Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση άνω πλάκας κυκλικής δεξαμενής σε θέσεις ανοιγμάτων


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι

 

 

Σε μία κυκλική δεξαμενή διαμέτρου 8,5μ και ύψους 6μ, είναι αναγκαίο κατά την σκυροδέτηση της άνω πλάκας (το υπόλοιπο τμήμα είναι σκυροδετημένο ήδη), να υπάρχουν 4 ανοίγματα:

2 (0,5x0,5m),

1 (1,3x1m) ορθογωνικό

+ μια ανθρωποθυρίδα μικρότερων διαστάσεων (για την οποία υπάρχει λεπτομέρεια όπλισης με περιμετρικά πρόσθετα 2Φ12 άνω και κάτω).

 

στα δύο ανοίγματα θα περάσουν αγωγοί Φ300 περίπου οι οποίοι θα συνδεθούν σε αντλίες 2 τόννων που θα εδράζονται στην θέση του ανοίγματος, περιμετρικά.

 

Τι προτείνετε για την ενίσχυση των περιοχών αυτών δεδομένου ότι κάτι τέτοιο δεν έχει προβλεφθεί απο την μελέτη και ότι στην παρούσα φάση απομένει να σκυροδετηθούν:

1)η περιμετρική δοκος με συνδετήρες 0,8x0,25 (Φ10/15) και οπλισμό 8Φ14 και

2)η άνω πλάκα πάχους 0,25μ με οπλισμό ακτινικό Φ12/15 (άνω και κάτω) και κεντρικά ορθογωνικό #Φ12/15 (άνω και κάτω);

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ανάλυση με πεπερασμένα... Ανοίγεις πολλά θέματα καθώς δεν είναι μόνο οι 2tn σημειακού φορτίου, αλλά και η λειτουργία των αντλιών η οποία θα έχει συνεχόμενους περιοδικούς κραδασμους ( ? )... Ποιά η σχέση ιδιοπεριόδου κατασκευής-αντλίας;;;; Τίθεται θέμα συντονισμού;;;

Link to comment
Share on other sites

Σχέσεις ιδιοπεριόδων δεν γνωρίζω, αλλά ειναι αρκετά απίθανο οι ιδιοπεριόδοι αντλίας-κατασκευής να ειναι τοσο κοντά....

επίσης δεν ειμαι εγω ο μελετητης ούτε και ο επιβλέπων και ούτε έχω εμπειρία στην ανάλυση με πεπερασμένα για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.

 

Υπάρχουν κάποιες πρακτικές για την όπλιση σε τέτοιες περιπτώσεις όπως πύκνωση οπλισμού ή αυξηση διαμέτρου οπλισμού στις θέσεις οπών και άλλες διατάξεις οπλισμού που μπορούν να ακολουθηθούν χωρις να γίνει ανάλυση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.