Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Εχω πλέον διαπιστώσει τα εξής : 

 

1. Για τον ιδιοκτήτη που νοικιάζει , είναι αδιάφορο αν θα έχει ΠΕΑ ή όχι. Σου λέει εγώ τόσο το νοικιάζω τι με νοιάζουν τα υπόλοιπα. Από την στιγμή που και οι ενοικιαστές δεν ενδιαφερονται και αυτοί για το ΠΕΑ.

Αρα και για τους 2 , το ΠΕΑ είναι ένα άσκοπο έξοδο και μια αναγκαστική γραφειοκρατική διαδικασία. Oπότε ο ιδιοκτήτης θέλει να τελειώσει άμεσα και κατά το δυνατόν φθηνότερα. Δεν τον ενδιαφέρει η ποιότητα του ΠΕΑ , δεν του χρησιμεύει κάπου. 

 

2. Στις πωλήσεις τώρα , αν μιλάμε για παλιά διαμερίσματα ισχύουν τα ίδια. Ο αγοραστής έχει επιλέξει βάσει θέσης και κυρίως τιμής και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η προτίμησή του αν το ΠΕΑ είναι Ε ,Ζ ή Η . Από ανάγκη αγοράζει παλιό , προφανώς αν είχε χρήματα θα αγόραζε κανούριο. Θα μου πεις , θα είναι πιο φθηνό στην χρήση . Ποιά χρήση ? Οταν ο λέβητας της πολυκατοικίας έχει να ανάψει 2 χρόνια ?  Αλλωστε η αγορά είναι ΤΩΡΑ , με την χρήση θα δούμε τι θα κάνουμε.Τι  ΠΕΑ λοιπόν να τον ενδιαφέρει ?.  Είναι ένα χαρτί μέσα στα άλλα. Αν το έβρισκε και σε χαρτοπετσέτα γραμμένο με 2 Ευρώ μια χαρά θα του ερχόταν.

 

3. Τελικά , ο έχων το αρκετό χρήμα , είναι αυτός που θα πάει να αγοράσει καινούριο σπίτι , θα ψάξει να είναι και "οικολογικό " κλπ κλπ , και  θα δώσει σημασία στο ΠΕΑ . Αλλά αυτός πάντα πληρώνει καλά συνάδελφοι. Σπανίζει όμως το είδος πλέον.

 

Να πω εδώ , στους νεότερους συναδέλφους και κυρίως στους μηχανολόγους και τους ηλεκτρολόγους ότι οι ΠΜ στις επιβλέψεις είχαμε μονίμως την γκρίνια των ιδιοκτητών για το κόστος κατασκευής του οπλισμένου σκυροδέματος και του (υποχρεωτικού) ελέγχου της ποιότητας με δοκίμια. Που να δείτε τι γινόταν όταν ξήλωνες σιδερωμένα τμήματα οικοδομής γιατί τα είχαν κάνει μαντάρα.Μιλάμε για καυγάδες. Ο ίδιος άνθρωπος , όταν έφτανε στο πλακάκι ή στα έπιπλα κουζίνας , έσπαγε τον κουμπαρά !.

 

Θέλω να καταλήξω στο εξής :

 

Eίναι ουτοπικό να περιμένει κάνεις ένα αγοραστικό κοινό που ανέκαθεν εκτιμούσε περισσότερο το πλακάκι από το σίδερο , μέσα στην κατάσταση που ζούμε να εκτιμήσει την αξία και την χρησιμότητα ενός ΠΕΑ

και μέσω αυτού να κρατηθεί η τιμή.

 

Η τιμή μόνο από εμάς μπορεί να κρατηθεί , με τρόπους σαν του Ιnzaghi παραπάνω. Προβάλλοντας δλδ , ανωτερότητα ως κλάδος. Οπως κάνουν οι γιατροί πχ , οι δικηγόροι κλπ.

 

Να πουλάς δλδ μούρη και όχι κακομοιριά, σαν κάποιον ανθυποσυναδελφίσκο ΠΜ που σκότωνε τις τιμές "απολογούμενος" μάλιστα στο τέλος στον πελάτη με το εκπληκτικό  " έ να μου μείνουν και 'μένα 20 ευρώ να πάω super market..." 

Edited by avgoust
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πω εδώ , στους νεότερους συναδέλφους και κυρίως στους μηχανολόγους και τους ηλεκτρολόγους ότι οι ΠΜ στις επιβλέψεις είχαμε μονίμως την γκρίνια των ιδιοκτητών για το κόστος κατασκευής του οπλισμένου σκυροδέματος και του (υποχρεωτικού) ελέγχου της ποιότητας με δοκίμια. Που να δείτε τι γινόταν ............................................................... Ο ίδιος άνθρωπος , όταν έφτανε στο πλακάκι ή στα έπιπλα κουζίνας , έσπαγε τον κουμπαρά !.

Θέλω να καταλήξω στο εξής :

Eίναι ουτοπικό να περιμένει κάνεις ένα αγοραστικό κοινό που ανέκαθεν εκτιμούσε περισσότερο το πλακάκι από το σίδερο , μέσα στην κατάσταση που ζούμε να εκτιμήσει την αξία και την χρησιμότητα ενός ΠΕΑ

και μέσω αυτού να κρατηθεί η τιμή.

Η τιμή μόνο από εμάς μπορεί να κρατηθεί , με τρόπους σαν του Ιnzaghi παραπάνω. Προβάλλοντας δλδ , ανωτερότητα ως κλάδος. Οπως κάνουν οι γιατροί πχ , οι δικηγόροι κλπ.

........................................................................................ 20 ευρώ να πάω super market..." 

 

 

ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ +10000

 

και οχι μονο σιδερα... μονωσεις... λεβητες.... κλπ κλπ ... οσα ΔΕΝ βλεπει η πεθερα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Και άντε, πες ότι εκτιμούσε λίγο παραπάνω το σίδερο, από άποψη 'μην πέσει και μας πλακώσει'.

Υπήρχε περίπτωση να εκτιμούσε την μόνωση και τα συστήματα...;

ΚΑΜΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος avgoust περιέγραψε την κατάσταση ως έχει. Η ουσία είναι πως ο κόσμος θεωρεί τα ΠΕΑ μια περιττή γραφειοκρατία με την οποία προσπαθεί να ξεμπερδέψει όσο πιο γρήγορα και φθηνά γίνεται.

 

Αυτό που εμέις ως μηχανικοί μπορούμε να κάνουμε είναι να εξηγούμε στους πελάτες μας τη χρησιμότητα του ΠΕΑ και να κρατάμε επίπεδο. Δεν γίνεται όταν κάποιος μπαίνει σε γραφείο γιατρού-δικηγόρου να κάθεται λες και μπήκε σε εκκλησία και ο ίδιος εμάς να μας αντιμετωπίζει λες και δεν βγάλαμε ούτε το γυμνάσιο!

 

+1 από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περί εκτίμησης... να μην αναφέρω και τη ΜΗ εκτίμηση της αρχιτεκτονικής μελέτης. Αμφιβάλω εάν το 50% των μελετών περιείχαν και ΑΜ... Βασικά είχαν έναν διακοσμητή (ασχολίαστο) και ζητούσαν τα καλύτερα... πόμολα!!!

 

Όσο για τις τηλεπωλήσεις των ΠΕΑ ( :D ) πλέον έχουν 50€ και δώρο ένα  τζίνι μπρα!!!

Link to comment
Share on other sites

στο περιπου ο διαλογος

 

- καλησπερα εκ μερους του ..... ενα πεα θα θελα για το προγραμμα εξ οικ

+ μαλιστα, για τι ειδους παρεμβαση μιλαμε?

- ηλιακο

+ μονο ηλιακο? μαλιστα .. ποσα τμ ειναι το σπιτι και ποτε κατασκευαστηκε?

- 100 τμ 2006

+ ωραια ... απλα επειδη ειναι καπως μεγαλο μπορει να μην φτανει ο ηλιακος απο μονος του

  δε μιλαμε για 50τμ αλλα για 100, βεβαια ειναι νεα κατασκευη απλα θα θελα να το δω στο

  προγραμμα τι δεδομενα βγαινουν.

- και αν δε πιανει την κατηγορια .. εγω θα πληρωσω τσαμπα ενα πεα?

+ αν δε την πιανει το μονο που μπορω να κανω ειναι να μην χρεωσω.. απλα δε θα τυπωσω το πεα

  εκτος αν θελετε να το κρατησετε για μελλοντικη χρηση...

- οχι οχι δε το θελω

+ καλο ειναι να κανουμε ενα ραντεβου να το δουμε και βλεπουμε

- ωραια και ποσο κοστιζει?

+ 200+φπα τα οποια τα δινει το προγραμμα... απλα θελει ενα πριν και ενα μετα

- και αμα η τραπεζα με κοψει θα δωσω τσαμπα 400 +φπα ?

+ οχι 400 αλλα τα 200 ισως.. εγω μπορω να δω αν ενεργειακα μπαινετε στο προγραμμα απο κει και περα αμα σας κοψει η

  τραπεζα για αλλο λογο εγω δε μπορω να παρω ρισκο

- οχι φιλε μου η συμφωνια θα ναι αμα μπω στο προγραμμα τοτε θα παρεις λεφτα

  οσα τηλεφωνα εχω κανει αυτο μου λενε ... ολοι συμφωνουν...

+ ποιος? τα μαστορια κ οι προμυθευτες.... δε νομιζω οι μηχανικοι... αλλα και να το κανουν εμενα μαφηνει παγερα αδιαφορο

 δε θα εκδωσω ενα πεα χωρις να πληρωθω....

- οκ φιλε μου θα το σκεφτω κ ξαναμιλαμε...

+ οπως θελετε

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

ξεθυμανα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σταθηκες.... μακαρι να ειχαν κ αλλοι τετοια αξιοπρεπεια. Λες και με 20 και 50 ευρω θα λυσουν το προβλημα τους :-x

Ασε και οσο θυμαμαι τα σεμιναρια που πληρωσα σαν το μλκα βραζω....... θα ειχα αγορασει μια ωραια tig ac-dc και θα ειχα ηδη μαθει να κολλαω.........

Link to comment
Share on other sites

ασε με ακομα βριζω.............

 

 η γυναικα μου με κοιταει με μισο ματι, ασε που τα μισα μπινελικια που εχω πει

δε ξερει καν τι σημαινουν λολ :mrgreen:

μιλαμε εχω κατεβασει την μιση τρουμπα και συνεχιζω

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, κάτσε για να καταλάβω:

......................

- και αν δε πιανει την κατηγορια .. εγω θα πληρωσω τσαμπα ενα πεα?

+ αν δε την πιανει το μονο που μπορω να κανω ειναι να μην χρεωσω.. απλα δε θα τυπωσω το πεα

  εκτος αν θελετε να το κρατησετε για μελλοντικη χρηση...

......................

Αν δηλαδή σου 'λεγε "OK έλα δες το, βάλε τα δεδομένα στο πρόγραμμα σου και μου λες" κι εντέλει μόνο με τον ηλιακό δεν έπιανε τις ελάχιστες ενεργειακές προϋποθέσεις για ένταξη, οπότε σου έλεγε "ξέρεις άστο", θα του έλεγες "δεν πειράζει, καλή καρδιά" κι θα έμενες απλήρωτος;

Link to comment
Share on other sites

 ασε που τα μισα μπινελικια που εχω πει

δε ξερει καν τι σημαινουν λολ :mrgreen:

 

Και που να της πείς :

"Αει στον πρόβολο" ή

"να πέσει η θερμογέφυρα να σε πλακώσει" ή

"θα σου κάνω το cop σου από 3  2" κλπ κλπ  :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.