Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

μα δεν εχουμε συλλογο ρε βασ

πως και ελειπε ο παραδιας????

ηταν χθες στον αυτια μαλλον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε βας?... ο ανθρωπος γεννιεται με κομματικη ταυτοτητα?

ποτε θα καταλαβουμε οτι δεν εχει απολυτως καμμια σημασια

τι κομμα ψηφιζεις στις εκλογες οταν περιμενεις 5 το πρωι στη σταση

μεσα στη βροχη για να πας πας στη δουλεια σου?

 

μια λεξη πρεπει να καταλαβουμε καλα την συλλογικοτητα

 

και ξανα λεω... τι θα κανουμε? παμε μια βολτα ευπεν και οχι μονο ???

και για τιμες και για εξετασεις και για τα κεκ

 

το μονο που βλεπω δυστυχως ειδικα με τα το μνμ το παραπανω που ελεγε

σιγα σιγα να αραιωνουμε.... και για τα μεγαλο γραφεια που θα σ δινουν 30ευρω να το κανεις

 

ειναι απλα να αντεξουμε... αλλα ποιοι και ποσοι αντεχουν?

 

πρωτα θα φαμε ο ενας τον αλλο και μετα τις ιδιες μας τις σαρκες.

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε λοιπόν;

 

Μετά την αυτοκριτική μας, αυτή που εμείς κάνουμε κι όχι αυτή που πάνε να μας φυτέψουμε στο μυαλό!

 

Παίδες άλλη λύση δεν υπάρχει: Συναντιόμαστε! Συμμετέχουμε! Ναι, συμμετέχουμε. Κάνουμε αυτό που δεν κάναμε τόσα χρόνια.

Τι ΔΕΝ κάναμε;;;;

 

ΔΕΝ συμμετείχαμε στους συλλόγους. Δεν συμμετείχαμε παίδες, δεν είναι συμμετοχή μια φορά στα 4 χρόνια οι εκλογές. Τους Συλλόγους μας δεν τους πήρανε αυτοί, ΕΜΕΙΣ παραδώσαμε τους Συλλόγους!!!

 

Το ΤΕΕ επίσης, εμείς το αφήσαμε στα δόντια τους! Εμείς κοιτάγαμε αλλού όταν κατακλέβανε τα ταμεία του ΤΣΜΕΔΕ!

 

Να σας πω κι αυτό...

 

Εγώ τόσα χρόνια συμμετέχω, όχι μόνο στις εκλογές. Στις συνελεύσεις, λέγοντας αυτά που σας είπα πιο πάνω κι ''εσείς'' με κοιτούσατε περίεργα κάπως κοροϊδευτικά...

Συμμετέχω και στις πορείες, ναι, δεν κοιτούσα τη δουλειά μου, ήθελα να διεκδικήσω ένα καλύτερο αύριο, τόσο ένοχος είμαι συνάδελφοι!!!

 

Το πιο ωραίο ξέρετε ποιο είναι;

 

Ότι σας περιμένω, γιατί αν δεν γίνει μαζικό το αίτημα, το κίνημα, το μόνο που θα κάνω είναι απλά να διατηρώ ζωντανή την ελπίδα, αυτό μπορούν να κάνουν οι λίγοι!

Οι πολλοί είναι αυτοί που μπορούν να τα καταφέρουν!!!

 

Σας περιμένω, μαζί με τους υπόλοιπους χωρίς ίχνος χαιρεκακίας, χωρίς υπεροπτικό ύφος!

Να μιλήσετε, να μας ακούσετε να βρούμε μαζί τον τρόπο. Να συμμετέχετε!!!

 

Η λύση ήταν πάντα εκεί. Στους δρόμους, στις πορείες, στις συνελεύσεις... στη συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

+1 απο μενα στον vagom

 

2013 ΔΕΝ εχω κανει ουτε 1 ΠΕΑ.....καλα και το 2012 δεν εκανα πανω απο 25

 

15 -0 ΤΗΛ με ΠΕΑ.........

 

ευτυχως ταχα και ταχω για να εξυπηρετω τους πελατες μου να τους βγαζω κομπλε οταν εχουν μεταβιβασεις

γιατι αν περιμενα απο την ελευθερη αγορα την κατσαμε....

μαρεσει που πριν 2 χρονια ΚΑΠΟΙΟΙ γκρινιαζαν για 232+φπα για 3843 !!!

 

 

ευτυχως ηρθαν κατι μικροαδειες -μικροεπιστασιες και δεν σκαω για τα ΠΕΑ.....

 

να προσθεσω οτι στα πεα δουλευεις.....για...

1. κτηματομεσιτες

2.συμβολαιογραφους

3. υπαλληλους πολεοδομιας (ναι αρκετοι ιδιωτες δεν ξερουν και ρωτανε εκει και περνουν καρτες)

4 ιδιοκτητες φωτοτυπαδικων κοντα σε πολεοδομιες

5 δικηγορους

.......

ΓΙΑ να ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ....

 

 

ας το ΠΑΡΟΥΜΕ αποφαση.......πρεπει να ειμαστε ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΖΟΓΚΛΕΡ για να επιβιωσουμε.....

 

καθε μερα οτι και αν σου κατσει να μπορεις να το κανεις η να το λυσεις....

 

 

ενα καλο θεμα κουβεντας θα ηταν τι ΔΟΥΛΕΙΕΣ υπαρχουν για μηχανικους ΣΗΜΕΡΑ......

 

Τ Ι Π Ο Τ Α

Edited by akius
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

offtopic για συγκριση

αμοιβη δυο (2) ελεγκτων δομησης (πολιτικος και μηχανολογος) για τελικο ελεγχο επαγγελματικου χωρου

200+ΦΠΑ και για τους δυο μαζι

Η απαξίωση του μηχανικου

Η απαξίωση της μεσαιας ταξης

Η απαξιωμενη ελλαδα ειναι μια φτωχη χωρα με φτωχους κατοικους

οι εκπτωσεις, χωρις απατες (πλαστα ή copy), δεν ειναι ξεφτιλα ειναι αναγκη

 

ΥΓ οι ελεκτες δομησης μαλιστα πρεπει να κανουν και δηλωση ποθεν εσχες τρομαρα τους

Edited by zxgr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι να λέμε τώρα.

Όλη η νεολαία περιμένει ακόμα να εκδόσει το πρώτο ΠΕΑ και ήδη έχουν κατατεθεί 274.000 ΠΕΑ.

6 έχουν καταθέσει 1000 ΠΕΑ ο καθένας και προφανώς πρέπει να ελεγχθούν όλα και αν είναι λάθος να ανακληθούν ένα - ένα και αυτοί οι άνθρωποι να αντιμετωπίσουν κυρώσεις.

 

Για τον έλεγχο των ΠΕΑ:

Ας δώσει το ΥΠΕΚΑ τη μορφή της βάσης δεδομένων (πως είναι διαρθρωμένη) των πιστοποιητικών και θα τους δώσω ελεύθερα script σε php να τσεκάρει ακόμα και στο σύνολο των 274.000 ΠΕΑ ποιά είναι ολόιδια, ποιά έχουν το ίδιο κέλυφος και διαφορετικά συστήματα, ποιά έχουν ίδιο όγκο, εμβαδόν κλπ κλπ.

Όλα γίνονται αν θέλουν. Θέλουν;

Για την ποιότητα των ΠΕΑ:

Αν και όταν γίνουν εξετάσεις ας περάσουν και οι προσωρινοί, διευκρινίζοντας τι θα γίνει με τα εκδοθέντα ΠΕΑ αυτών που σίγουρα θα αποτύχουν. Είτε τα εξέδωσε ο ίδιος ο επιθεωρητής (τυπικά) είτε άλλος. Εκεί να δεις show...

Για τις αμοιβές:

Υπάρχουν 2 άκρα. Και υπάρχουν 2 άκρα γιατί δεν υπάρχει διαφάνεια στο ηλεκτρονικό σύστημα εισαγωγής των ΠΕΑ buildingcert.gr. Το πιο απλό αν γινόταν πχ: λίστα στην πρώτη σελίδα με τα τελευταία 10-20 ΠΕΑ με ημερομηνία, κατάταξη, τιμή και εμβαδόν θα βλέπαμε τέρατα (Live :grin: ). Αυτό λέω μόνο.

Στο ένα άκρο:

Σκεφτείτε το εξής: Να ξέρεις να κάνεις ΠΕΑ και να σου υπογράφει άλλος. 50€ max θα σου μένουν και πολλά λέω. Όταν θα ξεκινήσουν να υπογράφουν αυτοί (αφού πάρουν την πιστοποίηση) δεν θα κάνουν ΠΕΑ με 50€; Τόσα τους μένανε και πριν. Τα έχουμε πει. Απαράδεκτα πράγματα. Όταν βλέπεις τον αλλο με 50 ΠΕΑ το μήνα και εσύ έχεις 1 ε θα κάνεις ΠΕΑ με 50€. Πως να το κάνουμε. Δυστυχώς αυτοί που είχαν τόσα ΠΕΑ το μήνα δεν μοίρασαν τη δουλειά και λουζόμαστε όλοι μια κατάσταση. Είμαστε πλεονέκτες και δεν καταλαβαίνουμε πως είμαστε μέρος του προβλήματος. Γι αυτό λέω να ελεγχθούν 1-1 και τα 1000 ΠΕΑ των κυρίων που κατέθεσαν στο bcert 1000ΠΕΑ.

 

Στο άλλο άκρο:Ας γνωστοποιηθεί πόσο κόστισαν κάποια ΠΕΑ που εκδόθηκαν για Δήμους και πόσα τ.μ. αφορούσαν (για το πρόγραμμα εξοικονομώ). Να τα λέμε όλα.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ΔΙΟΡΘΩΣΗ......

 

 

μουρθε το 1 ΠΕΑ του 2013 .....σε πελατη που θα του πηγαινα τη περαιωση του 3843 θελει για το ιδιο διαμερισμα και ΠΕΑ....

 

 

ΠΕΛΑΤΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΜΟΥ

 

κονομησα......βγηκαν τα εξοδα της αυριανης γεννας :shock:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παμε τα στοιχηματα

 

μαγαζι 96 τμ

εγω μπραχαμι αυτος θρακομακεδωνες

 

- μου πε ο λογιστης μου κανα κατοσταρικο :shock:

- μισο λεπτο κυριε

( κομπιουτερακι ) το πεα σας ειναι 301,χχ με το φπα πλεον τσμεδε καθαρη τιμη ( ποσο δε θυμαμαι..... βρειτε το )

μπορω να σας το κανω 250 με τιμολογιο ..... σχεδια εσεις κ αδεια

- δε μπορουμε 200?

-οχι εγω δε μπορω :P :mrgreen:

-μου πε κανα κατοσταρικο ο λογιστης

-εγω δε το κανω για 100... ο λογιστης σας???? :evil:

- ποτε ραντεβου?

-πεμπτη και θα το εχετε δευτερα ( εχουμε και αλλες δουλειες )

- οκ θα ξαναμιλησουμε

 

ποσοι λετε οτι θα ξαναπαρει? :?:

προσεχτε ειμαι ταραγμενος απο το μεταφορων ακομα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.