Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θόρυβος σε θερμοστατικές κεφαλές


blackbeard

Recommended Posts

Πολλά τα αν και ίσως.....

 

Είσαι και μακρυά....

 

Μάλλον πρέπει να βρείς κάποιο κοντινό σου μηχανολόγο (ή υδραυλικό "γάτα" σαν τον αιθυλένιο) να δοκιμάσει με balancing να ρυθμίσει το δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι γνωρίζουμε ελάχιστα για την εγκατάσταση αλλά έχω την αίσθηση ότι αν δεν είναι χωρισμένη σε 2 κυκλώματα πρωτεύων και δευτερεύων δεν μπορεί να μπει ούτε inverter κυκλοφορητής (γιατί θα κόβει η αντλία από flow switch) και δύσκολα θα παίξει με κυκλοφορητή σταθερών στροφών και θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα χωρίς θορύβους.....

Έτσι από περιέργεια θα σου έλεγα να αφαιρέσεις 2-3 θερμοστατικές κεφαλές από τους πιο δυσμενή (κρύους) χώρους με μεγάλα σώματα και να δεις αν θα λυθεί το πρόβλημα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να βρείς κάποιο κοντινό σου μηχανολόγο (ή υδραυλικό "γάτα" σαν τον αιθυλένιο) να δοκιμάσει με balancing να ρυθμίσει το δίκτυο...

Άφραγκη γάτα.....χαχαχα

Ευχαριστώ όμως για τα καλά σου λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος ακουγεται σαν η κατευθυνση της ροής να είναι αντίθετη από αυτή που θα έπρεπε (ανάποδα από το βέλος που είναι σημαδεμένο πάνω στην κεφαλή)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι το μανομετρικό του συγκεκριμένου κυκλοφορητή είναι τόσο μεγάλο ώστε να εμποδίζει την θερμοστατική κεφαλή να κλείσει τον διακόπτη...

 

Οπότε μήπως θα πρέπει να ελέγξετε την σύνδεση των διακοπτών, όπως ανάφερε ο miltos;

 

@aithilenio σιγά μην έχει πρωτεύον και δευτερεύον... :mrgreen:

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι γνωρίζουμε ελάχιστα για την εγκατάσταση αλλά έχω την αίσθηση ότι αν δεν είναι χωρισμένη σε 2 κυκλώματα πρωτεύων και δευτερεύων δεν μπορεί να μπει ούτε inverter κυκλοφορητής (γιατί θα κόβει η αντλία από flow switch) και δύσκολα θα παίξει με κυκλοφορητή σταθερών στροφών και θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα χωρίς θορύβους.....

Έτσι από περιέργεια θα σου έλεγα να αφαιρέσεις 2-3 θερμοστατικές κεφαλές από τους πιο δυσμενή (κρύους) χώρους με μεγάλα σώματα και να δεις αν θα λυθεί το πρόβλημα.

Δεν υπάρχουν δύο κυκλώματα. Πάντως αφαίρεσα μια που από τις 3-4 που παρουσίαζαν πρόβλημα και εδώ και δύο ημέρες πηγαίνει καλά. Ήταν αυτή που παρουσίαζε πιο συχνά θόρυβο και όχι το σώμα δεν ήταν σε κρύο σχετικά χώρο.

 

Ο θορυβος ακουγεται σαν η κατευθυνση της ροής να είναι αντίθετη από αυτή που θα έπρεπε (ανάποδα από το βέλος που είναι σημαδεμένο πάνω στην κεφαλή)

 

 

Δεν θεωρώ ότι το μανομετρικό του συγκεκριμένου κυκλοφορητή είναι τόσο μεγάλο ώστε να εμποδίζει την θερμοστατική κεφαλή να κλείσει τον διακόπτη...

 

Οπότε μήπως θα πρέπει να ελέγξετε την σύνδεση των διακοπτών, όπως ανάφερε ο miltos;

 

@aithilenio σιγά μην έχει πρωτεύον και δευτερεύον... :mrgreen:

Τώρα τι να πω... δε μπορούσα να φανταστώ πως μπορούσε μια τόσο απλή εγκατάσταση να έχει τοποθετηθεί λάθος. Πως μπορεί να είναι λάθος. Η φορά που βιδώνει πάνω στο σώμα είναι μοναδική, ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγεται σαν να κάποιος να βίδωσε μια βίδα αντίστροφα. 

Αυτό πως μπορώ να το ξέρω συνάδελφε; 

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε ένα σώμα και βάλε το υπόλοιπο σύστημα να δουλεύει.

Όταν ζεσταθούν τα νερά, άνοιξε το σώμα και παρατήρησε αν ζεσταίνεται πρώτα ο κάτω ή ο πάνω σωλήνας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.