Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

εαν μπορει καποιος να βοηθησει:

εκανα δοκιμες σε καποιες νεπιλογες του autocad και κατι εχω πατησει ωστε τωρα να : κλικαρω διπλο κλικ επανω σε ενα mtext  και αυτο να μην επιλεγεται για να το επεξεργαστω. τι βλακεια εχω κανει συναδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Ακη σε ευχαριστω πολυ.

αυτο που δεν εχω βρει ακομα και ψαχνω ειναι:

φτιαχνω το σχεδιο στο model  βαζω global scale factor στο linetype 0.0350 kai sto current obgect scale 1.000 ωστε να εχουν κατανοητο μεγεθος οι διαγραμμισεις. ομως φτιαχνω ενα layout  και κανω myview και την μια φορα στο viewport εμφανιζεται το σχεδιο μου οπως ακριβως στο model με τις διαγραμμισεις να φαινονται μια χαρα και μετα φτιαχνω αλλο layout  και ανοιγω viewport αλλα στο σχεδιο ολες οι γραμμες ειναι συνεχεις (αν και στα propertiew φαινονται να ειναι διαγραμμισμενες) χωρις δηλαδη να φαινονται τα κενα. κατι γινεται με το scale?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω...το πρόβλημα εμφανίζεται στο 2ο view που φτιάχνεις; Το 1ο είναι ΟΚ;

 

Δοκίμασε την διαγράμμιση acadiso και όχι την dashed η οποία είναι γενικώς για imperial μονάδες.

Link to comment
Share on other sites

ναι αρχικα ειχα φτιαξει layout  και μετα πρεπει κατι να αλλαξα στο scale του linetype  και οταν εφτιαξα δευτερο layout δεν μου εμφανιζε τις διαγραμμισεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι αρχικα ειχα φτιαξει layout  και μετα πρεπει κατι να αλλαξα στο scale του linetype  και οταν εφτιαξα δευτερο layout δεν μου εμφανιζε τις διαγραμμισεις.

το βρηκα. οταν παταω διπλο κλικ στο viewport μπαινω στο model. παω τοτε στα  manager του linetype απενεργοποιω το user paper space units for scaling . παταω οκ και βγαινοντας κανω regen  και τοτε ενημερωνεται το σχεδιο. τωρα το viewport εμφανιζει καλα στην κλιμακα που εχω και στο model τα linetypes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..σχεδιαζω σε autocad 2005(αυτο κανουμε στη σχολη)..εχω να σχεδιασω μια κατοψη ισογειου σε κλιμακα 1:50 ενω στο χαρτι ειναι 1:100. H βοηθεια που χρεαιζομαι ειναι με το scale  και αν τα mm να τα κανω m.. :confused:   ευχαριστω :mrgreen:  :mrgreen:  

Edited by Genius!
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να σχεδιασω ενα ορθογωνιο στο οποιο σε καποια απο τις καρυφες θα αρχιζε αλλο ορθογωνιο πχ το ενα ηταν 400*100 και το αλλο 70*50 .

 

Οταν πηγαινα να σχεδιασω το δευτερο ορθογωνιο, εβαζα το ποντικι στην κορυφη το εκανα λιγο προς το κανω και εγραφα @70,50 αλλα αυτο πηγαινε συνεχεια προς τα πανω και απ'εξω απο το αλλο το ορθογωνιο. Μονο αν το εβαζα στις κατω γωνιες εμπαινε μεσα..

 

Μηπως επρεπε κατι να ξε/επιλεξω;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ειναι .Το "@" σημαίνει "σχετικά" , δηλαδή πηγαίνεις  απο τη γωνία που επιλέγεις σχετικά κατά dx,dy . Αν λοιπόν εισαι στην πάνω αριστερη γωνία , πρέπει να γράψεις  @70,-50 για να σχεδιαστεί μέσα στο αρχικό τετράγωνο. Αντίστοιχα στην πάνω δεξιά πρέπει να γράψεις @-70,-50 , στην κάτω αριστερή @70,50 (εδώ σου βγαίνει σωστό) , και στην κάτω δεξιά @-70,50 .Αυτά θεωρώντας οτι η διάσταση κατά Χ ειναι 70 και κατά Υ 50.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.