Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστιμο απο πολεοδομια και ενταξη στην ρυθμ. αιθαιρέτων


bnpwn

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ ο άσχετος κάτι ( θεωρώ ότι δεν είμαι εκτός θέματος, προσπαθώντας να καταλάβω τι θα γίνει μετά την νομιμοποίηση με το επόμενο παράδειγμα).

Αν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης το προς νομιμοποίηση ακίνητο θα έχει χιλιοστά?

Δηλαδή αν αύριο (θεωρητικό το ερώτημα ) σε μια οικοδομή με 10 ακριβώς ίδια διαμερίσματα σε μέτρα και χιλιοστά ( 100 τμ και 100 χιλιοστά έκαστο ), ένας εκ των ιδιοκτητών νομιμοποιήσει ένα μπαλκόνι που έκλεισε, αυτόματα αποκτά και επιπλέον χιλιοστά έναντι των υπολοίπων; Αν υποθέσουμε ότι η απάντηση είναι όχι ( το διαμέρισμα διατηρεί τα ίδια χιλιοστά), τι γίνεται με τα χιλιοστά επιβάρυνσης στα κοινόχρηστα ; θα μείνουν και αυτά αμετάβλητα. Δηλαδή ο εν λόγω ιδιοκτήτης θα θερμαίνει πχ 20 τμ μέτρα παραπάνω και θα έχει τον ίδιο συνετελεστή επιβάρυνσης με τους άλλους;

Edited by ba99297
Link to comment
Share on other sites

σωστος ο προβληματισμός του JTB,

 

Αυτο που γνωριζουμε ειναι οτι στα εξ αδιαιρετου, χωρις συσταση ΟΙ

 

ειτε εντος ειτε εκτος σχεδιου...]

 

απαιτειται συναινεση όλων...

 

Απο εκει και περα, αν προκειται για οικοδομη και ενας αδιαφορεί....

"ίσως" θα μπορουσε με τις διαταξεις περι "κοινωνιας" καποιος να ζητησει την τακτοποίηση...

τονιζω το "ισως", όμως δεν προκύπτει απο πουθενά...

 

Αλλά, το προβλημα ειναι και στον μηχανικό.....ο οποίος "δεν" θα εχει εντολη από όλους...

Επομένως..???...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ ...

Λογικές οι ερωτήσεις σου...

Σαν γενικότερη απάντηση θεώρησε ότι η ρύθμιση ενός χώρου δεν επηρεάζει τα χιλιοστά της σύστασης εάν δεν το θέλουν (και δεν συμφωνήσουν) όλοι οι συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο προβληματισμός του JTB,

 

Αυτο που γνωριζουμε ειναι οτι στα εξ αδιαιρετου, χωρις συσταση ΟΙ

 

ειτε εντος ειτε εκτος σχεδιου...]

 

απαιτειται συναινεση όλων...

 

 

Επειδή με ενδιαφέρει, τί εννοείς "γνωρίζουμε";;; Εχεις κάποια πηγή;;; Αυτό ψάχνω και δεν βρίσκω... Ερωταπάντηση; Εγκύκλιο;;;

Link to comment
Share on other sites

απο τις ε/α Η8 [..." σε περιπτωση που δεν υφίσταται σύσταση οριζοντίου ή καθετου ιδιοκτησίας......του ιδιοκτητη ή του εξουσιοδοτουμενου εκπροσωπου των συνιδιοκτητων..."

 

και την Λεμπεση...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ...

 

Αλλά στην Η8 δεν αναγράφει ρητά την ανάγκη 100 συμφωνίας, απλώς ότι θα υπάρχει ένας που θα κάνει την αίτηση και ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα είναι εξουσιοδοτημένος.... Από εκεί φαντάζομαι συμπεραίνεις ότι εξουσιοδότηση - συναίνεση.

Εγώ πάντως έτσι όπως το διαβάζω το βλέπω ως ικανή... αλλά οχι αναγκαία συνθήκη... δηλαδή, δεν ξεκαθαρίζει τί γίνεται αν δεν υπάρχει 100% συμφωνία.

π.χ. Θα μπορούσε να λέει όπως στις συνελεύσεις πολυκατοικιών ότι το 67% θα πρέπει να συμφωνεί ή κάτι τέτοιο...

 

Για τη Λεμπέση, δεν το έχω βρει ακόμη... θα το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

ναι,

αλλα δεν λεει "...τουλαχιστον ..65%..]

 

λεει των " συνιδιοκτητων"

 

και, εφοσον δεν προσδιοριζει ποσοστό...

 

εξυπακουεται το "συνολο"

 

θα δεις Λεμπεση 2012 αριθ. 5

 

εληξε το εντιτ...!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.