Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aναδρομικές εισφορές ΤΣΜΕΔΕ – Τι ισχύει


rse

Recommended Posts

Μα το θέμα είναι οτι οτι και να χρειαστώ δεν με καλύπτει! είμαι ουσιαστικά (και πρακτικά) ανασφάλιστη αφού δεν έχω θεωρημένο βιβλιάριο. Γιατί το 2016 που θα πάω να πληρώσω (λέμε τώρα...) να πληρώσω εκ των υστέρων για μία κάλυψη που ποτέ δεν είχα?

για σκεφτείτε το...

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαφώς.....άλλωστε πάρα πολλοί μηχανικοί λόγω αδυναμίας είναι ανασφάλιστοι (και εγώ το ίδιο)...Αμα εφαρμόσουν και τις αυξήσεις, εκεί να δεις πόσοι θα είναι χωρίς βιβλιάριο.

Επίσης θεωρώ πολύ δύσκολο να επαναληφθεί το περσινό του ΤΣΜΕΔΕ, για θεώρηση βιβλιαρίου σε πχ άνεγους ή με πολύ χαμηλό εισόδημα...Τα χρήματα πλεόν πάνε στον ΕΟΠΥΥ και άλλο που δεν θέλουν να είσαι ανασφάλιστος....

Link to comment
Share on other sites

Νομικά πως στέκει να εχουν ίδιες παροχές υγείας 2 φορολογούμενοι με διαφορετικές εισφορές; Το εψαξε κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό στο ΤΣΜΕΔΕ, και σε όσους συνάδελφους ξέρω δεν έχουν έρθει αναδρομικά...

 

Μήπως συζητάμε τζάμπα;

 

Αν ξέρει κανείς κάτι συγκεκριμένο, ας το αναφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σήμερα στο ταμείο πληρώνεις και τα αναδρομικά από τον Ιούλιο του 2011.

Αν δεν χρωστάς, οπότε δεν πας ταμείο, το επόμενο ειδοποιητήριο θα 'ερθει με τα χρωστούμενα από 07/2011.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμενετε το ειδοποιητηριο, μην πηγαινετε τωρα στο ταμειο. Θα γινει με δοσεις η πληρωμη των αναδρομικων συμφωνα με ασφαλη πληροφορια

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα κι εγώ να πληρώσω το β εξάμηνο του 2012.

Ξέρω πως δεν ειμαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία, αλλά ποτέ δεν φανταζόμουν πως μετά από τόσα χρόνια δουλειάς θα έμενα ανασφάλιστη (κι εγώ και τα παιδιά μου).

Τέλος πάντων!!

Μήπως ξέρει κάποιος, πότε μπορεί να προκύψει θέμα οφειλών προς το δημόσιο από απλήρωτες εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ:

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί δεν βλέπω να μπορώ να ξαναπληρώσω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να πληρώσω το τελευταίο εξάμηνο και να κάνω διακανονισμό για τα 2 προηγούμενα που όφειλα..Αλλά εκεί που έπρεπε να δώσω 1100 και 19 δόσεις των 200 πήγε 1200 προκαταβολή και 29 δόσεις των 200..Μου έβαλαν την διαφορά μέσα στο σύνολο...

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσουμε τις προσαυξήσεις είτε με διακανονισμό είτε στο ειδοποιητήριο εξαμήνου. Εγώ σε διακανονιμσό για τις εισφορές του 2012 θα πληρώσω 1000 για να ξεκινήσει ο διακανονισμός και 16 δόσεις των 200, και το πρώτο εξάμηνο του 2013 θα είναι από 1800 στα 2200. Επίσης για να συνεχιστεί ο διακανονισμός θα πρέπει να πληρωθεί το πρώτο εξάμηνο του 2013 μέχρι τέλος Απριλίου. Ναι καλά ακούσατε.

Link to comment
Share on other sites

Μπας και μετά από Απρίλιο είναι καλύτερα για διακανονισμό? Να βρούμε μια χρυσή τομή πότε μας συμφέρει να πάμε για διακανονισμό....Μιλάω και για όσους έχουν και ήδη χρωστούμενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.