιδιώτης που θα παίρνει την θεωρημένη ΑΠΥ δεν ελέγχεται από κανέναναν.

 

Αλήθεια όμως που την βλέπεις την φοροδιαφυγή;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια όμως που την βλέπεις την φοροδιαφυγή;

 

Διότι είναι σαν να λέει σε εκείνον που δε χρωστάει και έκοβε κανονικά τις ΑΠΥ , πλήρωνε το ΦΠΑ του κτλ τόσα χρόνια ότι είναι κορόϊδο...

 

ΥΓ Ασφαλιστικές ενημερότητες έδιναν στο ΤΣΜΕΔΕ ακόμα και εάν χρωστούσες, μέχρι ένα όριο νομίζω.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν κατάλαβα την σχέση με τα αθεώρητα ΤΠΥ κάι τις θεωρημένες ΑΠΥ.

Προσωπικά στα 20+ χρόνια είναι ζήτημα να έχω κόψει 20 τιμολόγια (εκτός των δημοσίων έργων)....

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν κατάλαβα την σχέση με τα αθεώρητα ΤΠΥ κάι τις θεωρημένες ΑΠΥ.

Προσωπικά στα 20+ χρόνια είναι ζήτημα να έχω κόψει 20 τιμολόγια (εκτός των δημοσίων έργων)....

 

Αγαπητέ συνάδελφε το πέρασμα από την εφορία να θεωρήσεις τα βιβλία σου ήταν και μια έμμεση αποτίμηση αυτών που χρωστούσαν (ώστε να κάνουν μια ρύθμιση) και να τα θεωρήσουν και φυσικά αυτών που δε χρωστούσαν. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κακώς ή καλώς αυτό είναι μια άλλη ιστορία - διότι πολλοί συνάδελφοι είναι άνεργοι και έχουν πραγματική αδυναμία να πληρώσουν - σε ανάγκαζαν να μπείς σε μια διαδικασία να καλύψεις τις υποχρεώσεις σου απέναντι στο κράτος διότι τα ασφαλιστικά ταμεία στηρίζονται προφανώς στις εισφορές όλων ημών. Θα μου πείς ο άλλος δε πρέπει να δουλέψει ? Σαφώς ναι, αλλά το να πηγαίνεις πλέον στο χαρτοπωλείο και να παίρνεις απλά ένα μπλοκάκι και να κόβεις αποδείξεις ή τιμολόγια ή δε ξέρω τι άλλο και για τα υπόλοιπα έχει ο θεός ..θα δημιουργήσει αυτόματα μέγα ζήτημα σε όλους μας μακροπρόθεσμα..επιβαρύνοντας ακόμα περισσότερο ένα ήδη τραγικό εργασιακό περιβάλλον που διέπει το κλάδο μας. Μακάρι να είμαι λάθος, τι να πώ.

Edited by maximos75
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ορθά τα λες αλλά δεν υπάρχει πουθενά φοροδιαφυγή σε αυτά.

Εκτός αν ήθελες να γράψεις εισφοροδιαφυγή....

Link to comment
Share on other sites

Και εισφοροδιαφυγή και φοροδιαφυγή διότι όταν πέρναγες από την εφορία τσεκάραν και τη φορολογική σου ενημερότητα πριν σε σφραγίσουν..... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα.. Αλλά σου επισημαίνω πως μόνο τιμολόγιο είναι αθεώρητο. Απόδειξη είναι ακόμα θεωρημένη.

 

υ.γ. Και παρεμπιπτόντως το -1 δεν είναι δικό μου. Εγώ απλά ήθελα να καταλάβω τον συλλογισμό σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.