Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερχεται ο νέος νόμος για τα αυθαίρετα;


JTB

Recommended Posts

Καλημέρα Δημήτρη!

Οι συμβολαιογράφοι άραγε πώς και δεν έχουν κάνει κάποια κίνηση "διαμαρτυρίας" για την ολιγωρία του ΥΠΕΚΑ ως προς το νέο νόμο?

Είναι από τους άμεσα θιγόμενους και εκείνοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομιζω οτι ,

 

οι συμβολαιογραφοι  κανουν  ό,τι εκαναν οι δικηγοροι

 

οι οποίοι  δικηγοροι κανουν

 

ό,τι   κάνει  το ΤΕΕ...

 

διαβουλευονται

 

καλημερα φιλε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προχθές δεν έδωσα βεβαίωση για 20εκ κατά y και 25εκ κατά x.

Και το y ήταν διάσταση 12.40 οπότε μπορούσα να πάω με τις αποκλίσεις, η x ήταν 6.83 (και η απόκλιση > 20εκ) οπότε του είπα ότι εγώ δε δύναμαι...

Νευρίασε, τα έχωσε αλλά τι να κάνουμε...

Από τη μία τον καταλαβαίνω, από την άλλη όμως δε βάζω το κεφάλι μου στον ντορβά για 300€...

Είμαι σίγουρος ότι θα βρει υπογραφή και δεν το θεωρώ κακό (για τέτοιες διαφορές).

Απλά 1/1000 να μπλέξεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προχθές δεν έδωσα βεβαίωση για 20εκ κατά y και 25εκ κατά x.

Και το y ήταν διάσταση 12.40 οπότε μπορούσα να πάω με τις αποκλίσεις, η x ήταν 6.83 (και η απόκλιση > 20εκ) οπότε του είπα ότι εγώ δε δύναμαι...

Νευρίασε, τα έχωσε αλλά τι να κάνουμε...

Από τη μία τον καταλαβαίνω, από την άλλη όμως δε βάζω το κεφάλι μου στον ντορβά για 300€...

Είμαι σίγουρος ότι θα βρει υπογραφή και δεν το θεωρώ κακό (για τέτοιες διαφορές).

Απλά 1/1000 να μπλέξεις....

Το θέμα είναι ότι όταν το διαπιστώσεις θα έχεις ήδη χάσει χρόνο με την μέτρησή του και την επίσκεψη επί του οικοπέδου Και αν του πεις δεν δίνω βεβαίωση άντε να πάρεις χρήματα Επομένως εγώ αν έχω κυρίως οικόπεδα με κτήρια ή ανθρώπους που γνωρίζω από κουτσομπολιό (το καλό του κουτσομπολιού) ότι έχει παραβάσεις έστω και μικρές ή ζητώ κάποια  χρήματα μπροστά πριν την έκδοση της βεβαίωσης ή βρίσκω ένα ευγενικό τρόπο να μην αναλάβω την έκδοση βεβαίωσης Παλαιότερα πρότεινα την ρύθμιση με τον Ν 4014 /2011 και μετά την έκδοση της βεβαίωσης  

Link to comment
Share on other sites

καλα  εκανες  συναδελφε  ssouanis   δεν  δυναμαι ,  αλλωστε  συντομα  ο  πελατης  σου  θα  βρει    , γιαυτο  δεν  διαμαρτυρονται  οι  συμβολαιογραφοι 

γινεται  μεγαλο  μπαλαμουτι  απο  τους  μηχανικους  κατω  απο  την  μεγαλη  πιεση  της  κρισης  γιαυτο  και   συνεχιζονται  οι  μεταβιβασεις   

διαμερισματων  .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όταν το διαπιστώσεις θα έχεις ήδη χάσει χρόνο με την μέτρησή του και την επίσκεψη επί του οικοπέδου.

Σωστό το παραπάνω. Πλέον μια ελάχιστη προκαταβολή για την αναζήτηση των σχεδίων από το αρχείο και τις φωτοτυπίες πριν βγάλω το laser για μετρήσεις.

Ακούγεται ιδιαίτερα λογικό στους περισσότερους.

Link to comment
Share on other sites

ενοικιαση  σφραγιδας  η  μαλλον    γνωση  κωδικων  μηχανικου  , γιατι   την  σφραγιδα  την πλαστογραφεις  αλλα  πως  δινεις  βεβαιωση  χωρις 

κωδικους ;  αρα  δεν  υπαρχει  καμμια  δικαιολογια   εφοσον  εδωσες  του  κωδικους  σου  σε  αλλο  γραφειο  καλα  να  παθεις . καλο  ειναι  να  αλλαζουμε 

και  τους  κωδικους  καθε  6-12  μηνες  . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.