Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

vagom όσο πιο "νέος" στα fora τόσο πιο άμεσος ο τρόπος που τα λες νομίζω. . . Συμφωνώ 100% μαζί σου στο κομμάτι της ελεύθερης διαπραγμάτευσης / του ελεύθερου του επαγγέλματος και γενικά ότι προυποθέτει την ελευθερία του να αποτιμά ο καθένας τη δουλειά του και τον κόπο του όπως κρίνει κατάλληλα. Και εκτός και αν υπάρχει κάτι μεμπτό στο τεχνικό κομμάτι αυτός ο άνθρωπος δεν πρέπει να κρίνεται. Επίσης δεν μπορούμε να ξέρουμε και σε τι κατάσταση, οικονομική ή κοινωνική βρίσκεται για να κάνει τέτοια κίνηση του 50ρικου (όποιος την κάνει τέλος πάντων, άσχετα από τα Link που βγήκαν).

 

Έχω δηλώσει πως 100% αυτοί που δίνουν την προσφορά του 50ρικου δεν δημιούργησαν το πρόβλημα. Αυτοί που είχαν 100ΠΕΑ το μήνα και κατέθεταν 1000 στο buildingcert και δεν έδωσαν 1 στο διπλανό τους μηχανικό το δημιούργησαν το πρόβλημα. Ίσως και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί που δεν μοίρασαν σωστά το παιχνίδι. Τρελάθηκε και ο διπλανός που δεν είχε κανένα και έβαζε 50ρικα...

 

Νομίζω η πραγματική απαξίωση του ΠΕΑ είναι γενικότερη απαξίωση του να πάω σε ένα μηχανικό για να μου βγάλει την άδεια (πολεοδομία) , για να πάω μετά στην εφορία (ΠΕΑ), για να πάω μετά στο ΙΚΑ (τεχνικοί ασφαλείας) κλπ κλπ

Για να περιοριστώ μόνο στο ΠΕΑ λέω (μιας και έγινε η κουβέντα για τη σοβαρότητα ενός ΠΕΑ στο εξοικονομώ και για τις αμοιβές στο εξοικονομώ οι οποίες είναι ακόμα φυσιολογικές) πως:

Ένα ΠΕΑ είναι το εξοικονομώ του ιδιώτη.

Και τι εννοώ. Είναι η πρόταση καταγραφής της ενέργειας (κατά συνέπεια των χρημάτων) που ξοδεύει ένα σπίτι και των παρεμβάσεων που μπορούν να γίνουν ώστε να ξοδεύει λιγότερο. Αυτά τα σενάρια τα παραβλέπουμε. Άλλωστε και το buildingcert προχωράει χωρίς σενάρια στην έκδοση.

Σε κάθε ΠΕΑ θα έπρεπε να υπάρχουν σενάρια, πέρα από το "πολύχρωμο" φύλλο του ΠΕΑ (με το evaluation copy της βιβλιοθήκης pdf από κάτω - να τα λέμε αυτά) θα έπρεπε ο ιδιώτης να παίρνει τα σενάρια και ίσως και μια τεχνικοοικονομική μελέτη (όχι όπως τη βγάζει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) η οποία να λέει:

Έχεις λέβητα πετρελαίου, τόσες απώλειες και είσαι πχ "Ε".

Αν περιορίσεις τις απώλειες θα σου στοιχίσει τόσο (εκτίμηση) και θα πας "Δ" δηλαδή θα γλιτώνεις τόσα κάθε χρόνο.

Αν αλλάξεις σύστημα και βάλεις το τάδε θα σου στοιχίσει τόσο (εκτίμηση πάλι) και θα πας "Γ" δηλαδή θα γλιτώνεις τόσα κάθε χρόνο.

 

Νομίζω εκεί θα σε άκουγε. Και να σου πω και κάτι. Μπορεί να μη σου έδινε 150€ για ένα ΠΕΑ (γιατί μπορεί και να μην είχε και είναι και σε δύσκολη φάση ο κόσμος) αλλά σίγουρα θα είχαμε άλλα οφέλη και εμείς (ως επαγγελματίες ή ως πολυτεχνίτες που κάπου χρησίμεψαν οι γνώσεις μας πχ και δεν ασχολούματε μόνο με τη γραφειοκρατία του "βγάλε μου απλά την άδεια").

 

Τώρα θέλει να το πάει μόνο στην εφορία.

Ήθελε κάποιο κίνητρο για να είναι ολοκληρωμένο το σύστημα. Ίσως φορολογικής ελάφρυνσης αν είσαι σε καλή κατηγορία (δύσκολα γιατί όσοι είναι Α,Α+ είχαν χρήμα) ή αν κάνεις παρεμβάσεις μόνος σου ή αν ανέβεις κατηγορία ή δεν ξέρω και γω τι άλλο. Εκεί θα έπαιζε πολύ η εγκυρότητα του ΠΕΑ. Τα χρήματα για μια παρέμβαση θα τα έβαζε και ο ιδιώτης αποκλειστικά και αναγκαστικά ΔΕΝ θα υπήρχε ΠΕΑ copy-paste.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέρα από τα άλλα υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες ανθρώπων έξω..

Στην πλεοψηφία κανείς δεν ενδιαφέρεται να μάθει τι είναι το ΠΕΑ και απλά θέλει το χαρτί για να πάει εφορία...Θα μου πεις αμα δεν τους εξηγήσουμε εμείς ποιος θα το κάνει? Ακούνε όμως? Ενδιαφέρονται? Στις δικές μου περιπτώσεις το 99% όχι...

Θυμάμαι στην αρχή όταν παρέδιδα προσπαθούσα να πω 5 πράγματα.

Η απάντηση...οκ έχουμε κανένα πρόβλημα που είναι Η κατηγορία?

- Οχι νομικά αλλά πληρώνετε πολλά, με κάποιες παρεμβάσεις θα...

- καλά καλά...παντού πληρώνουμε χαχαχα (γελάει...)

Δεν μιλάω για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν καν...Η γιαγιά 80 χρονών...λέβητα της έλεγα, στο μπάνιο για το θερμοσίφωνα μου έλεγε...Τι να πεις εκει...

 

Στις τιμές το έλα να δεις...Από τον συνταξιούχο που ήθελε να με πληρώσει προκαταβολικά, μέχρι την ψυλομήτα στην Εκάλη..με 10000 εισόδημα από σπίτια το μήνα να τρελλένεται για 300 ευρώ σε ένα κατάστημα που ήθελε να νοικιάσει και να με ξεχρεώνει μετά από 1 μήνα!!!

 

ΥΓ. Αυτός με τα 1000 ΠΕΑ, δεν τα έχει κάνει μόνος του..Ούτε καν με hi-tech. Δεν βγαίνει. Εκτός αν μιλάμε για σάικο τύπο που κοιμάται 4 ώρες-τρώει και κάνει ΠΕΑ.

Στην ουσία έχει την σφραγίδα, και μια ομάδα από πιτσιρίκια, (κάτι σαν ο επικεφαλής συνδέσμου), ενδεχομένος έχει αποκτήσει και νικ, κάτι σαν "σφραγίδας", "ινσπέκτορ" ή απλά "κόντζακ"...Λέει λοιπόν ο "ινσπέκτορ", παλικάρια...ντου από παντού...Να πως φέρνουν 20 άτομα συνολκά 1000 ΠΕΑ...60-40 η μοιρασιά, και είμαστε οκ. Ο ίδιος μπορεί να έχει δικό του γραφείο, να δουλεύει σε κάποια εταιρεία, ή να πίνει καφέ στο κολωνάκι.....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι λειτουργει και ενας μεγαλοκαρχαριας στην πολη μου (ονοματα δε λεγονται για ευνοητους λογους) ο οποιος εχει παρει μονοπωλιο πανω απο τα μισα μεσιτικα της πολης

Εχει μια ομαδα απο πιτσιρικια που εχει ορισει περιοχη "ευθυνης" στο καθενα και μοιραζει ΠΕΑ και αυτος ασχολειται με τις δημοσιες σχεσεις...

Παω στοιχημα οτι ειναι ενας απο αυτους που κανανε 1000+

Την τελευταια εβδομαδα μπηκα σε πανω απο 10 μεσιτικα για διαφορες υποθεσεις πελατων μου και οχι μονο και σχεδον ολοι συνεργαζοντουσαν με το συγκεκριμενο...

Δεν εχει αφησει να κινηθει στην πιατσα ΤΙΠΟΤΑ... Και οσα μεσιτικα δεν τα εχει παρει, τα κυνηγαει μεχρι τελους....

 

Το καλο ειναι οτι κραταει το επιπεδο των αμοιβων.

Το κακο ειναι οτι παιρνει ολες τις δουλειες αυτος...

 

Μετα πως να μη ριξω εγω την τιμη μου για να τον συναγωνιστω?

Θα πεινασω ειδαλλως...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi πιστεύω πως πρώτα θα πρέπει να ψάξεις για άλλους τρόπους αντιμετώπισης της κατάστασης και σαν έσχατη να αφήσεις την εύκολη, δηλαδή της μείωσης της τιμής. Γιατί αυτός δηλαδή ενώ δεν έχει κατεβάσει τις τιμές, έχει καταφέρει και έχει πάρει όλα σχεδόν τα μεσιτικά;

Ποιο είναι το προσόν του; (δεν ξέρω για ποιον λες, γιατί δεν ασχολούμαι με μεσιτικά, εκτός από 2 που ευτυχώς δεν με έχουν αφήσει)

 

Εσύ πως θα τον συναγωνιστείς μειώνοντας τις τιμές;

Θα δώσεις μεγαλύτερο ποσοστό στους μεσίτες; (ελπίζω πως όχι)

Θα δώσεις χαμηλές τιμές απευθείας στους ιδιοκτήτες; (αυτό το κάνουν ήδη αρκετοί)

 

Στα 50 μέτρα από το σπίτι μου έχει ένα μεσιτικό γραφείο. Στην εξώπορτα έχει κολλημένο διαφημιστικό από γραφείο επιθεωρητών (ίσως να είναι αυτό που λες, τζο...something). Δεν έχω μπει ποτέ και ίσως να είναι χαζομάρα μου.

 

ΥΓ. Γενικότερα, στην προηγούμενη κουβέντα που είχαμε, δε νομίζω αυτός που κάνει ΠΕΑ με "50-60-70άρικο" και έχει πλημμυρίσει το δίκτυο με διαφημίσεις, ή αυτός που έχει το Link για το οποίο μιλούσαμε πριν, τα κάνουν γιατί έχουν φτάσει σε οικονομικό αδιέξοδο. Πιστεύω πως το κάνουν για αρπαχτή. Ίσως κάνω λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω.

 

Μπορεί να έχω λάθος σε αυτά ή σε κάποια από αυτά που λέω, αλλά είναι αυτό που πιστεύω την συγκεκριμένη στιγμή.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Οταν ο αλλος εχει κεφαλαιο για επενδυση, διαφημιση και εκμεταλλευεται και καποια παιδια, δινοντας τους χαρτζηλικι, με μπλοκακι, δικαιολογωντας εξοδα ως επιχειρηση (και προφανως εχοντας την ικανοτητα να τους συντηρησει για να τους κατανειμει και περιοχες δραστηριοτητας), ενω εσυ εισαι μονος σου, με μια τσαντα στον ωμο και μια δυνατοτητα υπογραφης μονο, ειναι προφανες που πλεονεκτει αυτος...

Υπαρχουν κι αλλα points που ξερω αλλα καλο θα ηταν να μην ειπωθουν σε κοινη θεα αυτα...

Αυτος ειναι παντως, τον πετυχες...

Ειχαμε φτασει σε σημειο να πηγαινω σε μεσιτικο για προταση συνεργασιας και με κοιτουσαν με μισο ματι... Στο τελος μου εδωσε και φιλικες συμβουλες να διαφημιστω οπως αυτος, μπας και πιασω συνεργατες απο το.. θεαθηναι...

 

Τα μεσιτικα ποσοστα δε μεταβαλλονται, ουτε με τοσες δουλειες που εχω, μπορω να το αυξησω. Κι εκει με το ζορι τα βγαζω περα

Αναγκαστικα, η μονη διοδος ειναι να χαμηλωσεις (προσεξε, οχι να ξεφτιλισεις, απλως να χαμηλωσεις) τις τιμες για να γινεις πιο ανταγωνιστικος στον πελατη που, οπως προειπαμε, το μονο που θα τον νοιαξει ειναι το ποσο που θα βγει απο την τσεπη του και τιποτα αλλο...

 

Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω. Κοντοφθαλμα η μη δεν ξερω, προς το παρον δε βρισκω αλλη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω στο μεσιτικό της γειτονιάς τελικά για να δω τι μπορώ να κάνω. :smile:

Είμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Δεν τέλειωσα, μην βιάζεστε ( :smile: ).

 

Τα θέμα μας εδώ είναι η απαξίωση του ΠΕΑ, όπως πολύ εύστοχα το βάφτισε ο hkamp.

Απαξίωση, σύμφωνα με το Βικιλεξικό σημαίνει δύο πράγματα:

  1. η απώλεια ή η μείωση της αξίας, της τιμής ενός αγαθού
     
  2. η απώλεια της αξίας, του σεβασμού των άλλων ανθρώπων

Την πρώτη ερμηνεία την εξετάσαμε αρκετά καλά μέχρι στιγμής. Είπαμε για τα πλαστά και ψεύτικα ΠΕΑ των 50 €, αναλύσαμε την αγορά, διαπιστώσαμε που κινούνται οι τιμές κλπ. (καμιά καταγγελία προς ΕΥΕΠΕΝ δεν «βγάλαμε» ακόμα, αλλά ελπίζω σύντομα να φτάσουμε και σε αυτό).

 

Μήπως όμως το πρόβλημα των ΠΕΑ και η πηγή του κακού δεν είναι η πρώτη ερμηνεία της λέξης «απαξίωση», αλλά η δεύτερη;

 

Καλημέρα συνάδελφε.

Ξεκινάς από λάθος αφετηρία (Βικιλεξικό).

Η λέξη "απαξίωση" (που παρεμπιπτόντως δεν υπάρχει στο ελληνικό λεξικό, βλ. Τριανταφυλίδης πχ) προέρχεται από τη το ρήμα "απαξιώνω" και είναι η ενέργεια ή το αποτέλεσμα του απαξιώνω, όπου το απαξιώνω σημαίνει:

θεωρώ, κρίνω κτ. ως ανάξιο λόγου ή ανάρμοστο, δεν καταδέχομαι να κάνω κτ.:

και η μόνη ελληνική λέξη που μπορεί να την αποδώσει σωστά είναι η λέξη "υποτίμηση" η οποία σημαίνει...

εκτίμηση για την αξία ή τη σημασία ενός προσώπου ή ενός πράγματος, που το κρίνει ως κατώτερο, χειρότερο ή λιγότερο σημαντικό από ό,τι είναι στην πραγματικότητα: ~ του αντιπάλου / των κινδύνων.

 

Αλλά κόβεις το νήμα πρώτος.

Μην ψάχνετε λοιπόν την Απαξίωση μόνο στα sites των συναδέλφων και στα Ευρώ. Σαφώς και έχουμε υποχρέωση και συμφέρον να κυνηγήσουμε τα ψευτο-ΠΕΑ (πλαστά, μαϊμού και copy-paste των 50 €), αλλά δυστυχώς η απαξίωση έχει να κάνει (και εκεί ίσως είναι οι ρίζες της) με το πώς αντιμετωπίζει ο πελάτης κι εμάς και τα ΠΕΑ μας…

 

Αυτά. Δυστυχώς πάνω σε αυτό δεν έχω κάτι ουσιαστικό να προτείνω.

Food for thought, που λένε και οι «ξένοι»…

 

Καλό βράδυ σε όλους.

Υ.Γ. : Διαφωνείστε όσο θέλετε με τα παραπάνω, ευγενικά. Μην «πυροβολείτε» μόνο, γιατί είμαι και νέος στα forum (δυστυχώς όχι τόσο και στην ηλικία) και τα παίρνω κατάκαρδα…

 

Ο πολίτης πλέον, ο πελάτη μας δηλαδή, εκτιμά πως ο μηχανικός και το ΠΕΑ (μιας και αυτό είναι το θέμα μας) είναι κάτι που δεν έχει αξία. Απλά ένα βήμα/εμπόδιο στην προσπάθεια να επιτελέσει τον σκοπό του, είτε είναι ενοικίαση/πώληση είτε η κατασκευή της κατοικίας του ή της επένδυσής του. Και το αντιμετωπίζει με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζει τον ΦΠΑ ή την διαδικασία για τη ρευματοδότηση.

 

Ωραία μέχρι εδώ. Αλλά δεν έχεις δώσει απάντηση στο ερώτημα. (Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν αυτός ο σκοπός σου)

Πως φτάσαμε στην υποτίμησή μας ;

Βάλαμε το χεράκι μας;

Μήπως εμείς πρώτα υποτιμήσαμε τον εαυτό μας και μετά γλυκάθηκαν οι πελάτες μας;

 

Και δεν είναι σημεία των καιρών αυτά.

Τις περιόδους των παχιών αγελάδων, οι εκπτώσεων στις Ο.Α. φτάναν και 60%, είτε πρό είτε μετά της αύξησης μέσω ΕΤΑ.

Και όλοι ξέρουμε ότι η ποιότητα της εργασίας αυτών που έδιναν τέτοιες εκπτώσεις ήταν κάτω του μηδενός.

 

Θυμάμαι προσωπική περίπτωση να έχω 3 άδειες σε φάση κατασκευής (μόνο επίβλεψη) και να τα έχω παίξει αφού προχωρούσαν παράλληλα και ο άλλος να έχει 6 (ναι έξι) και να βρισκόμαστε στην πολεοδομία, εγώ με την ψυχή στο στόμα και αυτός χαλαρός να πάει και για καφέ...

Μαγκιά του, καλά έκανε. (Έτσι λέγεται στην Ελλάδα αν και δεν συμφωνώ)

 

Αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι η πτώση της τιμής ενός προϊόντος από τον ίδιο τον πωλητή, δεν υποτιμά το προϊόν και τον ίδιο........

Και δεν λέω για το ρίξιμο της τιμής από αυτόν που παλεύει για το μεροκάματο στην κυριολεξία (δηλαδή ρίχνει την τιμή γιατί πρέπει να δουλέψει ώστε να ζήσει) αλλά για αυτόν που έχει 6 υποκαταστήματα στην Ελλάδα και 4-5 sites πώλησης μελετών και έχει την δυνατότητα να σου παραδίδει προμελέτη χωρίς να απαιτεί την πληρωμή της.....

 

 

υ.γ. Δεν πυροβόλησα φαντάζομαι....

Edited by Faethon11
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα που θέτει ο vagom όμως παραμένει. Το ΠΕΑ όπως είναι ή όπως το αντιλαμβάνεται τουλάχιστον ο κόσμος, δεν προσθέτει καμία χρήσιμη πληροφορία ούτε στο μισθωτή ούτε στον εκμισθωτή. Εξαιρούνται βέβαια τα ΠΕΑ του εξοικονομώ και ίσως στο μέλλον και αυτά που αφορούν σε πώληση (όταν και αν ξαναρχίσουν οι αγοροπωλησίες). Σε αυτό δεν φταίει ο κλάδος. Πώς να υποτιμήσεις - απαξιώσεις, όπως θες πέστο, κάτι που εξαρχής δεν είχε καμία αξία για κανένα. Eκτός και αν κάτι έχει αξία ή όχι κρίνεται με το αν είναι ακριβό.

Καλώς ή κακώς κανένας δεν θα σε προτιμήσει επειδή βγάζεις "κανονικό" ΠΕΑ και όχι "μουσαντένιο". Αυτό το κάνουμε, υποθέτω, λόγω επαγγελματικής ευσυνειδησίας και για να φυλάμε τα ρούχα μας αν γίνει κανένας έλεγχος. Ο πελάτης θα σε προτιμήσει μόνο λόγω τιμής, επειδή το παραδίδεις γρήγορα, ή επειδή σε γνωρίζει και δε θέλει να μπλέκει με αγνώστους, όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά. Sad but true που λέγαν και o Μetallica.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα της "απαξίωσης" των εργασιών του μηχανικού είναι γενικό και δεν έχει μόνο τα ΠΕΑ.

Η απαξίωση των ΠΕΑ είναι αποτέλεσμα της γενικής απαξίωσης του έργου του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.