Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλημα με καυστηρα


alekos-ep91

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,

καινουριος στο φορουμ και ηδη εχω βρει πολλα ενδιαφεροντα θεματα που με απασχολουσαν και λυσεις αυτων...

 

απο σημερα το πρωι εχω ενα προβλημα με το καλοριφερ μου.

εχω εναν καυστηρα στο υπογειο και 2 κυκλοφορητες στελνουν νερο σε 2 διαμερισματα(ισογειο-1ος οροφος).

το πρωι κανοντας δουλειες στο υπογειο,ξαφνικα,ο καυστηρας πηρε μπρος μονος του...χωρις να ενεργοποιηθει κανενας θερμοστατης.

το αφησα κανα 10λεπτο να δω αν σταματησει,αλλα τιποτα,οποτε και κατεβασα τον διακοπτη που του δινει ρευμα.

επισης ελυσα τους 2 θερμοστατες απο τα διαμερισματα και αφησα τα καλωδια στο αερα, και παλι πηρε μονος του μπρος.

 

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να γινεται?

τι να κοιταξω?

αν δεν βγαλω ακρη θα πρεπει να φωναξω καποιον μαστορα να το δει, αλλα απο δευτερα τωρα.

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

δεν μου το χει ξανακανει αυτο το πραγμα ή τουλαχιστον δεν εχω παρατηρησει εγω κατι τετοιο ξανα.

ενα παραξενο πραγμα που ειδα ειναι οτι πανω στον καυτηρα εχει ενα θερμομετρακι και εδειχνε στην αρχη 5C,αφου αναψε και δουλευε μονος του ο καυστηρας πηγε 6-6.5 βαθμους και μετα απο λιγο ξανα στους 5.

ειναι λογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο εχω σκεφτει οτι παιζει αλλα δεν δικαιολογηται σημερα....ηταν αρκετα ζεστη μερα...ακομα και στο υπογειο.

το αλλο που δεν εκανα,δεν ξερω αν παιζει ρολο,ειναι οτι ο ενας απο του 2 θερμοστατες ειναι γεματος σκονη γιατι το καπακι του εχει τρυπες.μηπως δεν 'διαβαζει' καλα θερμοκρασια χωρου?

δεν νομιζω αλλα ισως το ξαναλυσω να το καθαρισω να μαι σιγουρος...

 

 

***βλακεια ειπα,αφου αφησα τους ακροδεκτες αποσυνδεδεμενους και το προβλημα συνεχιζεται...

Edited by alekos-ep91
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.