Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερχεται ο νέος νόμος για τα αυθαίρετα;


JTB

Recommended Posts

Ε, ας κάνω κι εγώ τη χαζή ερώτηση:

Καμιά πληροφορία για το πότε θα ισχύσει ο νέος νόμος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φεεεεεετα......

 

Εχουμε ανασχημαρισμο. ίσως και εκλογες, ερχεται και ο Αυγουστος για να κλεισει η Βουλη.

Απο Σεπτεμβρη και ααααααααν.....!!!! (για συζητηση)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ είπα στους πελάτες μου "θέλουν χρήματα, από τα μέσα Ιουνίου θα ισχύσει ο νόμος"....

Μου φαίνονται τόσο ατζαμήδες που ούτε είσπραξη φόρων μπορούν να κάνουν αποτελεσματικά...

Link to comment
Share on other sites

Καποιος συναδελφος το ειχε αναφερει (μαλλον εχει δικιο).

Νεα νομοσχεδια μπαινουν στη Βουλη την τελευταια Πεμπτη του μηνα.

Αρα στην καλυτερη την επομενη Πεμπτη.

Πραγμα δυσκολο λογω των εξελιξεων της ΕΡΤ!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα γράψει.

Μάλλον δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα μέσα στο καλοκαίρι.

Το πρόβλημα είναι ο επερχόμενος ανασχηματισμός, που μάλλον θα μας αφήσει ο ....αναπληρωτής κι αυτός που θα 'ρθει κατά πάσα πιθανότητα θα θέλει να φτιάξει το δικό του νόμο, για να μείνει κι αυτός στην ..."ιστορία".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν δημοσιευτεί η απόφαση του ΣτΕ πριν τον νέο νόμο , τότε βεβαιώσεις μεταβίβασης και όλη η διαδικασία του 4014 , αλλά και του 3843 απλά ΤΕΛΟΣ .

 

Είναι πολύ μεγάλο το θέμα γιά να παίξουν , εκτός αν πάμε σε εκλογές , όπου θα έχουμε άλλες προτεραιότητες .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω ότι, θα ....ξυνόμαστε μέχρι τις αρχές του 2014.....

Link to comment
Share on other sites

βρέ παιδιά επειδή ο Καλαφάτης κόλλησε τήν αγορά δεν σημαίνει ότι η αγορά θα το ανεχθεί, θα τον ρίξει από πάνω της αυτοδίκαια και θα πάει παρακάτω, και εννοώ είναι αδύνατον και μία εβδομάδα να μείνουν οι συμβολαιογράφοι με ολικό κενό νόμου και να μήν κινήσουν γη και ουρανό. Ή θα κάνει ότι πρέπει και ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ή θα πάει σπίτι του.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ μην το λες,

παρατηρώ ότι υπάρχει ενδιαφέρον για το νέο νόμο, φυσικά από την ανάγκη για μεταβιβάσεις και όχι οικειοθελώς.

Η αναμονή όμως έκανε και τους πλέον αδιάφορους να ρωτούν τι γίνεται, αυτό που λέμε ότι και η αρνητική διαφήμιση παραμένει μια μορφή διαφήμισης.

 

Τώρα εάν έχουμε το νέο νόμο στα χέρια μας αύριο, ίσως όλα τα παραπάνω να πάνε περίπατο και ο καθένας να επιστρέψει πάλι στον εφησυχασμό του.Θα δείξει.

Θέλω να πιστεύω όμως πως κάποιοι θα μείνουν σε εγρήγορση μιας και δεν περίμεναν την οριστική λήξη του 4014 και αυτο-κλειδώθηκαν απέξω.

Link to comment
Share on other sites

Και ν' αποφασίσει ο όποιος ...Καλαφάτης να πάει το νομοσχέδιο στη Βουλή, η Βουλή θέλει χρόνο για να το ψηφίσει και στη συνέχεια επίσης χρειάζεται χρόνος για να δημοσιευτεί σε ΦΕΚ.

Ταυτοχρόνως το ΤΕΕ είναι υπό διάλυση. 

Αφού δημοσιευτεί σε ΦΕΚ τότε θ' αρχίσει το ..."παιχνίδι" του ΤΕΕ, δηλαδή, θέλουμε λεφτά για να προχωρήσουμε στη δημιουργία της νέας εφαρμογής με τις απαιτήσεις του νέου νόμου. 

Ακόμα του χρωστούν 600.000 ευρώ από την προηγούμενη εφαρμογή!!!!

Όλο αυτό λοιπόν σημαίνει extra χρόνο κ.λπ.

Όλα αυτά μας οδηγούν με απόλυτη ....ακρίβεια στις αρχές του 2014, αν βεβαίως όλα κυλήσουν ομαλώς....

Πράγμα το οποίο ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.