Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακας κατανομής δαπανών


aithilenio

Recommended Posts

Τα ποσοστά συνιδιοκτησίας κανονικά κατανέμονται με βάση την αξία εκάστου διαμερίσματος (όσο ψηλότερο τόσο ακριβότερο)

Αν είναι να αλλάξεις τα ποσοστά θέρμανσης, κάνε το με το σωστό τρόπο, δηλ. όποιος καταναλώνει περισσότερο (και συνεπώς φθείρει το σύστημα περισσότερο) να έχει την αντίστοιχη συμμετοχή.

Κι επειδή δεν μπορείς να κάνεις συνεχώς το χωροφύλακα, η κατανομή θα γίνει όπως προβλέπεται από τις σχετικές διατάξεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά έχοντας διαβάσει τα ισχύοντα, οι απώλειες προς την πιλοτή και προς την ταράτσα θεωρούνται κοινόχρηστες.

 

Άρα σκέφτομαι ότι οι πάνω από την πιλοτή και οι κάτω από την ταράτσα, καθώς καταναλώνουν θερμίδες για "το κοινό καλό", θα πρέπει να έχουν κάποια ελάφρυνση.

 

Πού κάνω λάθος????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με την μπακαλίστικη μέθοδο, επειδή είναι ίδια τα διαμερίσματα, το σκεπτικό είναι το εξής: Μιας και εδώ πρόκειται για υλοποιημένη κατάσταση, πρέπει κανονικά να μπούμε στα διαμερίσματα και να δούμε τι σώματα έχουν. Επειδή ο 1ος και τελευταίος θα έχουν περισσότερες απώλειες, αναμένεται να έχουν και μεγαλύτερα σώματα, οπότε θα πρέπει να "τσιμπηθούν" λίγο τα έξοδά τους για τη θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Dimitris ευχαριστώ! Τα έχω υπόψη μου τα σχετικά με τις κατανομές. Το αρχικό ερώτημα ήταν αν είναι οκ να έχω ένα πίνακα χιλιοστών με στήλη θέρμανσης όπου θα κατανέμονται μόνο έξοδα "μηχανολογικού εξοπλισμού" ή καλύτερα να την βγάλω τελείως ως περιττή. Διότι το τι καίνε θα λαμβάνεται με τα fi,εi κλπ από την μελέτη. Κατόπιν προέκυψε το ερώτημα: αν την αφήσω (τη στήλη), είναι σκόπιμο να την "βελτιώσω" όπως πρότεινα παραπάνω (ίδε επισυναπτόμενο πίνακα) ή όχι;

 

(ΥΓ: το ρώτησα στο παρόν και όχι σε θέμα με πίνακα χιλιοστών συνιδιοκτησίας επειδή η στήλη θέρμανσης είναι μηχανολογικό περισσότερο) 

ΠΙΝΑΚΑΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.