Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή τοίχου σε αυλή και μαζί και δάπεδο ?


AccountSaver

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Τον επόμενο καιρό , μόλις ανοίξει λίγο ο καιρός θα ρίξουμε τον τοίχο που έχουμε τώρα στην αυλή και συνδέετε με την πόρτα, ο οποίος είναι φτιαγμένος απο τσιμεντόλιθους,θα τον μετακινήσουμε πιο μέσα και θα ξαναφτιάξουμε τοίχο απο τσιμεντόλιθο Ή όποιο άλλο υλικό υπάρχει φθηνό και γερό.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι εξής :

 

Μένω θεσσαλονίκη.

 

1. Που έχει τον πιο φθηνό τσιμεντόλιθο?

2. Είμαι 22 και πιάνουν τα χέρια μου,και λέω να το φτιάξω εγώ. Θα μπορέσω απο άποψη δαπέδου ? τοίχος σιγά το πράγμα

3. Στο δάπεδο θα είναι περίπου 5-6 m2 , ευθεία όμως όχι τετράγωνα,δηλαδή παραλληλόγραμο τι δάπεδο μπορώ να βάλω ? Εννοώ τσιμέντο σκέτο ?

4. Θα μπαίνει στον διάδρομο αυτόν που θα έχω μηχανή θα αντέξει απο κάτω ?

5. Σκέφτομαι να φτιάξω και ένα μινι-κλουβί έτσι ώστε να ασφαλίσω παραπάνω την μηχανή μου,τι ξέρετε επί του θέματος ?

 

Ευχαριστώ πολύ όποιος θέλει να ασχοληθεί ναναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το εγχείρημα κατά πάσα πιθανότητα θέλει οικοδομική άδεια. Συνεννοήσου με μηχανικό που θα αναλάβει τις όποιες διαδικασίες και μελέτες απαιτούνται προκειμένου να αποφύγεις επίπονες καταστάσεις και μπλεξίματα με το νόμο...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην αυλή σου...

Όλα τα κτίσματα γίνονται μέσα σε ιδιόκτητα οικόπεδα, παρόλαυτά χρειάζεται οικοδομική άδεια, ένσημα ΙΚΑ, ασφάλεια των εργαζομένων που θα δουλέψουν, και πιθανόν έγκριση από άλλες αρχές...

Link to comment
Share on other sites

σχετικο με το θεμα, επιδιορθωση περιφραξης απο τσιμεντολιθο και αυξηση υψους ωστε να ερθει σε λογικο υψομετρο μετά απο κατασκευη δημοτικου δρομου σε υψηλοτερο, πλεον, υψομετρο θελει και αυτο αδεια και συναφη?

Link to comment
Share on other sites

ήρεμα λίγο ρε παιδιά πολλά βάλατε.

 

Μόνος θα το κάνω.

 

Μπροστά αριστερά εχουμε σπίτι που είναι φίλος μας και του το προσέχουμε γιατί λείπει Αμερική .

και δεξιά ακριβώς πίσω είναι εγκαταλέλειμένο , σπίτι χρόνια τώρα που το φροντίζουμε εμείς κτλ. για να μην μπαινουν κλέφτες κτλ. το έχουμε πει και αστυνομια κτλ .κ αι μας ειπαν οτι κανουμε εμεις μονο δεν μπορουν να κανουν τιποτα.

 

Και ξανα λεω, οτι θα ριξω τον ιδιο μου τον φραχτη προς τα δεξια και θα το ξαναχτισω περιπου μισο μετρα μεσα, προς τα εμενα δεν εχει σχεσει κανενα οικοπεδο κανενας δρομος, 15 αυλη εχω τι να το κανω? το παχος μιλαω εγω.

 

Το πατε αλλου και δεν μας ενδιαφερει.

 

Κυριως ρωτησα για υλικα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το εγχείρημα κατά πάσα πιθανότητα θέλει οικοδομική άδεια. Συνεννοήσου με μηχανικό που θα αναλάβει τις όποιες διαδικασίες και μελέτες απαιτούνται προκειμένου να αποφύγεις επίπονες καταστάσεις και μπλεξίματα με το νόμο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εσύ να ρωτάς άλλα και εμείς να σου απαντάμε άλλα αλλά έχεις μηχανικούς με 15-20-30 χρόνια εμπειρία να σου λένε κάτι. Άκουσε το για το καλό σου. Ιδεάλλως πράττεις όπως νομίζεις. Μην πεις όμως μετά ότι "δεν ήξερα". Επαναλαμβάνω, είτε το φτιάξει μόνος, είτε με τον μπατζανάκι σου, είτε είναι μέσα στην αυλή σου ή στην αυλή του γείτονα πρέπει να μιλήσεις με αρμόδιους επαγγελματίες και να εκδώσεις τις απαραίτητες άδειες. Ηλεκτρονικά δεν μπορώ να ξέρω ή να σε διαφωτίσω σωστά για το ποιες είναι αυτές.

Τα υπόλοιπα που ρωτάς έπονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.