Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλη απόκλιση θερμοκρασίας λέβητα


papalekos

Recommended Posts

Η οικοδομή είναι οκταετίας, το ίδιο και το όλο σύστημα του καλοριφέρ. Έκανα συντήρηση φέτος, μπροστά μου τον καθάρισαν οι καυστηρατζίδες και είναι από τους καλούς.

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους ασφαλείας μέχρι να λύσει το πρόβλημά σου, έλεγξε αν έχει βαλβίδα ασφαλείας, η οποία λογικά θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί όταν έφτασε στους 110-120°.

Αν έχεις έλεγξε αν λειτουργεί και δεν έχει κολλήσει. Επίσης έλεγξε αν ο κυκλοφορητής κολλάει (σταματά) κάποιες φορές. Ο λέβητας είναι μαντεμένιος ή χαλύβδινος ? 8 χρόνια φέτος στο έκανε πρώτη φορά ?

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους ασφαλείας μέχρι να λύσει το πρόβλημά σου, έλεγξε αν έχει βαλβίδα ασφαλείας, η οποία λογικά θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί όταν έφτασε στους 110-120°.

Αν έχεις έλεγξε αν λειτουργεί και δεν έχει κολλήσει. Επίσης έλεγξε αν ο κυκλοφορητής κολλάει (σταματά) κάποιες φορές. Ο λέβητας είναι μαντεμένιος ή χαλύβδινος ? 8 χρόνια φέτος στο έκανε πρώτη φορά ?

Έχει βαλβίδα ασφαλείας, η οποία έχει ενεργοποιηθεί μια - δυο φορές, αλλά λόγω πίεσης, επειδή είχε ξεπεράσει τα 3 bar. Αλλά δεν είχε σχέση με τη θερμοκρασία νομίζω, απλά είχε σπάσει η σαμπρέλα στο καζάνι (έτσι το λέω, δεν ξέρω αν ονομάζεται έτσι, εκείνο το κόκκινο το μεγάλο) και η πίεση είχε τρελαθεί. Αλλά αυτό ήταν παλαιότερα.

Ο λέβητας δεν ξέρω αν είναι μαντεμένιος ή χαλύβδινος, νομίζω έχω αναφέρει ποιός ακριβώς είναι πιο πάνω.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος, αλλά έχω την εντύπωση πως το κάνει πολύ καιρό, ενδεχομένως και χρόνια και όχι μόνο φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.