Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση θεμελίων λιθόκτιστου πλευρικά


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας για μια περιπτωση παλαιού (100+ ετών) διώροφου λιθόκτιστου κτιρίου.

Στην μεγάλη του διάσταση έγινε εκσκαφή εξωτερικά, για την αφαίρεση φυτικής γης και σκουπιδιών που υπήρχαν εκεί,με αποτέλεσμα να αφαιρεθεί μια στρώση εδάφους τουλάχιστον 0,5 μέτρων.

Το δαπεδο του βρίσκεται τωρά 1 περίπου μέτρο από το έδαφος και πλευρικά έχουν αποκαλυφθεί οι λίθοι της θεμελιολωρίδας.

Δεν παρουσιάζεται πλευρική διόγκωση του τοίχου (8-10 μέτρων) τουλάχιστον όχι αισθητή, αλλά με τις βροχοπτώσεις του χειμώνα εκτιμώ ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα.

 

Τι προτείνετε να γίνει για την πλευρική ενίσχυση της θεμελιολωρίδας?

Η λύση ενός τοιχίου μικρού ύψους θα βοηθούσε ή έχετε καμία καλύτερη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις κανένα σκίτσο να μη μιλάμε έτσι;;;

Πρώτη σκέψη μου είναι η όπλιση και σκυροδέτηση της τάφρου. Αλλά μετά σκέφτομαι μήπως ασκηθούν μεγάλες πιέσεις στην τοιχοποιία και έχεις προβλήματα...

Μήπως θα ήταν καλύτερο να γεμίσεις την τάφρο με σκύρα ή πέτρες μεγάλης διατομής (και ταυτόχρονα να λύσεις και το πρόβλημα απορροής υδάτων);

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο σχέδιο, αλλά μπορείτε να φανταστείτε φέρουσα τοιχοποιία πάχους 60 εκατοστών, ύψους 8-10 μέτρων δίχως ρηγματώσεις και σε αρκετά καλή κατάσταση.

Το κτίριο είναι ελεύθερο περιμετρικά και υπερυψωμένο περί το 0,5-1 μέτρο ανάλογα με την πλευρά που αναφερόμαστε.

Τα θεμέλια δεν ξέρω σε τι ακριβώς βάθος φτάνουν. Εκτιμώ όμως ότι θα υπήρχε ήδη πρόβλημα αν δεν έφταναν σε επαρκές βάθος.

 

Ένα τοιχίο Ο/Σ ( τοίχος αντιστήριξης) τραπεζοειδούς διατομής ενδείκνυται;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.