Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΔ χωρίς ημερομηνίες - πρόβλημα


ducatista

Recommended Posts

εκανα για 4 εργαζομενους οικοδομους μια απδ ηλεκτρονικα στο ικα εδω και μια βδομαδα για ενσημα του δεκεμβρη.

σημερα με βρισκει ενας απο αυτους και μου λεει οτι τα ενσημα δεν εχουν μπει ακομα.

μπαινω στο λογαριασμο του ικα και κοιταω την οριστικοποιηση της απδ και ξεχασα και στους 4 να βαλω απο ποια ημερομηνια αποσχοληθηκαν μεχρι ποια.

 

ερωτηση πως μου δεχτηκε το συστημα την απδ εφοσον ειχα ξεχασει να βαλω πχ (απο 01/12/2012 εως 31/12/2012)

 

και δευτερον εφοσον οριστηκοποιηθηκε πως αλλαζει αυτο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα δεν '' διαβάζει '' τα πάντα . Νομίζω πως μπορείς να κάνεις επανυποβολή ή συμπληρωματική ( αλλάζει και ο κωδικός ) Το Site του ΙΚΑ έχει τις σχετικές οδηγίες πάνω σε αυτό το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

κοιταξα και παλιοτερες απδ και καταλαθος μαλλον εχω ξανακανει το ιδιο αλλα εκεινα τα ενσημα φαινονται.

 

την απδ την εκανα 20/1 δεν θα πρεπει να φαινοντουσαν τα ενσημα μεχρι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα (ο θεος να το κανει) δεν βλεπει τετοιες λεπτομερειες.

Το συστημα ( ο θεος να το κανει) βλεπει μονο το μηνα για τον οποιο υποβαλλεις την ΑΠΔ, τι λεφτα πρεπει να πληρωσες και σε ποιους περνας ενσημα.

 

 

Ξερεις που ειναι το προβλημα??

Ειτε ηλεκτρονικα, ειτε "με το χερι", το ΙΚΑ (καταλαβαινεις το λογο) κανει περιπου 4 μηνες να ενημερωσει.

Αρα ο δικος σου, που κανει μανουρες, προφανως θελει να θεωρησει βιβλιαριο υγειας, θα περιμενει μεχρι τον Απριλιο.

 

Τα παραπανω στα γραφω με 99% σιγουρια.

Αν γνωριζεις καποιος αλλος κατι διαφορετικα, ας το παραθεσει.

Link to comment
Share on other sites

εστειλα και μυνημα στο ικα για το συγκεκριμενο πραγμα και περιμενω απαντηση μαλλον τη δευτερα.

 

θα παω να πληρωσω βεβαια για το δεκεμβρη και αμα δω και οτι ουτε τον αλλον μηνα μπηκαν θα παω απο το υποκαταστημα να δω τι σκατα κανουν.

 

 

τερρυ ξερεις γιατι ακομα του σεπτεβριου οι απδ δεν εχουν γινει οριστικες? ηταν ο μηνας που μας μπερδεψαν με το ποσοστο εργοδοτη και τελικα εγινε απο σεπτεβρη

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που σου λεω.

Αργουν να κανουν την ενημερωση στα ενσημα του καθε ασφαλισμενου.

 

 

Τι εννοεις οριστικες?

Αν τις περνας ηλεκτρονικα τις "Οριστικοποιείς" χειροκινητα. αφου κανεις τις οποιες αλλαγες/διορθωσεις θες.

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι τη σεπτεμβριου εγω τη εκανα κομπλε αλλα μπηκα ηλεκτρονικα σε εναν εργαζομενο που τον κολλησα αυγουστο σεπτεμβρη οκτωβρη και εκει που ειναι τα ενσημα του φαινονται αλλα δεξια στη τελευταια στηλη που λεει αν ειναι οριστικη σε ολους τους μηνες του εργαζομενου λεει ναι ακομα μεχρι τον νοεμβρη αλλα του σεπτεμβρη λεει οχι. και τηλεφωνησα στο ικα και μου λενε αργει το συστημα για το μπερδεμα που ειχε γινει τοτε.

 

με αυτο που μου ειπες εσυ επιβεβαιωνεις αυτο που μου ειπαν τοτε.

 

 

οπως λες και πιο πανω Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.