Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Τα έχω ενεργοποιήσει όλα τα autosnaps. Το θέμα είναι ότι η ζημιά έχει γίνει και ρωτάω εάν διορθώνεται τώρα.

 

Είναι πολλά και μεγάλα σχέδια και ο λόγος που το κάνω αυτό είναι γιατί θα εισάγω το dxf σε πρόγραμμα ΚΕΝΑΚ και κάθε Line θα είναι κολώνα, παράθυρο, δοκάρι κ.τ.λ. ενώ η polyline είναι το περίγραμμα του κτιρίου. Εάν κάποια από τις lines δεν ακουμπάει στην Polyline δεν θα αναγνωριστεί από το πρόγραμμα του ΚΕΝΑΚ και δεν θα υπάρχει η αντίστοιχη κολώνα, δοκάρι, παράθυρο, δοκάρι κ.τ.λ. στο μοντέλο μου.

 

Γίνεται τώρα με μία εντολή να κολλήσουν όλες οι lines πάνω στην polyline ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ανέβασε σαν συνημμένο κάποιο σχέδιο ή τμήμα σχεδίου .

 

 

Edit ____________________

 

 

Μιά άλλη λύση μπορεί να είναι η ευθυγράμμιση του συστήματος των αξόνων με κάθε δομικό στοιχείο κάθε φορά (χρονοβόρο) και η μετακίνηση της γραμμής ώστε να συμπίπτει με την polyline .

 

 

Γίνεται τώρα με μία εντολή να κολλήσουν όλες οι lines πάνω στην polyline ?

 

Κομματάκι δύσκολο . Για να κολλήσουν θα πρέπει να υπάρχει κάποιο κριτήριο μαζικής μετακίνησης , σε διαφορετική polyline κάθε φορά. Ανέβασε κάποιο σχέδιο σε *.zip αν γίνεται .

Edited by gvarth
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω σχεδιασει ας πουμε δυο τετραγωνα με ιδιο υψος...πως μπορω να τα φερω στην ιδια ευθεια? υπαρχει καποια εντολη που το κανει αυτο.

 

γιατι οταν το εισαγω στην μηχανη cnc δεν θελω να εχω πολυ περισευμα απο την λαμαρινα που κοβω .. και εκει που θα με εβγαζε 4 κομματια να μου βγαλει τρια .

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία δύο γραμμές προσωρινά για οδηγό και δοκίμασε την align.

Ουσιαστικά κάνει move και rotate (και προαιρετικά scale)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ετσι το εκανα και γω ...Ξλπιζα οτι θα υπηρχε και αλλος τροπος..

 

Βασικα εκανα μια ευθεια κ εκει που εβαζα τα αντικειμενα εφερνα μια καθετη περιπου 1 χιλιοστο και τα εβαζα πανω.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το βρηκα αυτο με τους τυπους γραμμων. αλλα τωρα ενω εχω φτιαξει το σχεδιο , φορτωνω το toposynt για να φτιαξω το πινακα συντεταγμενων και τις αποστασεις , αλλα μου βγαζει κινεζικα. στον πινακα σε ολα τα κελια την τιμη 100 και λαθος αποστασεις μεταξυ των σημειων στο σχεδιο. τι να κοιταξω?

post-76396-0-76464600-1364382501_thumb.png

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις την βασική γραμματοσειρά στο Standard style . Όρισέ την ως Arial ή Arial Greek ή Courier New Greek ώστε οι αριθμοί να στοιχίζονται στην υποδιαστολή .

 

Κάτι άλλο που μπορείς να ελέγξεις είναι μήπως τα δεδομένα σου θα έπρεπε να έχουν σαν υποδιαστολή την τελεία ενώ αναμενόταν κόμμα.

 

Βέβαια , τα παραπάνω είναι απλά υποθέσεις και προέρχονται από την μέχρι τώρα ενασχόλησή μου με το Autocad . Το toposynt δεν το έχω δουλέψει .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα..

 

οταν αποθηκευω απο autocad 10 σε pdf δεν μ αναγνωριζει τις γραμματοσειρες...ουτε την arial ουτε την times new roman..μου τα βγαζει σαν κουκκιδες...

 

τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.