Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε καφετέρια.


Jane81

Recommended Posts

Καλησπέρα στους συναδέλφους.

Είμαι καινούργια μηχανικός και μόλις μου ήρθε μια περίπτωση που έχει ως εξής και θα ήθελα τα φώτα σας.

 

- Μονώροφη οικοδομή κτισμένη με άδεια του 1979 εμβαδού 70μ2 σε ένα υπόγειο 30μ2 ( το όποιο είναι αυθαίρετο και από επάνω χτίστηκε η μονώροφη) . Το ακίνητο βρίσκετε σε έναν παραδοσιακό οικισμό με λίγους μόνιμους κατοίκους και θέλουν να κρατήσουν το υπόγειο για αποθηκευτικό χώρο και τα 70μ2 να γίνει ένα καφενεδάκι παραδοσιακό.

 

Έχω 2 ερωτήσεις, η μία είναι σχετικά με την νομιμοποίηση του υπογείου και η άλλη για την αλλαγή χρήσης από κατοικία σε καφέ.

Η νομιμοποίηση (βεβαίωση Ν4014) γίνετε με την εξαίρεση περί μη κατεδαφίσεως εφόσον βεβαιώνετε ότι έχει χτιστεί πριν τού '83.

Για την αλλαγή χρήσης κάποιοι συνάδελφοι μου είπαν ότι είναι πιο εύκολο να μετατραπεί σε σνακ-μπαρ. Στην πολεοδομία μου εζητήθησαν όλα τα απαραίτητα για μια άδεια ( αρχιτεκτονικά, η/κα, πυροπροστασία κτλ) για μετατροπή σε καφέ.

Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να με κατατοπίσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.