Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

μαλλον οπως σε ολα στην Ελλαδα , στην αρχη που ηταν καινουριο φρουτο ,ελεγχονταν στην λεπτομερεια , μολις τα συνιθισαν , αρχισαν να μην τα ελεγχουν...

στα πρωτα ΠΕΑ ,διαμαρτυροταν αν ειχες 0,5 μ ,διαφορά στο εμβαδον ,απο οτι στο συμβολαιο........τελευταιους 6,7 μηνες δεν ακουσα τιποτα τετοια......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οντως πριν 2 χρόνια είχα κάνει ανάκληση γιατί είχα γράψει 85τμ ενώ ήταν 90 στο συμβόλαιο....

Σε εφορίες Κηφιασιάς, Αμαρουσίου που μου έχουν πει δεν κοιτάζουν τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες άκουσα νέα πατέντα, χωρίσ Photoshop.

 

Πηγαίνει ο "μηχανικός" στο φωτοτυπείο με ένα ΠΕΑ και κομμένα χαρτάκια με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, του ακινήτου και την φωτογραφία.

Κολλάει τα χαρτάκια στην σωστή θέση, βγάζει έγχρωμη φωτοτυπία και έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ΟΚ, καλά τα λέμε για να πλαστά ΠΕΑ, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω δει και δεν ξέρω εάν έχει δει κάποιος άλλος από δω μέσα.

Όλοι λέμε, λέτε, λένε άκουσα, άκουσα & άκουσα. Είδε κανείς κάτι σχετικό;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες άκουσα νέα πατέντα, χωρίσ Photoshop.

 

Πηγαίνει ο "μηχανικός" στο φωτοτυπείο με ένα ΠΕΑ και κομμένα χαρτάκια με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, του ακινήτου και την φωτογραφία.

Κολλάει τα χαρτάκια στην σωστή θέση, βγάζει έγχρωμη φωτοτυπία και έτοιμος.

Εσυ δεν το ξαναεγραψες αυτο  #474?

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες άκουσα νέα πατέντα, χωρίσ Photoshop.

 

Πηγαίνει ο "μηχανικός" στο φωτοτυπείο με ένα ΠΕΑ και κομμένα χαρτάκια με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, του ακινήτου και την φωτογραφία.

Κολλάει τα χαρτάκια στην σωστή θέση, βγάζει έγχρωμη φωτοτυπία και έτοιμος.

 

Νομίζω έχει αναφερθεί ξανά αυτό με τους φωτοκοπάδες.

 

Πάντως θέλω να ελπίζω οτι αυτοί που το κάνουν είναι πολύ λίγα άτομα και δεν το κάνουν κατ΄εξακολούθηση αλλά περιστασιακά και μάλλον για κανένα πολύ παλιό ακίνητο που έχει στανταράκι την τελευταία κατηγορία. Αν πάντως πιαστεί στην φάκα τέτοιος επιθεωρητής και δεν πέσουν κεφάλια μαζί με αφαίρεση και της άδειας άσκησης επαγγέλματος τότε έχουμε τραγικό σύστημα ελέγχων-απόδοσης ποινών.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες άκουσα νέα πατέντα, χωρίσ Photoshop.

 

Πηγαίνει ο "μηχανικός" στο φωτοτυπείο με ένα ΠΕΑ και κομμένα χαρτάκια με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, του ακινήτου και την φωτογραφία.

Κολλάει τα χαρτάκια στην σωστή θέση, βγάζει έγχρωμη φωτοτυπία και έτοιμος.

Κ εγώ σήμερα άκουσα για ΠΕΑ 1 ευρώ. Δίνεις στον ιδιοκτήτη ένα τυχαίο ΠΕΑ άλλου ιδιοκτήτη χωρίς καν να αλλάξεις στοιχεία, και αν το βγάλεις φωτοτυπία σε φωτοτυπάδικο τότε μπαίνεις και μέσα, ενώ αν το εκτυπώσεις από το σπίτι βγάζεις και 80-90 σεντς. Με 10.000 τέτοια το μήνα πάς και στη Χαβάη διακοπές.

 

Για τους υπόλοιπους:

 

Καταλαβαίνω ότι η αγορά είναι πεθαμένη. Κατ' αρχάς τα ΠΕΑ αγοραπωλησιών ελέγχονται υποχρεωτικά ως προς την εγκυρότητά τους από τους συμβολαιογράφους με ειδική εγκύκλιο. Επισυνάπτεται στο συμβόλαιο το πιστοποιητικό εγκυρότητας του ΠΕΑ υποχρεωτικά.

 

Κατά δεύτερον, για τα εξοικονομώ κατ' οίκον δεν υπάρχει αμφιβολία ότι δεν παίζουν μαμουνιές, πρέπει να είσαι ζώον για να κάνεις μαλακία.

 

Κατά τρίτον, στις ενοικιάσεις γίνονται κομπίνες, αλλά πιστεύω ότι το ποσοστό τους είναι πολύ χαμηλό. Είναι άλλο πράμα να δουλεύεις με ένα υποστηρικτικό πρόγραμμα που δεν σπας τους όρχεις σου και τελειώνεις τη δουλειά μέσα σε μια μέρα, οπότε ο άλλος βάζει τσέπη 50 ευρώ κ πάει να πάρει φρυγανιές και γαλέτα πανευτυχής που κατάφερε να βγάλει το βραδυνό του, και ΑΛΛΟ πράμα να κάνεις κομπίνα 1 λεπτού. Προφανώς λοιπόν δεν πρέπει να ψαρώνετε με τέτοιες μαλακίες. Εγώ δεν έχω ακούσει ΠΟΥΘΕΝΑ πεα κάτω από 85 ευρώ, ούτε έχω δει διαφήμιση κάτω από 85 ευρώ (μάλιστα τα 85 ευρώ τα είδα στην πολεοδομία αγ. παρασκευής ειδικά για ορθογώνιο διαμέρισμα με 4 τοίχους και μέχρι 4 ανοίγματα :lol:), επομένως τέτοιες ηλίθιες ιστορίες είτε τις θεωρώ μυθοπλασίες και φαντασιοπληξίες, είτε τυχαία περιστατικά με πιθανότητα εμφάνισης πάνω από 3 τυπικές αποκλίσεις της τιμής αγοράς, άρα και πιθανότητα εμφάνισης κάτω του 0,0013%, επομένως στ @@ μας, δεν αποτελεί περιεχόμενο που αξίζει να γράφεται σε ένα φόρουμ που μπαίνει να διαβάζει ο καθένας ώστε να σχηματίσει άποψη (κακό στον εαυτό σας κάνετε όταν δημοσιεύετε τέτοιες παπαριές λοιπόν, είτε τις φανταστήκατε, είτε όντως τις είδατε ή τις ακούσατε).

 

Πεθαμένη η αγορά, μόνο πεα παίζουν, δυστυχώς όμως από τη φύση της αυτή η δουλειά είναι

1. εντελώς υποστηρικτική, άρα δεν παίζει κέρδος

2. βοηθάει στην καλλιέργεια πελατολογίου

 

Αν θέλετε να επενδύσετε στο νούμερο 2, τα πεα είναι κομμένα και ραμμένα γι αυτή ακριβώς τη φάση. Αν από την άλλη δεν θέλετε να αντιληφθείτε το νούμερο 1, τότε καλά κάνετε και μιζεριάζετε, διότι αν κάποιος διαβάσει από την αρχή το θρεντ θα νομίζει ότι θα σας κάνει και χάρη αν του δώσετε ένα πεα και τον πληρώσετε από πάνω.

 

Δεν είναι ωραία εικόνα, είπαμε φταίει η αγορά, αλλά κ εσείς δεν πάτε πίσω.

Edited by [email protected]
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχία τα ΠΕΑ δεν πέφτουν κάτω από τα 150€ και αυτό σε τιμή κόστους και σε μικρό ακίνητο.

 

Απλά ψάχνουμε να βρούμε πως στο καλό στην Αθήνα που οι αποστάσεις και τα έξοδα είναι μεγαλύτερα να κοστολογούν συνάδελφοι τα ΠΕΑ χαμηλότερα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις. Και η επαρχία ακολουθεί τιμές Αθήνας σιγά σιγά . τεσπα δεν έχει ιδιαιτερο νόημα να λέμε τα ίδια και τα ίδια περί τιμών...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.