Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Μιλάμε για ΠΕΑ και εκτιμάμε τιμές όταν σε κανένα χρόνο από τώρα η ζήτηση θα είναι ελάχιστη (αν κοπεί και το εξοικονομώ..), χωρίς να συνυπολογίσω την αύξηση των επιθεωρητών με όποιο τρόπο και να γίνει αυτή. Πλέον επαγγελματίας που στηρίζει το κύκλο εργασιών του μονο σε ΠΕΑ δε θα ανταπεξέλθει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την πικρή μου εμπειρία έχω διαπιστώσει πως χειρότερος κλάδος από τους μηχανικούς δεν υπάρχει. Ακόμα και σε περιόδους παχιών αγελάδων δεν υπήρχε περίπτωση δημιουργίας κοινού μετώπου. Στην κουβέντα όλοι συμφωνούσαν και μετά έκαναν ότι κατήγγειλαν....

Αυτή είναι η μοίρα μας κύριοι....

 

Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον συν. T-911

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μα οταν η αγορα εχει στρεβλωθει και εχεις να ανταγωνιστεις καποιον που κανει προχειρη δουλεια και χρεωνει το πεα στο 1/4 απο οσο επρεπε πως θα κανεις κουβεντα  για την τιμη?

 

Οπως και να εχει, εγω θα ελεγα (αν και δεν εχω δικαιωμα και δεν ασχολουμαι με πεα) :

Εργασιμες ανα ετος: 250 μερες

Τα εξοδα του γραφειο μου: 5000 ευρω

Το καθε πεα θα μου φαει μια εργασιμη. Στην τσεπη στο τελος της μερας θελω τουλ 80-100 ΚΑΘΑΡΑ

100 καθαρα + 26% φορος +23%φπα+ (5000/250 εργασιμες)=100+35+31+20=186, δηλ 200 ευρω τουλ.

Καποιος με νοικι στο γραφειο, με οικογενεια προφανως και δεν εχει εξοδα γραφειου 20 ευρω τη μερα, ουτε του φτανουν 100 ευρω τη μερα.

Για απλες περιπτωσεις πεα δηλαδη το ελαχιστο δεν θα επρεπε να ειναι κατω απο 200-250 ευρω....

Link to comment
Share on other sites

Το κατσίκι όταν το αγοράζεις 11 ευρώ το κιλό δεν είναι πολλά;;;;;;

Ο καφές όταν τον πληρώνεις 4,5 ευρώ δεν είναι πολλά;;;;;;

 

ΙΑΣΟΝΑ, με έχασες λίγο…

 

Επειδή δηλαδή ο άλλος ο κάφρος σου ζητάει 4,5 Ευρώ για τον καφέ (που αν θέλεις παραγγέλνεις), πρέπει κι εσύ να ζητάς 300€ για 5-6 ώρες δουλείας;

 

(δεν διαφωνώ στο ποσό, μπορεί να το αξίζεις ή μπορεί να αφιερώνεις 2 μέρες για κάθε ΠΕΑ, το επιχείρημα βρίσκω άτοπο)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάνετε ένα λάθος.

Το κατσίκι κοστίζει τόσο διότι είναι εμπόριο. Δηλαδή πρέπει από αυτό το προϊόν να αποκομίσει όφελος ο παραγωγός, ο μεταφορές και ο τελικός πωλητής. Ο κάθε ένας από αυτούς βάζει το δικό του όφελος επάνω στο αρχικό έξοδο και έτσι προκύπτει η τελική τιμή.

Εμείς είμαστε έμποροι; (άσχετα αν η πολιτεία μας θεωρεί εμπόρους)

Μπορούμε να κοστολογήσουμε τις ανθρωποώρες που έχουμε καταναλώσει για εκπαίδευση ώστε να τις προσθέσουμε στο κόστος αγοράς τεχνολογίας, κόστος διατήρησης γραφείου και το κέρδος μας για να δώσουμε μια τελική τιμή;

Και μπορεί αυτή η τιμή να είναι ίδια για όλους;

Μπορεί δηλαδή να είναι ίδια για αυτόν που έχει αγοράσει πρόγραμμα εμπορίου, εξοπλισμό αποτύπωσης, νέο Η/Υ, εκτυπωτή laser με αυτόν που έχει αγοράσει μόνο το πρόγραμμα του ΤΕΕ, μετράει με 2μετρο, έχει παλαιό ΗΥ που έχει αποσβεσθεί, εκτυπωτή που έχει γίνει απόσβεση κλπ διαφορές;

Δεν μπορεί.

Τι να κάνουμε.

Και αγαπητέ ΙΑΣΟΝΑ για να το κάνουν όλοι θα πρέπει να επιθυμούν την επιβίωση όλων.  Την επιθυμούν όμως; Εγώ προσωπικά δεν θέλω να κλείσω κανέναν (άσχετο το ότι και να ήθελα δεν μπορώ αφού δεν έχω μπει ποτέ στην λογική του 50€). Το μόνο που θέλω είναι να κλείσουν και να πάνε φυλακή οι απατεώνες.

Αλλά αυτό δεν μπορώ να το κάνω εγώ...

Αλλά έχω γνωρίσει αρκετούς που δεν το επιθυμούσαν............

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για όλους αυτούς και πολλούς άλλους ακόμα λόγους ΔΕΝ ασχολήθηκα ποτέ και δεν πρόκειται ν' ασχοληθώ ποτέ με τη συγκεκριμένη "υπηρεσία"._

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ αυτά που έγραψα δεν έχουν εφαρμογή μόνο στα ΠΕΑ. Σε όλες τις εργασίες (μελέτες-επιβλέψεις) έχουν εφαρμογή....

Link to comment
Share on other sites

Γράφω στα γρήγορα και επανέρχομαι αργότερα.....

1. ΠΕΑ με ελάχιστη τιμή 300 ευρώ είναι κοροιδία....Δεν γίνονται αυτά. Είναι σαν να πίνεις φραπέ στην Καλλιθέα με 10 ευρώ. (μιλάμε για διαμερίσματα που και με 2ε/τμ, δεν ξεπερνά τα 300)

2. Ενα σύνηθες ΠΕΑ δεν θέλει πάνω από 3-4 ώρες.... Αυτοί που λεν σε διαμέρισμα 75τμ θα στο φέρω την άλλη εβδομάδα, ή έχουν πολλές άλλες δουλειές και δεν προλαβαίνουν ή βαριούνται..... Και αυθημερόν γίνεται αν έχετε την απορία

3. Δεν θεωρείται μεροκάματο τα ΠΕΑ γιατί αποκλείεται να έχεις κάθε μέρα, εκτός αν είσαι ο Τσακ Νόρις

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο ιασωνας αλλα..... ζουγκλα εξω

οταν με βασει τεε η αμοιβη ημ ειναι 3000 κ σου τα ζηταν "καποιοι" με 600 ευρω τι ειναι αυτο? λολ

 

+1 φαεθον

+1 ιασων

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.