Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός παραβόλου του Ν.3775/2009 ;


Recommended Posts

Παράβολο του Ν.3775/09 μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συμψηφισμό με πρόστιμο του Ν.4014/11? (Δηλαδή ό,τι ισχύει και για οποιαδήποτε παλαιότερα πρόστιμα ή καταβληθέντα ποσά που αφορούν πρόστιμο αυθαιρέτου κλπ? ισχύει και για το παράβολο του Ν.3775/09?)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ρώτησες, είδα ότι ο νόμος Σουφλιά αναφέρει "εισφορά" και όχι πρόστιμο ή ειδικό πρόστιμο (το οποίο προστέθηκε για να συμπεριλάβει τον 3843).

Φοβάμαι ότι μόνο το υπουργείο (και μόνο έγγραπτη) μπορεί να σου δώσει απάντηση στην οποία να μπορείς να βασιστείς...

Link to comment
Share on other sites

http://www.minfin.gr..._2009_07_21.pdf

σε ποιο άρθρο είναι ρε παιδιά οι αναφορές για τα η/χ. ψάχνω δε βρίσκω , θα τρελεθούμε.

Πάντως και το παράβολο του 4014 τέλος υπαγωγής είναι τι να λέει η δουλειά

εισφορά αυθαιρέτου το παράβολο του Ν.3775

 

________________

οκ στο 40

________________

 

Αλλά και όλα αυτά, εισφορά για το περιβαλλοντικό ισοζύγιο είναι :)

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν κόλλησαν σε κάθε λεπτομέρεια, η εισφορά αυτή πάλι πρόστιμο νομίζω θεωρείται

 

Στο νόμο αυτό όμως όλο θεωρείται εισφορά ''παράβολο υπέρ του Δημοσίου το οποίο συμψηφίζεται με την εισφορά του εδαφίου Γ' ........ κλπ κλπ''. Ίδια λογική παρακάτω '' τα παραστατικά εξόφλησης της εισφοράς .. ''

Σε συνδυασμό του ότι όσοι περαίωσαν με σουφλιά είναι νόμιμα. και σε συνδυασμό με την ερωτοαπάντηση 3 του Η' Μέρους

όπου αναφέρει για ειδικά προστίματα διατήρησης του 3775, δηλαδή εννοεί αυτή την ''εισφορά''

Όσο για το υπουργείο δε θα μπω στο κόπο να τους ρωτήσω. Τους έχω γραμμένους στα χίδια μου. Έχω την άποψή μου τεκμηριωμένη. Έχουν την άποψή τους κι αυτοί: βρέξει χιονίσει εμείς πληρωνόμαστε

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τελικά δεν κατάλαβα?¨Εχει κανείς συμψηφίσει το παράβολο του Σουφλιά.Γιατι να μην συμπεριλαμβάνεται!?Εγω νομίζω ότι αφού και τότε συμψηφίζονταν στο συνολικό πρόστιμο θα πρέπει να αφαιρείται!

Τι κάνατε εσείς τελικά!

 

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.