Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερχεται ο νέος νόμος για τα αυθαίρετα;


JTB

Recommended Posts

Η πικρή αλήθεια με τα λαθραία (όσο αφορά αρκετές από τις κατοικίες εντός αστικού ιστού ή και πολλές φορές πέριξ αυτού)

είναι πως αυτά εξυπηρετούν βασικές ανάγκες επιβίωσης κάποιων ανθρώπων.

 

 

Εδώ διαφωνώ... Τη ματαιοδοξία και λαμογειά τους εξυπηρετεί. Τα περισσότερα αυθαίρετα είναι βίλες που το κόστος της αδείας δεν πιάνει ούτε το 5% του κόστους κατασκευής.

Οι ημιυπαίθριοι τι ήταν? Παραπάνω χρήμα...

Κλεισμένα μπαλκόνια: δε νομίζω με το να κλείσεις 5 τμ σου λύσε το πρόβλημα επιβίωσης...

κτλ κτλ...

Και όταν είχες και τους "συναδέλφους" να επιβλέπουν κιόλας και να παροτρύνουν τον ιδιοκτήτη: "Έλα μωρέ ρίξε εκεί άλλον έναν όροφο να βολευτείς..." ακόμα καλύτερα και με τη συγκατάθεση του "ειδικού"...

 

edit: Αυτοί που έχουν πρόβλημα επιβίωσης συμβιβάζονται με πολύ λιγότερα και όχι 100-120 τμ αυθαίρετο γιατί το χω δει και αυτό το έργο

Edited by archousia
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ να πω την Αλήθεια 21 χρόνια στο επάγγελμα σαν ΕΕ δεν έχω δει συνάδελφο να επιβλέπει αυθαίρετο ούτε καν έχω δει να κάνει μελέτη για αυθαίρετο και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που συμβαίνουν όλα αυτά , αφού κάνουν και βουλευτή σαν τον Ταμήλο να λέει ότι όλοι οι μηχανικοί έχουν κάνει και ένα αυθαίρετο Αυτό βέβαια που έχω δει σε μεγάλο βαθμό είναι κάποιοι ιδιοκτήτες να προβαίνουν σε αυθαίρετες αλλαγές των μελετών - αδειών , άλλοτε μικρές και άλλοτε μεγάλες , φέρνοντας κάποιους συναδέλφους που επιβλέπουν σε δύσκολη θέση Εκεί κάποιοι αναγκάζονται ή επιλέγουν να λειτουργήσουν κάτω από το τραπέζι αποκτώντας και κατά ιδίων όφελος , άλλοι είναι ευσυνείδητοι και αδέκαστοι και δεν υπογράφουν τις τεχνικές εκθέσεις στο τέλος της οικοδομής ή παραιτούνται των επιβλέψεων

Εγώ μεχρι πριν το σύστημα των Ελεγκτων Δόμησης και πριν αναλάβω οριστικά μια άδεια οικοδομής είχα κάνει έρευνα για τον χαρακτήρα και το ποιόν του πελάτη μου ή προσπαθούσα μέσα από τον διαλογο να εκτιμήσω χαρακτήρες και συμπεριφορές Εχω απορίψει πολλες δουλειές για τέτοιους λόγους όπου έβλεπα ότι θα είχα προβλήματα στην κατασκευή επιβλέποντας

 

Ευτυχώς εδω στις μικρες πόλεις όλοι είμαστε με το κουτσομπολιό φακελωμένοι (μέγα ευεργετικό μέσο το κουτσομπολιό για αυτό όσοι είναι στις μεγάλες πόλεις το αποφέυγουν σαν το διάβολο το λιβάνι αλλά έχουν και μεγάλη εκληματικότητα αφού το κουστομπολιό είναι είναι αμυντικό σύστημα κατι σαν 2 γραφείο στο Στρατό και προλαβαινει πολλες κατοτοπιές )

Τώρα όμως με τους ελεγκτές δόμησης τέτοια φαινόμενα αρχίζουν να υποχωρούν και πολλοί ιδιοκτήτες συμμορφώνονται με τις υποδείξεις των μηχανικών τους

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την Αλήθεια 21 χρόνια στο επάγγελμα σαν ΕΕ δεν έχω δει συνάδελφο να επιβλέπει αυθαίρετο ούτε καν έχω δει να κάνει μελέτη για αυθαίρετο και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που συμβαίνουν όλα αυτά

 

Χωρίς παρεξήγηση δε βρίσκω τι να σου απαντήσω... το μόνο που μου ήρθε ήταν να χαμογελάσω :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εγώ και στην Αθήνα σε τρια γραφεία που ειχα δουλέψει την δεκαετία του 90 , τέτοια φαινόμενα δεν είχα δει , τα άκουγα αλλά άμεση αντίληψη δεν είχα και φυσικά εδώ στην Καρυστία δεν έχω δει μηχανικό να επιβλέπει ή να μελετά αυθαίρετο , πέρα από αυτά τα προβλήματα που ανάφερα πιο πάνω και όπως διαπιστώνω τώρα τελειώνουν με τους ελεγκτές δόμησης ή τέλος πάντων περιορίζονται

 

Τώρα θυμάμαι ένα κτήριο που έγινε από γνωστό ηθοποιό και είχε ένα μεγάλο αυθαίρετο τμήμα , το αναδείξαμε αμέσως και θυμάμαι που βοήθησα στην πολεοδομία να δούμε το μέγεθος της αυθαιρεσίας και φυσικά σταμάτησαν αμέσως τα έργα Δηλαδή εδώ εμείς οι ίδιοι μηχανικοί δεν αφήνουμε να πραγματοποιηθούν τετοια φαινόμενα Μάλιστα θυμάμαι που κάποιος με πάλι κάποιες αυθαιρεσίες που του έγινε έλεγχος , μας επίλυσε ότι έιναι νονός της νύχτας και ότι θα μας βρούν σε χαντάκι , πήγαν κατι δικά μας παιδιά και του είπαν μερικά φωνιεντάκια γιατί εδώ μαγκιές δεν περνάνε

 

Το ιδιο έιχε γίνει σε κάποιους που ήρθαν να ζητήσουν προστασία σε μαγαζία και τους πέταξαν στην θάλασσα (ασχετο με το προηγούμενο αλλα ενδεικτικό της νοοτροπίας )

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιώργη εκεί μετά την Δύστο που αρχίζει και ανεβαίνει ο δρόμος γιά τα Στύρα , να βάλετε ένα φυλάκιο και το κράτος είναι έτοιμο . :smile:

 

Σημαία μόνο λείπει .

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη εκεί μετά την Δύστο που αρχίζει και ανεβαίνει ο δρόμος γιά τα Στύρα , να βάλετε ένα φυλάκιο και το κράτος είναι έτοιμο . :smile:

 

Σημαία μόνο λείπει .

για να ευλογήσω τα γένια μας δεν είναι τυχαίο που το πρωην πολεοδομικό γραφείο κα τώρα Υ.Δ Καρύστου χαρακτηρίζεταιαπό τα πιο καλά στην Ελλάδα και εδώ έχουμε λίγη σχετικά δουλειά με τον Ν4014 με μικρές παραβάσεις κυρίως Αν η Ελλάδα ήταν σαν την Κάρυστο των τελευταίων δεκαετιών στην ανάπτυξη τώρα θα είμασταν Γερμανία στην θέση της Γερμανίας Εδώ στην Καρυστο έγιναν εγκλήματα την δεκαετία το 70 και λίγο τα Στύρα ξέφυγαν πολεοδομικά τα τελευταία χρόνια κατά την γνώμη μου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Από την ιστ/δα της Καθημερινής,

 

Έρχονται οι νέες ρυθμίσεις για τα αυθαίρετα Το υπουργείο Περιβάλλοντος ανακοίνωσε ότι αύριο το μεσημέρι πρόκειται να δώσει στη δημοσιότητα το σχέδιο νόμου «Αντιμετώπιση αυθαίρετης δόμησης και περιβαλλοντικό ισοζύγιο», το οποίο πρόκειται ουσιαστικά να αντικαταστήσει τον ν.4014/11.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.