Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρωτη κατοικια εως 120τμ, το κλιμακοστασιο μετραει στην εφορια;


lary7

Recommended Posts

Συναδελφοι θα ηθελα να ρωτησω αμα γνωριζει κανενας τη γινεται σε αυτες τις περιπτώσεις. Στην μελέτη το συνολικο εμβαδο ειναι 124.25τμ αλλα αυτο που προσμετράται στον Σ.Δ ειναι τα 119.5 αφου αφαιρεθει το κλιμακοστάσιο. Στην εφορια ομως πως θα φαινεται το σπιτι και σε πια κατηγορία θα ανηκει; Θα μπορέσει να προσμετρηθει σαν κατοικία <120τμ;

Link to comment
Share on other sites

δεν εξηγείς τι ακριβως θα γινει.....

 

Παντως, κατα την μεταβιβαση, ο φόρος υπολογίζεται στα καθαρα τμ...

και εάν εχουν αναγραφεί μονον τα μικτά

πολλαπλασιάζεται επι συντελεστή 0,90

 

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για διαμέρισμα με κεντρικό κλιμακοστάσιο ? Τότε στην εφορία δηλώνεις μόνο το εμβαδόν του διαμερίσματος. Μου κάνει εντύπωση που το κλιμακοστάσιο είναι εκτός Σ.Δ. . Το ίδιο και για δημοτικά τέλη, χαράτσι ΔΕΗ κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο συνάδελφος αναφέρεται σε εσωτερική κλίμακα μαιζονέτας κατά ΝΟΚ ... το κλιμακοστάσιο είναι σχεδόν 5 τμ.

 

υ.γ. στον @nik,

ναι, ότι κατασκευάζεται ... δηλαδή η σκάλα μετράει στο ισόγειο και πάνω αφαιρείται η τρύπα.
Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο συνάδελφος αναφέρεται σε εσωτερική κλίμακα μαιζονέτας κατά ΝΟΚ ... το κλιμακοστάσιο είναι σχεδόν 5 τμ.

 

Το αυτο,ειναι μεζονετα και υπαρχει κλιμακοστασιο απο ισογειο σε υπογειο. Το θεμα ειναι πως στο διαγραμμα δομησης δηλωνω δομηση τα 119,5, δηλαδη τα μετρα χωρις την σκαλα, για την εφορια το σπιτι θα ειναι ομως 119,5 + κλιμακοστασιο(5) =124,5; ΑΜα αυτο που λεει ο Nik ισχυει τοτε στο διαγραμμα δομησης πως πρεπει να το παρουσιαζουμε, διαφορετικα εμβαδα για φορολογικα και διαφορετικα για πολεοδομια;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κύρια χρήση στο υπόγειο, τότε, όπως και προ ΝΟΚ, η σκάλα μετράει στη βοηθητική χρήση του υπογείου ... δηλαδή δε μετράει στο ΣΔ.

Στα φορολογικά και την εφορία δηλώνεται ότι κατασκευάζεται ... δηλαδή ισόγειο εκτός από την τρύπα της σκάλας και υπόγειο πλήρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κύρια χρήση στο υπόγειο, τότε, όπως και προ ΝΟΚ, η σκάλα μετράει στη βοηθητική χρήση του υπογείου ... δηλαδή δε μετράει στο ΣΔ.

Στα φορολογικά και την εφορία δηλώνεται ότι κατασκευάζεται ... δηλαδή ισόγειο εκτός από την τρύπα της σκάλας και υπόγειο πλήρες.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ειναι ουσιαστικα αυτο που εχω στο μυαλο μου να κανω ,μπορεις μηπως να μου πεις αυτο αν μπορω να το βρω σε καποιο νομο γραμμενο, ειχα μια αλλη αποψη απο συναδελφο οτι στην εφορια πρεπει να δηλωσω ολοκληρο τον οροφο μαζι με την τρυπα, το ιδιο και για τις αμοιβες αφου πρεπει να βγουνε βαση του ολοκληρου του οροφου και η αφαιρεση της σκαλας αφορα μονο την πολεοδομια και την τηρηση τον πολεοδομικων οριων.

 

Απο την εφορια παλι πηρα την απαντηση οτι πλεον δεν μετρανε τμ για πρωτη κατοικια αλλα υπαρχει αφορολογητο μεχρι ενος ποσου και σε αυτο μετρανε ολα τα μετρα πλην 20+20 για αποθηκη στο υπογει και παρκινγκ.....Αλλα και ετσι να ειναι εγω θελω να ειμαι τυπικος ως προς αυτα που συμφωνησαμε με τον πελατη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.