Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Το χω μετατρεψει σε αρχειο autocad. Dxf.. Μπορω να το κανω οτιδηποτε.. Αλλα εδω κολησα...

 

Προοριζεται για πορτα, που θα κλεινει και θα γινεται ενα... Μην το κανω να φαινεται βλακεια...

 

Απο την μια ετσι με την εικονα που το χωρισα μπορω να το χωρισω, αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω να τα φερω στις ιδιες διαστασεις.

 

Τα χωρισα τα εκανα αρχεια dxf και μετα για δοκιμη πηγα να τα ενωσω με την εντολη aling(νομιζω την εγραψα σωστα) αλλα απο κατω λιγο μου εφυγε.

 

Ενω αν το χω ενιαιο και μετα μπορεσω να χωρισω το σχεδιο εκει που θελω εγω θα ηταν πιο ομορφο το αποτελεσμα..

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να ειναι συμμετρικο!!!!δοκιμασε με mirror α.με διατηρηση του ενος τμηματος /β.χωρις τη διατηρηση και σβησε οτι περισσευει....

Link to comment
Share on other sites

Με το mirror πως ; Δεν θα αντιγραψει ολη το σχεδιο δεν ειναι συμμετρικο...

 

Με διατρηση που λες πως γινεται...;;

 

Εναν μπακαλιστικο τροπο που βρηκα μεσα απο το autocad ειναι να κανω δυο αντιγραφα να βρισκω το κεντρο να τραβαω μια καθετη γραμμη και να αρχιζω να τριμαρω μια απο την αριστερη πλευρα και μια απο την δεξια σε καθε αντιγραφο..

 

Βγηκε αυτο που ηθελα, αλλα φοβαμαι μην μου φυγει καμια γραμμη σε κανενα περιπλοκο σχημα και κοψει το μηχανημα οτι να ναι..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως εκανα την εικονα, που την χωρισα στην μεση δεν ειναι πιο πρακτικο αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω να το φερω στις ιδες διαστασεις...

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε παρε τη μεγιστη οριζοντια διασταση,διαιρεσε τη δια 2 και φερε την καθετο στο μεσον ,αυτα ειναι τα τμηματα που θελεις....

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια εικονα απο την φωτογραφικη μηχανη που γνωριζω μια διασταση (μηκος) ενος αντικειμενου πχ μηκος πλευρας οικιας.

Θελω να το βαλω στο acad  και να το εχω σε κλιμακα. Πως μπορω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.