Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλη απόκλιση θερμοκρασίας λέβητα


papalekos

Recommended Posts

Βοηθάει καθόλου αυτή η εικόνα? Δεν κατανοώ τι μου λέτε για τον υδροστάτη :sad: . Πάντως το μόνο που έχω δυνατότητα να ρυθμίσω είναι ο θερμοστάτης του λέβητα που φαίνεται στα δεξιά. Και από πίσω, ο κυκλοφορητής έχει έναν άλλο πορτοκαλί θερμοστάτη. Δε νομίζω πως έχω μπερδέψει τίποτα...

 

edit

Οκ, το 'πιασα, υδροστάτης ονομάζεται ο θερμοστάτης του κυκλοφορητή. Όχι, δεν τους έχω μπερδέψει.

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

"Αν οι ενδείξεις του θερμομέτρου είναι σωστές, υπάρχει και άλλο θέμα. Στους 120C έπρεπε να πέσει ο υδροστάτης ασφαλείας. Όμως δεν ανέφερες κάτι τέτοιο. Πρόσεξέ το."

 

Το καλοριφέρ δεν ξεκινούσε, έπρεπε κάθε μέρα να κατέβω κάτω και να πατήσω το κόκκινο κουμπάκι, έτσι κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο κυκλοφορητής είναι στη χαμηλή ταχύτητα?

Μήπως ο κυκλοφορητής παίρνει ρεύμα από τον καυστήρα και άρα σταματάει μαζί με τον καυστήρα?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισέ τον στη μεγάλη, αλλά τσεκάρισε πρώτα αν δουλεύει με σβησμένο τον καυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισέ τον στη μεγάλη, αλλά τσεκάρισε πρώτα αν δουλεύει με σβησμένο τον καυστήρα.

 

Όχι, αποκλείεται. Για κάποιο λόγο δεν είχε αντέξει παλαιότερα την τρίτη σκάλα και ο πυκνωτής του εξερράγη.

Εξ' άλλου, όπως πληροφορήθηκα εκ των υστέρων, ο συγκεκριμένος κυκλοφορητής είναι πολύ μεγάλος για τα τετραγωνικά που καλύπτει. Ακόμα και στην πρώτη σκάλα δηλαδή θα έκανε μια χαρά δουλειά.

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρισες αυτό που σου έγραψα πριν?

 

Ναι, ο κυκλοφορητής δουλεύει, αν του χαμηλώσω το θερμοστάτη του, ακόμα κι αν όλο το σύστημα είναι παγωμένο.

edit

Ακόμα κι αν ο καυστήρας δεν δουλεύει καν. Μάλιστα, παλαιότερα, τον είχα στους 60 και "κόλλαγε", δηλαδή σβήναμε το καλοριφέρ και την άλλη μέρα το πρωί κατέβαινα στο υπόγειο να τον ξεκολλήσω για να σταματήσει. (όταν λέω τον είχα δεν εννοώ φυσικά ότι τον είχα βάλει εγώ, αυτός που ήταν υπεύθυνος για αυτά τον είχε εκεί...)

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που δικαιολογεί την αύξηση θερμοκρασίας είναι μικρή παροχή νερού ή μικρή απαγωγή θερμότητας από τον λέβητα λόγω επικαθήσεων ίσως.

Πόσο παληός είναι ο λέβητας? Μάλλον χρειάζεται λύσιμο για έλεγχο και καθάρισμα ή ξεβούλωμα ίσως.

Μην το αφήσεις το θέμα είναι πολύ σοβαρό.

Μήπως ο κυκλοφορητής έχει πρόβλημα. Αυτό με τον πυκνωτή είναι παράξενο.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.