Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεώρηση Βιβλιαρίων για οφειλέτες 2013


evarepo

Recommended Posts

Τωρα με την καταργηση των θεωρημενων Α.Π.Υ.δεν εχει νοημα να μπει κανεισ σ'αυτη την ταλαιπωρια παρα μονο για να δειξει το μεγεθος του προβληματος συνολικα των μηχανικων απο θεματα ελλειψης δουλειας.(Μακαρι να μην αρωστησει κανεις γιατι και με θεωρημενο βιβλιαριο δεν υπαρχει σωτηρια)

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει κανείς χρειάζεται ασφαλιστική ενημερότητα καθώς προς ιδιώτες χρειάζονται ΑΠΥ θεωρημένες. Εκτός αν ασχολείσαι ΜΟΝΟ με επιτιδευματίες. Οπότε...

Από εβδομάδα θα κατέβω όποτε μπορέσω ΤΣΜΕΔΕ να δω την εξέλιξη του θέματος. Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος όμως, δεν ξέρω γιατί.... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Εχω νεότερα.......

 

Σήμερα το πρωί δέχθηκα τηλεφώνημα από το ΤΣΜΕΔΕ!!!!!

Στην αρχή νόμισα ότι θα με μπαγλαρώσουν, αλλά μετά η γλυκιά φωνή από την γραμμή μου είπε πως ή αίτησή μου έχει εγκριθεί, έχει γίνει παράλληλα και η άρνηση της απόφασης, (πλάκα έχει αυτό) και ότι από εβδομάδα θα πρέπει να πάρω την απόφαση από τη διεύθυνση εισφορών, και να κάνω ένσταση....Οταν εγκριθεί (που θα εγκριθεί), θα πάω να σφραγίσω το βιβλιάριο....Παράλληλα μου είπε να συννενοηθώ και για το θέμα της ασφαλιστικής ενημερότητας.

 

Αυτά προς το παρόν, από εβδομάδα η συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

απόφαση της ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ: 250/ 28-01-2013 που επαναβεβαιώνει την με αρ.συν.190/5-12-2011 απόφασή της για την θεώρηση των βιβλιαρίων υγείας με τις ίδιες προϋποθέσεις που όριζε αυτή η απόφαση

 

Ελεύθεροι Επαγγελματίες ή μισθωτοί με δελτίο παροχής υπηρεσιών, που είναι άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι, με την προσκόμιση εκκαθαριστικών σημειωμάτων εφορίας των δύο τελευταίων ετών στα οποία αθροιστικά το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει τις 30.000€ (ατομικό ή οικογενειακό)

 

 

 

 

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από ΤΣΜΕΔΕ γράφω, μόλις έκανα την ένσταση για τη θεώρηση και σε 2 εβδομάδες θα έχει λήξει το θέμα.

Όσον αφορά την ασφαλιστική ενημερότητα, δεν παίζει με την καμία...μόνο με διακανονισμό και αυτό είναι η χειρότερη περιοδος τώρα. Από Απρίλιο-Μάιο που κάτι μπορεί να αλλάξει όπως μου είπαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με την προσκόμιση εκκαθαριστικών σημειωμάτων εφορίας των δύο τελευταίων ετών στα οποία αθροιστικά το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει τις 30.000€ (ατομικό ή οικογενειακό)

Πάντως αυτό το 30.000€ αφήνει πολλούς εκτός "ρύθμισης", διότι ναι μεν το 2011 τα εισοδήματα ήταν χαμηλά, αλλά το 2010 όχι και τόσο.

Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και σε αιτήσεις για παιδικούς σταθμούς μέσω ΕΣΠΑ, όπου είχαν βάλει χαμηλό όριο εισοδήματος για το έτος 2010, και βρέθηκαν ελάχιστοι δικαιούχοι. Όταν μετέθεσαν το χαμηλό όριο για τα εισοδήματα του 2011, έγινε χαμός από αιτήσεις και δικαιούχους.

Βλέπετε, το 2011 άρχισε η ραγδαία μείωση των εισοδημάτων, μετά από την εφαρμογή του Μνημονίου 1. Για το 2012 (όπου εφαρμόστηκε το Μνημόνιο 2), αναμένεται ακόμη μεγαλύτερη μείωση εισοδημάτων.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.