Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερχεται ο νέος νόμος για τα αυθαίρετα;


JTB

Recommended Posts

Δεν μπορει να ισχυει αφου ο 3843 δεν ηταν στο συστημα του ΤΕΕ.....

 

Σαφώς κ οχι,αλλά λογικά θα υποχρεούται ο πολίτης να το δηλώσει σε περιπτώσεις μη περαιωμένων δηλώσεων 3843.

 

Όταν γίνει η εκκαθάριση των δηλώσεων 3843 απο τις ΥΔΟΜ (ποιός περαίωσε,ποιός οχι), είναι υποχρεωμένη να κάνει αυτοψίες κ να καταλογίσει πρόστιμα ανέγερσης-διατήρησης.Ναι ή οχι?

 

 

Αν ναι,που ετσι όριζε ο νόμος,η μονη λύση θα είναι ο νεος νόμος αυθαιρέτων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι καταλαβαίνω πως δεν τα διαχωρίζει.

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς να καταλάβουμε τι θέλει να πει.

Ειδικά από μία πρόταση που είναι μέσα σε παρένθεση... Τρέχα - γύρευε...

Αλλά προφανώς και δεν ισχύει για τον 3843...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε τίποτα "σπουδαίο"! Απλώς είπε το αυτονόητο!!! Δηλαδή, όσοι δεν έχουν εξοφλήσει με 3843 κ.λπ., είναι απλώς σαν ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Δηλαδή ε΄χουν αυθαιρεσίες όπως κι όλοι οι υπόλοιποι!!!! Κι όπως όλοι οι υπόλοιποι θα κληθούν να τα δηλώσουν με τον νέο νόμο, έτσι κι αυτοί!!!!

 

Μην σας προβληματίζουν οι ...παπαρολογίες του καθενός που απλώς λέει κάτι, έτσι απλά για να το πει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας μην προσπαθούμε να συλλέξουμε πληροφορίες από προφορικές απαγγελίες.....

 

Ας βγει το Φ.Ε.Κ. με το καλό και σχολιάζουμε επ' αυτού......

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ ότι πίσω από τη συγκεκριμένη διατύπωση εννοεί ότι "όποιος δεν έχει περαιώσει με τον 3843 ή τον 4014 αλλά έχει εξοφλήσει μόνο τα παράβολα του κάθε νόμου, μεταφέρεται αυτόματα στο νέο νόμο για περαίωση".

 

Και τι γίνεται με τις ολοκληρωμένες υπαγωγές του 4014 και του 3843? Μάλλον καλώς έχουν ως έχουν.

Δεν ξέρω, θα δείξει αργά ή γρήγορα..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ ότι πίσω από τη συγκεκριμένη διατύπωση εννοεί ότι "όποιος δεν έχει περαιώσει με τον 3843 ή τον 4014 αλλά έχει εξοφλήσει μόνο τα παράβολα του κάθε νόμου, μεταφέρεται αυτόματα στο νέο νόμο για περαίωση".

Και τι γίνεται με τις ολοκληρωμένες υπαγωγές του 4014 και του 3843? Μάλλον καλώς έχουν ως έχουν.

Δεν ξέρω, θα δείξει αργά ή γρήγορα..

 

Αυτόματα ΔΕΝ γίνεται!

Κάποιος μηχανικός, αφού του καταβάλλει ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης την αμοιβή του, θα κάνει όλη τη διαδικασία για λογαριασμό του!!!

Και βεβαίως θα φέρει και την αντίστοιχη ευθύνη!!!!

 

Και εγώ θεωρώ ότι πίσω από τη συγκεκριμένη διατύπωση εννοεί ότι "όποιος δεν έχει περαιώσει με τον 3843 ή τον 4014 αλλά έχει εξοφλήσει μόνο τα παράβολα του κάθε νόμου, μεταφέρεται αυτόματα στο νέο νόμο για περαίωση".

Και τι γίνεται με τις ολοκληρωμένες υπαγωγές του 4014 και του 3843? Μάλλον καλώς έχουν ως έχουν.

Δεν ξέρω, θα δείξει αργά ή γρήγορα..

 

Καλώς θα έχουν και θα ξανασχοληθούμε μαζί τους όταν έλθει η ώρα (μέσα στα επόμενα 5 χρόνια) τα ακίνητα αυτά ν' αποκτήσουν ηλεκτρονική ταυτότητα. Θα είναι από τα πρώτα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κολλάμε στη λέξη "αυτόματα"? (που κακώς τη χρησιμοποίησα και εγώ παραπάνω απότι είδα μόλις)

Θεωρώ δεδομένο ότι δεν είναι η σωστή διατύπωση -τι πρωτότυπο!- αλλά εν τέλει πιστεύω ότι εννοούν αυτόματα = έχουν τη δυνατότητα εάν το αναθέσουν σε μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι!!!! Το "αυτόματο" το ξεκίνησε ο Καλαφάτης και το συνέχισαν οι δημοσιογράφοι. Να δεις που αύριο θα έρχονται στο γραφείο σου οι πελάτες σου και θα σου το ζητάν να γίνει αυτόματα.....

 

Να δεις επίσης που αυτόματα θα ζητάνε και οι πελάτες σου που δεν έχουν οριστικοποιήσει τις δηλώσεις τους στον 4014 να τις πας στον νέο νόμο..... Κι εσύ θα τους στέλνεις στο .....Γρυλλάκη ή στον ...Καλαφάτη για να το κάνουν!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.