Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω 7. δεν κανω πεα παρα μονο για φιλους. ειναι εντελως υποστηρικτικη υπηρεσια, κ δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα της. ειναι χειροτερο και απο αγγαρεια, ειναι χειροτερο και απο το να κανω στατικα (που δεν κανω ουτε για πλακα μετα το 2004). ο λογος που εγινα επιθεωρητης ειναι να μη χανω αλλες δουλειες που ισως να συσχετιζονταν με πεα, οπως π.χ. ενεργειακη αναβαθμιση.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

20+ ΝΟΜΙΖΩ.....

 

 

 

καμια 5 εχω κανει με προσφορα σε ασχετο απο τηλ

 

οπως και ο ζαβι για να μην χανω τους πελατες μου τα κανω

 

 

εχω κανει και 1 που βγηκαν καμια 4 βασικοι μισθοι

 

 

υγ παλιος σιγουρα δεν ειμαι.....ουτε χρονο δεν εχω κλεισει

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε τωρα...για να ζησει καποιος κανοντας πεα θελει 20 πεα το μηνα οπως ειναι οι τιμές. Και 20 πεα το μηνα σημαινει στην καλύτερη 20 εργάσιμες. Αρα πεα μπορουν να κανουν αυτοι που κανουν ΜΟΝΟ πεα, αφου ειναι εργασια αφοσιωσης με μισθο υπαλληλου. Δεν το λεω απαξιωτικα, απλα λεω οτι δεν αξιζει τον κοπο, πολυ χαρτουρα να μαζεψεις, πολυ χαρτουρα να διαβασεις, θελει και αυτοψια, μιλαμε για τρελη φυρα χρονου. Προτιμω να συμπληρωνω surveys ή να παιζω φορεξ, τα ιδια λεφτα βγαζω χωρις να μου σπανε οι ορχεις.

 

Το μονο ισως θετικο ειναι οτι φτιαχνεις πελατολογιο, αλλα αν ειναι να φτιαξω πελατολογιο με πελατες που ο αλλος δεν καταλαβαινει τον ογκο της δουλειάς, δεν εχει και νοημα να του κανω δουλειά αφου δεν προκειται να την πληρωσει. Προσωπικα θεωρω οτι ως ελευθερος επαγγελματιαα αν πεσω κατω απο 20 ευρω την εργατοωρα, καλυτερα να κανω κατι αλλο. Και για 20 ευρω καθαρα που ειναι το κατωτατο οριο υπαρξης ελ.επ., σημαινει οτι πρεπει να εισπραττω 35 ευρω την ωρα με φπα κ φορο. 35 ευρω την ωρα σημαινει οτι για να ειμαι ανταγωνιστικος, πρεπει το πεα να το βγαλω μεσα σε 2 maximum 3 ωρες. Επειδη κατι τετοιο ειναι αδιανοητο, απλα δεν κανω πεα.

 

ΔΕν μπορει να υπαρξει ελ.επ. σε αυτη τη χωρα με κατω απο 20 ευρω καθαρα την εργατοωρα.

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ελάχιστα εκανα ……..……………..πλεον δουλεύουν μόνο όσοι συνεργαζονται και βγαζουν κερδος γιατι υπογραφουν μόνο……..αλλος παίρνει τα λεφτά, άλλος μετραει , άλλος υπογραφει………το ξεφτίλισαν όσο δεν γινετε………..οτι βλέπετε να το καταγγέλλετε , εγώ τους βαρεθηκα, ουτε απόσβεση δεν έκανα χάρη στους βιομηχανους……….ας ελέγξουν όλους πάνω από 100 ΠΕΑ, θα γελασουμε, ………..μονο οι επιθεωρητες δεν κανουν πλεον ΠΕΑ, ολοι οι αλλοι κανουν………………..αυτο παντως με οσους κανουν τους επιθεωρητες δεν το ειδα σε άλλο επαγγελμα…… παιρνουν τηλεφωνα στα ενοικιαζομενα διαμερισματα με προσφορες, αντιπροσφορες , ακομα και να του πουν οι ιδιοκτητες ,εκλεισα για ΠΕΑ , αυτος κατεβαζει κι άλλο την τιμη απλως………..

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

και καταγγελιες να γινουν, δεν υπαρχει το προσωπικο για να τα ελεγξει στη ευεπεν. επομενως δεν εχει νοημα.

 

το μοναδικο κινητρο για να πληρωνει καποιος το πεα ειναι να φτασει το πετρελαιο θερμανσης τα 10 ευρω ανα λιτρο, και το ρευμα τα 50 ευρω την κιλοβατωρα, οποτε και η ενεργειακη καταταξη θα καθοριζει την αξια του διαμερισματος ειτε προς πωληση, ειτε προς ενοικιαση, διοτι ο υποψηφιος αγοραστης ή ενοικιαστης θα σκεφτεται και το ενεργειακο κοστος, επομενως ο ιδιοκτητης θα καταλαβει οτι εχει αξια αυτο το κωλοχαρτο, το οποιο αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν εχει καμια απολυτως αξια περα απο στατιστικους λογους για τον καθορισμο της χρηματιστηριακης αξιας της εμποριας διακρατικων δικαιωματων εκπομπης διοξειδιου του ανθρακα.

 

ειπαμε, οι απε ειναι η μεγαλυτερη κομπινα στην ιστορια της ανθρωποτητας, μετα το global freezing που πιστευαντο 1950 (πιστευαν και διεδιδαν οτι ο πλανητης ψυχεται αντι να θερμαινεται).

 

στους λιγοστους ασχετους που με βρισκουν με διαφορους τροπους για να τους κανω πεα, τους λεω να ρωτησουν κ αλλου για τιμες γιατι εγω δεν κανω μαμουνιες κ η δουλει απαιτει τουλαχιστον μια εργασιμη. πεα με 80 ευρω απλα δεν υπαρχει, κ 80 ευρω τελικη σημαινει 50 ευρω, οσο το μεροκαματο καθαριστριας, αλλα εγω δεν ειμαι καθαριστρια, μακαρι να ημουν. γενικα προσπαθω να τα αποφευγω. σε μια ξαδερφη που με πηρε προχθες, μηχανικος ειναι, της ειπα μαζεψε οοοοοολα σου τα χαρτια, κ αν σου λειπει εστω και ενα απλα δεν το κανω. δεν εχει μου το στελνεις με email αυριο, ουτε θα σου διαβασω το καεκ μολις το βρω απο το τηλεφωνο, αν δεν τα εχεις ολα με τη μια που θα ερθω να μετρησω θα πιουμε ενα καφε κ θα φυγω. σε 2 φιλους το εκανα δωρεαν κ πληρωσα απο την τσεπη μου φπα κ φορο.

 

μιλαμε για την απολυτη καταντια, τρελο φιασκο, κ το υπουργειο παρολα αυτα συνεχιζει το χαβα του, πιστοποιησεις επι πιστοποιησεων, σεμιναρια επι σεμιναριων, εξετασεις επι εξετασεων, κανανε μυθο ενα κωλοχαρτο το οποιο αφενος μεν δεν πληρωνεται, αφετερου δεν εχει καμια πρακτικη αξια!!!!!

 

αντε μην πω καμια πιο βαρια κουβεντα

Edited by [email protected]
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ΔΕν μπορει να υπαρξει ελ.επ. σε αυτη τη χωρα με κατω απο 20 ευρω καθαρα την εργατοωρα.

 

ΜΑ ΝΑ ΧΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ +100000000

Link to comment
Share on other sites

σε μια ξαδερφη που με πηρε προχθες, μηχανικος ειναι, της ειπα μαζεψε οοοοοολα σου τα χαρτια, κ αν σου λειπει εστω και ενα απλα δεν το κανω. δεν εχει μου το στελνεις με email αυριο, ουτε θα σου διαβασω το καεκ μολις το βρω απο το τηλεφωνο, αν δεν τα εχεις ολα με τη μια που θα ερθω να μετρησω θα πιουμε ενα καφε κ θα φυγω.

 

αχ να αγιασει ο στομας σου

Link to comment
Share on other sites

αυτη ηταν η πλακα που μας καναν, εκατο πιστοποιησεις για ενα πραγμα που αξιζει μιση επισκεψη υδραυλικου...........παντως αν πιαναν 2,3 βιομηχανους και ακυρωναν εκατονταδες ΠΕΑ , να δεις πως θα εξορθολογιζοταν οι τιμες.....με συστηματικο ελεγχο σε λιγους να δεις τι θα γινοταν...........ας ζητησουν εθελοντες αν δεν μπορουν ,σε 2 μερες τους βγαζει στον αφρο καποιος λιγο σχετικος ..........

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.