Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήλες μονοσωληνίου


Geo_Adonios

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει ως προς το απο που (σε ποιό σημείο στη κάτοψη) επιλέγουμε να περάσουμε τις κατακόρυφες στήλες του μονοσωληνίου, (με σειρά πρωτεραιότητας);

 

Έχω δεί να τις περνάνε κυρίως δίπλα απο κλιμακοστάσιο. Ισχύει αυτό; Αν δεν γίνεται αυτό, ποιά άλλη θέση επιλέγουμε; Μέσα απο τις ιδιοκτησίες επιτρέπεται; (το έχω δει και αυτό).

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατακόρυφες στήλες πρέπει να περνανε υποχρεωτικά απο κοινοχρηστο χώρο (υπάρχει εγκύκλιος απο το '92 αλλα δεν την έχω) και η πιο σωστή επιλογή είναι αυτή του κλιμακοστασίου, γιατί απο αυτές με κάθετες σωληνώσεις, τροφοδοτούν με το/τα κολλεκτέρ του/των διαμερισμάτων

 

Τουλάχιτστον αυτό απαιτείται στη πολεοδομία

 

Τώρα, στη περίπτωση που κάποιος θέλει να κανει τη μελέτη θέρμανσης του μονοσωληνίου (εκτός διαδικασίας πολεοδομία), μπορεί να τις περάσει απο άλλα σημεία του κτηρίου (πχ μέσα απο καποιο διαμέρισμα/τα όπως λές), που όμως δεν είναι επιτρεπτό (σύνομο ?), δεδομένου οτι το κολλεκτέρ θα βρίσκεται μέσα σε ιδιοκτησία, που σημαίνει οτι δεν θα μπορεί κάποιος (συνιδιοκτήτης, διαχειρηστής, κλπ) να κάνει έλεγχο περί της σωστής (νόμιμης) ή όχι σύνδεσης της ηλεκτροβάνας με τις σωληνώσεις του διαμερίσματος

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε κλιμακοστάσιο, εννοούμε απο τις σκάλες σε μια γωνία και κάλυψη με γυψοσανίδα; έξω απο το κλιμακοστάσιο (απο την πισω πλευρα; που ακριβώς; )

 

Άλλη εναλλακτική αν αυτό δεν γίνεται;

Edited by Geo_Adonios
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον τα κολλεκτέρ να είναι εντός κοινοχρήστου χώρου. Οι στήλες (νομίζω πως) μπορούν να διέρχονται και μέσα από ιδιοκτησίες (λαμβάνεται υπόψη με τις ανάλογες τιμές του xi στην κατανομή δαπανών θέρμανσης), όμως οι συλλέκτες, για τους λόγους που είπε και ο dib, πρέπει να βρίσκονται σε κοινόχρηστο χώρο.

Αν δεν μπορείς να τις περάσεις εσωτερικά, πέρασε τες εξωτερικά π.χ. του κλιμ/σιου, αλλά με τους συλλέκτες εντός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.