Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δρόμος "παράνομος" ανάμεσα σε δύο οικόπεδα


aleann

Recommended Posts

Για σας είμαι καινούργιος στο forum και έχω την εξής ερώτηση

Έχω αγοράσει ένα οικόπεδο σε χωριό στην Κρήτη όπου το συμβόλαιο αναφέρει μέσα ότι βόρεια συνορεύω με άλλον ιδιοκτήτη και όχι με δρόμο .

Όμως ανάμεσα στα δυο οικόπεδα από βόρεια υπάρχει ένας μικρός δρόμος ο όποιος ούτε κοινοτικός είναι ούτε αγροτικός ““δηλαδή έχει ανοικτή αυθαίρετα όπως συνήθως γίνεται στα χωριά για να πηγαίνουν στα χωράφια τους““ και τερματίζει μετά από 20 μετρά από το οικόπεδο μου και των χρησιμοποιούν 4 με 5 γεωργοί περιστασιακά και 1 λόγου του ότι έχει ένα κοτέτσι μια φορά την ημέρα.

Θέλω να κάνω περίφραξη του οικοπέδου μου. Μπορώ να προχωρήσω σε αυτή την εργασία να περιφράξω και τον δρόμο ;

Link to comment
Share on other sites

Και αν φραξεις πως θα περνανε οι ανθρωποι για τα χωραφια τους? Πετωντας? Πριν αγορασεις δεν εβαλες κανενα δικηγορο/τοπογραφο να ψαξει το χωραφι?

Κανονικα ο δρομος αυτος αν ειναι δουλεια διοδου επρεπε να φαινεται και στο τοπογραφικο που χρησιμοποιηθηκε στο συμβολαιο, επρεπε να περιγραφεται και στο συμβολαιο... Τουλ στο δικο μου χωραφι και στα χωραφια των δικων μου ετσι εχει γινει....

Αυτα παντως τα ψαχνουν πριν... οχι εκ των υστερων.

Περισσοτερα δεν γνωριζω, υπομονη μεχρι καποιος που εχει χρονο και ξερει να σου δωσει καμια συμβουλη

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματικα στις ανω ορθες παρατηρήσεις του κυριακου,

 

δλδ οταν αγορασες...δεν το είδες το οικόπεδο?

δεν είδες τον δρόμο εκει...στην ακρη?

δεν ρωτησες τι ειδους δρόμος ειναι αυτός?

 

Ας έβαζες τον πωλητη να το περιφραξει...

 

ο μηχανικος σου και ο δικηγορος σου θα σε συμβουλευσουν για τα "περαιτερω"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.