Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Καλησπέρα να κάνω μία ερώτηση. Το autocad μου, έχει την μορφή που φαίνεται στην ακόλουθη εικόνα. Μπορώ (όπως δείχνω με τη μαύρη γραμμούλα) να βάλω συγκεκριμένες εντολές στην αριστερή στήλη έτσι ώστε να τις εκτελώ αμέσως; Για παράδειγμα δείχνω το trim/extend... Η έστω να πάω όλο το panel modify πχ εκεί κάτω;

 

post-34845-1377450892,02_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με την εντολή cui.

 

Επίσης αν θες γυρνάς στην κλασσική παλιά εμφάνιση με τα toolbars. Αυτό γίνεται διαλέγοντας κάτω δεξιά το εικονίδιο που μοιάζει με γρανάζι και μετά "Autocad Classic".

 

Κάτοπιν κάνεις δεξί κλικ πάνω δεξιά διαλέγεις customize,μετά στο πεδίο πάνω για να μην ψάχνεις γράφεις κατευθείαν trim και σέρνεις με το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού το εικονίδιο και το αφήνεις σε κάποια άλλη toolbar.

 

Ομοίως και για το extend.

 

Επίσης για πιο γρήγορα μπορείς να δίνεις τις εντολές από το πληκτρολόγιο αλλά αυτό δεν τους βολεύει όλους.

post-900-0-83604200-1377453794_thumb.png

post-900-0-44437500-1377453800_thumb.png

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γεια σας εχω καποιες αποριες σχετικα με την σχεδιασει στο AutoCad

πως βαζουμε τα συμβολα της1) συγκολησεις 2)ανοχης 3)τυπο επεξεργασιας(Πχ φραζαρισμα) και  την τραχυτητα

επισης την κλιμακα σχεδιασεις πως την επιλεγουμε -πως την εισαγουμε;-η δεν χρειαζετε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

μια βιηθεια συναδελφοι..

 

εστω οτι θελουμε να σχεδιασουμε μια μηκοτομη..

 

μπορουμε ανοιγοντας ενα καινουργιο αρχειο autocad να σχεδιασουμε τον αξονα χ-χ σε κλιμακα 1:1 (κανονικα δλδ), και να θεσουμε κλιμακα 1:10(πχ) στο αξονα ψ;

 

το παραπανω φανταζομαι θα ηταν χρησιμο μονο σε μηκοτομη 

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να μετατρέψεις την μηκοτομή σου σε block , να αλλάξεις το scale Y σε 10 και μετά να κάνεις explode.

 

Επίσης υπάρχει και η ScaleXYZ lisp ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω καποιες αποριες σχετικα με την σχεδιασει στο AutoCad

πως βαζουμε τα συμβολα της1) συγκολησεις 2)ανοχης 3)τυπο επεξεργασιας(Πχ φραζαρισμα) και  την τραχυτητα

 

Σε σχημα τα 2D

Edited by thoba
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα και χρονια πολλα...

 

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο που κανει αυτος στο βιντεο, ισχυει..

 

 

 

Ασχετα που το χανει λιγο στους υπολογισμους.

 

Το δοκιμασα εγω στο δικο μου autocad10 αλλα στις ιδιοτητες το πλατος εμενα ή δεν αλλαζει ή δεν υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Έχω ένα σχέδιο(τοπογραφικό) που έχει κάποια layers, έχω και ένα άλλο σχέδιο πάλι τοπογραφικό και θέλω το δεύτερο να το φορτώσω στο πρώτο που έχει τα layers που με ενδιαφέρει. Πως μπορώ να το κάνω αυτό? Προσπάθησα να το κάνω με copy paste αλλά δεν δούλεψε, 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.