Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλη απόκλιση θερμοκρασίας λέβητα


papalekos

Recommended Posts

Γεια σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Η διαφορά θερμοκρασίας του λέβητα (πετρελαίου) στο σπίτι μου από τη στιγμή που θα "κόψει" ο καυστήρας μέχρι τη μέγιστη τιμή της είναι γύρω στους 30 βαθμούς Κελσίου. Είχα ρυθμισμένο να κόβει στους 80 και έφτανε μέχρι 110-120!! Αφού το παρατήρησα, το κατέβασα στους 60 και τώρα φτάνει μέχρι τους 90. Όταν η θερμοκρασία πέσει στους 55 ο καυστήρας παίρνει πάλι μπροστά, λειτουργεί δύο λεπτά μέχρι να πιάσει 60 και κόβει. Ο λέβητας φτάνει πάλι μέχρι τους 90.

Είναι φυσιολογικό αυτό? Αν όχι, τι μπορεί να φταίει?

Εννοείται ότι την εγκατάσταση την έχει κάνει μηχανολόγος. Ο λόγος που ρωτάω εδώ είναι ότι κάτι μου λέει πως δεν είναι και τόσο νορμάλ κατάσταση αυτή...

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Η διαφορά θερμοκρασίας του λέβητα (πετρελαίου) στο σπίτι μου από τη στιγμή που θα "κόψει" ο καυστήρας μέχρι τη μέγιστη τιμή της είναι γύρω στους 30 βαθμούς Κελσίου. Είχα ρυθμισμένο να κόβει στους 80 και έφτανε μέχρι 110-120!! Αφού το παρατήρησα, το κατέβασα στους 60 και τώρα φτάνει μέχρι τους 90. Όταν η θερμοκρασία πέσει στους 55 ο καυστήρας παίρνει πάλι μπροστά, λειτουργεί δύο λεπτά μέχρι να πιάσει 60 και κόβει. Ο λέβητας φτάνει πάλι μέχρι τους 90.

Είναι φυσιολογικό αυτό? Αν όχι, τι μπορεί να φταίει?

Εννοείται ότι την εγκατάσταση την έχει κάνει μηχανολόγος. Ο λόγος που ρωτάω εδώ είναι ότι κάτι μου λέει πως δεν είναι και τόσο νορμάλ κατάσταση αυτή...

 

Να ελέγξεις αν λειτουργεί ο κυκλοφορητής.

Link to comment
Share on other sites

Ο λέβητας είναι σε αναμονή? Δηλαδή ο καυστήρας ανάβει για να διατηρήσει θερμό νερό ακόμα και αν δεν υπάρχει ζήτηση θέρμανσης?

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά από τους 50.

 

edit

Ο καυστήρας ανάβει όταν κάποιος ανάψει καλοριφέρ. Αλλιώς o λέβητας παγώνει κανονικά, όταν όλοι το κλείσουν.

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύος είναι ο λέβητας? Η διαφορά των 30C είναι δύσκολο να παρατηρηθεί ενώ υπάρχει κυκλοφορία νερού. Ο υδροστάτης είναι σωστά τοποθετημένος?

Link to comment
Share on other sites

Ο λέβητας είναι kuchler ισχύος 75-81 kw.

Ο καυστήρας intercal-Warmetechnik GmbH 67-120 kw, 5.6-10.5 Kg/h

Για τον υδροστάτη τώρα... δε γνωρίζω. Δεν είναι ο τομέας μου, και δεν έχω παρά ελάχιστες γνώσεις επί του θέματος...

 

edit Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα που αναφέρω μάρκες, ελπίζω όχι.

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

Να ελέξεις τη θερμοκρασία λειτουργίας του κυκλοφορητή. Υπάρχει θερμοστάτης - υδροστάτης πάνω στον πίνακα του λέβητα. Βάλτο στους 45 °. Πρόσεξε μην τον μπερδέψεις με το θερμοστάτη του λέβητα. (Ο υδροστάτης σημειώνεται με ένα τρίγωνο μέσα σε κύκλο). Απο αυτά που μας λες μάλλον τους έχεις ήδη μπερδέψεις και βάζεις τη θερμοκρασία του νερού του λέβητα στον υδροστάτη (θερμοστάτη λειτουργίας του κυκλοφορητή) και το ανάποδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό! Μπορεί να είναι έτσι.

 

Αν οι ενδείξεις του θερμομέτρου είναι σωστές, υπάρχει και άλλο θέμα. Στους 120C έπρεπε να πέσει ο υδροστάτης ασφαλείας. Όμως δεν ανέφερες κάτι τέτοιο. Πρόσεξέ το.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.